ПУТИН: Морамо бити лидер у више области науке - то је гаранција нашег суверенитета
РУСКИ ЛИДЕР НАЛОЖИО ДА СЕ УТВРДИ НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЈА ТЕХНОЛОШКОГ РАЗВОЈА
Седница Савета за науку
- На седници Савета за науку, технологије и образовање, Владимир ПУТИН подвукао да је наука најважнији инструмент развоја друштва. Истовремено је оценио да његова земља мора бити спремна за конкуренцију у сфери науке јер је то питање њеног научног и технолошког суверенитета, како спољни изазови, било каква ограничења, покушаји обуздавања Русије, као и слабост сопственог научног потенцијала, не би били препрека за њен развој и раст
ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин позвао је да се изради дугорочна стратегија научно-технолошког развоја РФ.
„Потребно је да приступимо изради стратегије научно-технолошког развоја Русије на дуги рок - казао је шеф руске државе на седници Савета за науку, технологије и образовање. - Наглашавам: то треба да буде документ који се заснива на нашем пређеном путу и достигнућима, али да при том буде оријентисан на будућност, на озбиљне интелектуалне пробоје, који узимају у обзир квалитативно нове изазове који стоје пред Русијом, како спољне, тако и унутрашње“.
Путин је истакао да у тај документ треба да буде уткана логика повећања улоге науке као најважнијег инструмента и институције развоја друштва.
Председник Русије је указао да спољни изазови и ограничења не треба да буду препрека за научно-технолошки развој земље.
„Наука није ствар сама за себе, она не може да се развија одвојено од задатака развоја земље, од изазова с којима се суочава држава у геополитичкој, економској, демографској и социјалној сфери, у области националне безбедности“ - истакао је шеф руске државе.
„У свету се догађају нагле промене. Оне дотичу све стране живота, укључујући научно-техничку сферу - нагласио је Путин. - Водеће државе теже да флексибилно реагују на такве тенденције, да стварају нове механизме помоћи и развоја система научних истраживања“.
По речима руског председника, „ми треба да будемо спремни за такву конкуренцију, то је питање нашег научног и технолошког суверенитета, како спољни изазови, било каква ограничења, покушаји обуздавања Русије, као и слабост сопственог научног потенцијала не би били препрека за развој и наш раст“.
„Не ради се о томе да све правимо сами, не ради се о технолошкој или научној аутархији - нагласио је шеф руске државе. - То је немогуће. Интелектуална изолација може да доведе само до заосталости“.
По Путиновом мишљењу, „ако можемо да обезбедимо лидерство у више кључних области, ако од руских технологија буду зависили партнери и при том будемо способни да брзо упијамо и користимо туђа достигнућа, таква узајамна повезаност ће озбиљно јачати наше позиције“.
„Моћи ћемо да као једнаки разговарамо са другим учесницима глобалног технолошког развоја, бићемо осигурани од различитих врста ризика“ - закључио је он.
Руски председник је поставио задатак повећања енергетске ефикасности привреде и смањења расипништва у сфери потрошње природних ресурса.