ПУТИН: Криза у Сирији се може решити само јачањем њене државе и са Асадом
CBS И PBS ОТКРИО ДА РУСИЈА НЕ ПЛАНИРА КОПНЕНЕ ОПЕРАЦИЈЕ НИ У СИРИЈИ НИ У ДРУГИМ ДРЖАВАМА
- Одбио да оцењује свог америчког колегу Барака Обаму, али се није сложио са оценама да спољна политика САД одражава његове слабости: „Ја уопште не мислим тако“- нагласио је
- Русија има хиљаде контаката са људима који живе у Украјини и ми знамо ко се, где и када сретао, ко је радио са људима који су свргнули Виктора Јануковича. Знамо како су те људе подржавали, колико су им платили, како су их припремали, на којим територијама и у којим земљама. Знамо ко су им били инструктори. Ми све знамо
- Осврћући се на тврдњу једног од америчких председничких кандидата, Марка Рубиа, да је „гангстер“, Путин је рекао: „Како могу да будем гангстер кад сам радио у КГБ? То апсолутно нема никакве везе са стварношћу!“
- Коментаришући то што га неки зову „царем“, руски лидер је рекао: „Мени такав назив не одговара. Мене, знате, различито називају. Али, није важно како те називају добронамерни, пријатељи или политички противници. Важно је шта сам мислиш о томе и шта си дужан да радиш у интересу земље која ти је поверила положај шефа државе“
РУСИЈА засад не планира да учествује у било каквим копненим операцијама у Сирији или другим државама. У сваком случају, то засад не планирамо, али размишљамо како да интензивирао рад са сиријским председником Асадом и нашим партнерима у другим земљама – саопштио је Владимир Путин.
У интервјуу америчком новинару Чарлсу Роузу, који су ноћас емитовале америчке телевизије CBS и PBS, руски лидер је упозорио да се криза у Сирији може решити само јачањем њених легалних државних структура, подстичући их истовремено на дијалог са опозицијом.
Путин је нагласио да то подразумева задржавање Башара Асада на власти јер – у супротном – и у Сирији може доћи до потпуне дезинтеграције свих државних структура као у Либији или до ситуације сличне ирачкој.
„Асадову судбину има право да решава само сиријски народ. Зато препоручујем западним партнерима да своје жеље о Асадовом одласку упуте сиријском народу“- прецизирао је руски лидер.
Он је указао да 60 одсто територије Сирије контролишу Исламска држава или друге терористичке организације, па додао:
„Ви све време и упорно говорите да се сиријска армија бори са својим народом. А 60 одсто Сирије контролишу Исламска држава, Џебхат ан-Нусра или друге организације које и у САД сматрају терористичким“.
На ово је уследило Роузово питање: „Ви подржавате Асада, а да ли подржавате оно што он ради у Сирији и што се догађа са Сиријцима, са милионима избеглица из те земље и стотинама хиљада погинулих од којих су многе убили асадови људи?“
Путин је одговорио контрапитањем: „А сматрате ли Ви да правилно поступају они који подржавају наоружану сиријску опозицију, односно – првенствено терористичке организације, само да би свргнули Асада, не бринући притом шта ће бити са том земљом после потпуног уништења њених државних институција?!“
Путин је у истом интервјуу открио: да поуздано зна коју улогу су САД одиграле у свргавању бившег председника Украјине Виктора Јануковича:
„Наши пртнери из САД не скривају да су подржавали оне који су били устали против Јануковича“.
Роуз му је поставио директно питање: „Сматрате ли да су САД повезане са збацивањем Јануковича, који је био принуђен да бежи у Русију?“
Одговор председника РФ био је кратак: „Ја то поуздано знам!“
Одмах потом је појаснио: „Русија има хиљаде контаката са људима који живе у Украјини и ми знамо ко се, где и када сретао, ко је радио са људима који су свргнули Јануковича. Знамо како су те људе подржавали, колико су им платили, како су их припремали, на којим територијама и у којим земљама. Знамо ко су им били инструктори. Ми све знамо. Уосталом, наши амерички партнери све ово више и не скривају“.
Роузу је Путин рекао и да се не слаже са онима који га називају царем или гангстером. Нагласио да се људи у Русији њега не боје, већ да му верују.
„Постоји нешто што обједињује мене и друге грађане Русије. То је – љубав према својој родној земљи. Полазим од тога да ми већина – с обзиром да галаса за мене – верује. А то је најважније. То за мене представља колосалну одговорност. Захвалан сам људима за такво поверење и осећам огромну одговорност за све што чиним и за резултате свога рада“.
Осврћући се на тврдњу једног од америчких председничких кандидата, Марка Рубиа, да је „гангстер“, Путин је рекао: „Како могу да будем гангстер кад сам радио у КГБ? То апсолутно нема никакве везе са стварношћу!“
Поводом „цара“ је рекао и ово: „Мени такав назив не одговара. Мене, знате, различито називају. Али, није важно како те називају добронамерни, пријатељи или политички противници. Важно је шта сам мислиш о томе и шта си дужан да радиш у интересу земље која ти је поверила положај шефа државе“.
Путин је, иначе, одбио да оцењује свог америчког колегу Барака Обаму, али се није сложио са оценама да спољна политика САД одражава његове слабости: „Ја уопште не мислим тако. У свакој земљи се – можда у САД чешће него у другим – спољнополитички фактори користе у унутарполитичкој борби.А у САД ускоро почиње предизборна борба па се користе руска карта или нека друга“.