Путин: Смешно је и глупо тврдити да Русија намерава да нападне Запад - то је уносна хистерија

У ДИСКУСИОНОМ КЛУБУ „ВАЛДАЈ“ ОЦЕНИО ДА ЈЕ БЛИСКОМ ИСТОКУ ПОТРЕБАН САВРЕМЕНИ МАРШАЛОВ ПЛАН

Владимир Путин

  • „Само Европа има 300 милиона становника и сви су у NATO, а са Сједињеним Државама - то је вероватно 600 милиона људи. Русија има 146 милиона. Дакле: смешно је о тако нечему и говорити“
  • „У кризи се нашао сам пројекат глобализације, а у Европи већ говоре - то и ми чујемо - о промашености политике мултикултурализма. Цела ситуација је последица погрешног, исхитреног и по много чему претерано самоувереног избора који су политичке елите Европе направиле пре четврт века“
  • „Земље које су себе прогласиле за победнице у хладном рату почеле су да преобликују светски политички и економски поредак према себи и у свом интересу. Кренуле су путем глобализације и безбедности ради себе вољених, а не у интересу свих. Међутим, нису сви на то пристали“
  • Руски лидер нагласио да Москва не види никакво реално прилагођавање NATO новим условима: „Та структура је створена у време хладног рата и очито је одживела свој век. Да све буде горе, ОЕБС стално покушавају да претворе у инструмент опслуживања нечијих спољнополитичких интереса“
  • „Пред САД је много проблема - од колосалног државног дуга до самовоље полиције. Али, изгледа да (америчка) елита нема ништа посебно да каже да би умирила јавност. Показало се да је много простије скретати пажњу људи на такозване руске хакере, шпијуне и агенте утицаја. Зар неко озбиљан може и да помисли да Русија може утицати на избор америчког народа? Шта, зар је Америка нека банана-земља? Не, Америка је велика сила. Проблем је што избори на Западу престају да буду инструмент промена и своде се на борбу компромитујућих материјала. На то ко је кога за које место уштинуо, ко са ким спава“

        РУСИЈА нема намеру да било кога напада, тврдити тако нешто је смешно, глупо и говор о незамисливом - изјавио је Владимир Путин.

        Наступивши у Међународном дискусионом клубу „Валдај“, додатно је нагласио:

        „Само Европа има 300 милиона становника и сви су у NATO, а са Сједињеним Државама - то је вероватно 600 милиона људи. Русија има 146 милиона. Дакле: смешно је о тако нечему и говорити“.

        Са алузијом да су и неки од присутних на заседању Клуба писали руској претњи Западу, руски лидер је оценио да се ради о пропагирању „руске опасности“ ради достизања политичких циљева и да је у истом духу и у истој функцији и хистерија у САД поводом тобожњег утицања Русије на председничке избор у тој земљи.

        Путин је ту хистерију - са штанцовањем измишљене руске војне претње - назвао „уносним послом“.

        „То служи за наметање већих војних буџета у западним државама, за подвођење савезника под интересе једне суперсиле, за ширење NATO и за примицање његове војне инфраструктуре, борбених јединица и технике нашим границама.“

        Руски лидер је указао да се у свету гомилају противречности повезане са „прерасподелом економске моћи и политичког утицаја“:

        „Током протеклих месеци се ништа, на жалост, није променило набоље. Те противречности само даље расту. Терет међусобног неповерења сужава могућности да се одговара на реалне претње са којима је свет суочен“.

        Путин је посебно нагласио: „У суштини, у кризи се нашао сам пројекат глобализације, а у Европи већ говоре - то и ми чујемо - о промашености политике мултикултурализма. Цела ситуација је последица погрешног, исхитреног и по много чему претерано самоувереног избора који су политичке елите Европе направиле пре четврт века“.

        Овоме је одмах у наставку додао: „Земље које су себе прогласиле за победнице у хладном рату почеле су да преобликују светски политички и економски поредак према себи и у свом интересу. Кренуле су путем глобализације и безбедности ради себе вољених, а не у интересу свих. Међутим, нису сви на то пристали“.

        Путин је подвукао: „Русија не тежи ни глобалној доминацији ни експанзији јер је за једнаку и недељиву безбедност за све. Глобализација треба да буде за све а не за одабране. Свет мора постати равноправнији и правичнији. Све изазове можемо савладавати једино заједно“.

        У овом контексту је оценио да Москва не види никакво реално прилагођавање NATO новим условима:

        „Та структура је створена у време хладног рата и очито је одживела свој век. Да све буде горе, ОЕБС стално покушавају да претворе у инструмент опслуживања нечијих спољнополитичких интереса“.

        Путин је изразио жаљење што су његови договори са Бараком Обамом о Сирији остали нереализовани и што се показало а у Вашингтону постоје снаге које су их пореметиле:

        „Због тога није формиран ни јединствени фронт борбе против тероризма.“

        Председник РФ је члановима „Валдаја“ и његвим гостима признао:

        „Русија нема средства за глобалну пропаганду каква имају САД. Хтео бих да такву пропагандистичку машинерију има и Русија. Али је, на жалост, немамо. Ми немамо глобална средства масовних информација попут CNN, BBC и неких других. Ми такве могућности немамо“.

        Путин је оценио да у свету постоји „дефицит стратегија и идеологија будућности“ и да то ствара атмосферу несигурности“:

        „Већину становника планете будућност не зове већ - плаши, а људи не виде могућност да то промене. Свећини земаља постоје формално сви елементи демократије, али у реалности већина њихових грађана не може да утиче на власт. Зато и избори и референдуми доносе све више изненађења онима који владају. Јер, људи не гласају онако како им саветују респектабилни медији и такозване системске партије“.

        Путин се још једном вратио америчким председничким изборима:

        „Пред САД је много проблема - од колосалног државног дуга до самовоље полиције. Али, изгледа да (америчка) елита нема ништа посебно да каже да би умирила јавност. Показало се да је много простије скретати пажњу људи на такозване руске хакере, шпијуне и агенте утицаја. Зар неко озбиљан може и да помисли да Русија може утицати на избор америчког народа? Шта, зар је Америка нека банана-земља? Не, Америка је велика сила. Проблем је што избори на Западу престају да буду инструмент промена и своде се на борбу компромитујућих материјала. На то ко је кога за које место уштинуо, ко са ким спава“.

        Руски лидер је нагласио да је Блиском Истоку потребан савремени „Маршалов план“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари