ПУТИН МЕКЕЈНУ: О нашој власти одлучују грађани Русије, а не - странци!

У МОСКВИ ОБЈАВЉЕН ТЕКСТ АМЕРИЧКОГ СЕНАТОРА-РУСОФОБА КОЈИ ЈЕ РУСИМА ПОРУЧИО ДА ЗАСЛУЖУЈУ „БОЉЕ ОД ПУТИНА”

  • Наступивши у дискусионом клубу „Валдај”, руски лидер одвратио Џону Мекејну: „Апсолутно је тачно да Русија заслужује бољу и квалитетнију власт. Али, да ли таква идеална власт постоји у другим земљама, укључујући и земљу коју представља господин Мекејн?!”

  • Потпредседник Руске владе Дмитриј РОГОЗИН: „Прочитао сам Мекејнов текст. То је глава која мисли шаблонима. Та глава – да би нас уразумила – волела би да нас избомбардује, али је принуђена да се задовољи писањем чланка”

  • Бивши директор Дипломатске академије у Москви Александар ПАНОВ: „Мекејнова филозофија одавно је позната, као и његов однос према Русији. Он у „Правди” није написао ништа ново. Сједињеним Државама се, очито, не свиђа самосталност Русије, па покушавају да на нас врше притисак где год могу”

         НАЈВЕЋИ и најпознатији русофоб међу америчким сенаторима – републиканац Џон Мекејн, који је био и председнички кандидат – одржао је обећање да ће полемички одговорити на ауторски текс Владимира Путина објављен у ”Њујорк Тајмсу”.

         Учинио је то тако што је написао свој ауторски утук, за популарни и утицајни московски портал ”Правда” (правда.ру).

         Текст је објављен под насловом „Руси заслужују боље од Путина”. Као што се и могло очекивати, није изазвао ни стоти део интересовања као Путинов текст намењен америчкој јавности.

         Још мање је у стању да било шта промени у самој Русији, макар и минимално. Упркос томе, ево неких делова Мекејновог текста:
„Нисам антируски оријентисан. Проруски сам расположен - више него режим који данас влада Русијом.

         Верујем да треба да живите по диктату властите савести, а не по диктату ваше владе.

         Председник Путин и његови сарадници не поштују ваше достојанство и не прихватају ваш ауторитет над њима. Они кажњавају дисиденте, затварају опоненте. Намештају изборе. Контролишу медије.

         Доносе законе који подржавају нетрпељивост према људима друге сексуалне оријентације. Бацају у затвор чланице панк групе само зато јер су биле провокативне и вулгарне и имале петље да протестују против владавине председника Путина.

         Како је Путин ојачао руске међународне позиције? Тако што је Русију повезао с неким од светских најгорих и најружнијих тиранија. Подржава сиријски режим који је убио на десетине хиљада властитих становника како би се одржао.

         Кад критикујем вашу владу, не чиним то зато што сам антируски расположен. То је зато што верујем да заслужујете владу која верује у вас и одговара вама. Радујем се дану када ћете је и имати".

         Сам Путин, који је разговарао са учесницима дискусионог клуба „Валдај”, рекао је да му је жао што сенатор Мекејн није међу њима.

         „Све што је написао, говори да Мекејн има мањак информација о Русији. Жао ми је зато што он није прихватио позив да дође у Валдајски клуб.

         Осврћући се на Мекејнову критику руске власти, Путин је признао да она има недостатке, али је нагласио да недостатке има власт у свакој демократској земљи.

         „Да, наставио је Путин, и Русија вероватно заслужује бољу власт. Али, постоји ли таква власт у САД – то је велико питање које треба подвући масним словима”.

         Нешто касније, одговарајући на слично питање, председник РФ је додао: „Апсолутно је тачно да Русија заслужује бољу и квалитетнију власт. Али, да ли таква идеална власт постоји у другим земљама, укључујући и земљу коју представља господин Мекејн?!”

Дмитри Рогозин

         Говорећи о слабостима изборног законодавства у САД, Путин је указао да су Американци два пута добили шефа државе који је био изабран већином електорских гласова који су представљали мањину реалних бирача. Ово је, указао је Путин, евидентна слабост америчких изборних процедура.

         Истовремено је признао да Русија можда има и више сличних проблема, па подвукао: „То је и природно. Русија је имала – царизам, па комунизам, па распад државе 90-тих година. Све су то саставни елементи нашег живота”.

         Упркос свему, закључио је Путин, о власти у Русији морају одлучивати њени грађани, а не странци.

         Руски лидер је објаснио да је ауторски текст објављен у „Њујорк Тајмсу” написао да би подстакао Американце на отворени дијалог. Притом је нагласио да о свему треба разговарати поштено и на схватљив начин, ништа не камуфлирајући.

         У овом контексту, руски председник је подсетио да је Запад у своје време Русију обмануо обећавајући да се НАТО неће приближавати њеним границама.

         „Нас су напросто изиграли”, закључио је Путин.

         Поводом Мекејновог текста огласио и потпредседник Руске владе Дмитриј Рогозин који је на свом Твитер-налогу тим поводом написао: „Прочитао сам Мекејнов текст. То је глава која мисли шаблонима. Та глава – да би нас уразумила – волела би да нас избомбардује, али је принудјена да се задовољи писањем чланка”.

         Мекејнов текст наишао је на критику еминентних руских интелектуалаца.

         Главни научни сарадник Института за економију Руске академије наука, др Александар Ципко, оценио је: „Мекејнов текст само потврдјује да америчка елита, која претендује да одлучује о судбини света и реално игра огромну улогу у савременој цивилизацији, нема довољно ни интелекта ни снаге воље да схвати шта је то посткомунистичка Русија. Лично сам изненађен колико се код нас поклања пажње ономе што о Русији мисле у САД и у Бриселу”.

         Са њим је сагласан бивши директор Дипломатске академије у Москви Александар Панов. Он је истакао: „Мекејнова филозофија одавно је позната, као и његов однос према Русији. Он у „Правди” није написао ништа ново, држао се свог добро познатог односа према нашој земљи. Сједињеним Државама се, очито, не свидја самосталност Русије, па покушавају да на нас врше притисак где год могу”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари