ПУТИН: Ако сачувамо ову консолидацију друштва - ничије претње нам неће бити страшне

„ДИРЕКТНА ЛИНИЈА СА ПУТИНОМ“ - РУСКИ ЛИДЕР ТРИ САТА И 55 МИНУТА РАЗГОВАРАО СА НАРОДОМ (1)

Владимир Путин     

  • Нашим предузетницима сам рекао да не треба сада очекивати укидање санкција, јер су то питања чисто политичког карактера, питања стратешка за неке наше партнере јер желе обуздавање нашег развоја
  • Упркос санкцијама, имали смо мали економски раст. У пољопривреди значајан, а у станоградњи имамо рекорд. У читавој историји Руске државе - значи, ни у време Совјетског Савеза, нити у постсовјетско доба, нисмо оволико саградили, а изградили смо 81, можда и 82 милиона квадратних метара стамбеног простора
  • Наш задатак је да овај период прођемо са што мање губитака. Да ли је могуће то остварити? Могуће је, и не ради се о томе да треба да се стрпимо. Ради се о томе да искористимо ситуацију у нашу корист. И ми можемо да то урадимо
  • Претњи је веома много, ми не можемо све да предвидимо, али ако будемо сачували стабилну унутрашњу политичку ситуацију, ако сачувамо ову консолидацију у друштву, коју сада видимо - никакве претње нам неће бити страшне

        ГОДИШЊИ традиционални разговор шефа руске државе са народом - „Директна линија са Владимиром Путином“ - потрајао је овога пута 3 сата и 55 минута.

        Руски лидер је за то време успео да одговори на 90 питања. Било је је, наравно, много више. Интерес да Путину нешто каже или да му постави питање - показало је преко 2,8 милиона људи.

        Десет питања се тицало спољне политике.

        Водитељи разговора били су познати московски телевизијски новинари Марија Ситељ Кирил Клејменов.

        Факти преносе нека најважнија питања и Путинове одговоре: 

        Ситељ: Прошло је тачно годину дана од када смо се последњи пут срели у овом студију. Ова година је била година озбиљних изазова за Русију. То су и санкције, и пад цена нафте, и атмосфера „хладног рата“. Ово је година разумевања смисла велике трагедије која је задесила наш братски народ. Ово је година када се наша земља нашла пред мноштвом нових изазова.   

        Истовремено, наше је друштво постало консолидованије. Руси сада више цене своје врлине. И, што је најзанимљивије, ниво среће - или, како то правилно називају социолози, индексом среће - није се смањио, мада се то могло очекивати. 

        Како ћемо одговорити на изазове и у ком ћемо се правцу даље кретати - о томе ћемо данас разговарати у овом студију. У директном преносу. Ово је „Директна линија са Владимиром Путином“. 

        Добар дан, Владимире Владимировичу, ово је била година, када сте много тога морали да преузмете на себе. Ово је била година, Ваших личних одлука. Оне треба да се доносе брзо и прецизно, и нико, сем Вас, то не би могао да уради. То су и антисанкције, то је и дипломатски маратон у Минску, и, свакако, Крим.  

        Сложена економска ситуација уз спољне притиске. Који су резултати ове године? 

        Путин: Неке од резултата сте већ споменули. То је припајање Крима и Севастопоља, то је рад у сложеним спољнополитичким условима. Мада је то било прошле године, - то је успешна и победоносна зимска Олимпијада у Сочију. Све се то догодило прошле године.  

        Међутим, суочили смо се са одређеним спољним ограничењима, и то се, на овај или онај начин, одразило на нашем развоју, али у целини сада, и ми то видимо, рубља јача, берзе расту. Нама је успело да не дозволимо настанак инфлаторне спирале.   

        Према резултатима за прошлу годину, реални БДП Русије је порастао за 0,6 процената. То није велики, али је ипак раст. Мало више се повећала индустријска производња - за 1,7 процента, а прерађивачка индустрија - за 2,1 процента. Постављен је рекорд у производњи нафте у нашој новијој историји - 525 милиона тона. Сакупљена је једна од најбогатијих и највећих летина житарица у нашој, новијој историји - 105,3 милиона тона. Генерално, пољопривреда је показала веома добар резултат - 3,7 процената раста.

        Ове године у првом тромесечју такође се опажа раст, и то не може да не радује. 

        Постоји и позитивна динамика у другим гранама, например, хемијска индустрија - 4,1 одсто раста, производња минералних ђубрива - 4,2 и тако даље. У исто време, ви сте потпуно праведно скренули пажњу на то, да постоје и проблеми.

        Негативни сигнал је смањење капиталних улагања малог бизниса.  Сума сумарум инвестиције у основни капитал су се прошле године „слегле“ за 2,5 процента.  

        У исто време су добри резултати постигнути у станоградњи. Имамо рекордан - хоћу то да истакнем, заиста, грађевинари имају чиме да се поносе - рекордан резултат у читавој историји Руске државе. Никада, ни у време Совјетског Савеза, нити у постсовјетско доба, мислим да тога није било ни пре Совјетског Савеза - отприлике 81, а можда и свих 82 милиона квадратних метара стамбеног простора. 

        На крају, успели смо да спречимо нагли пораст незапослености. Истина, она је код нас порасла прошле године, средином године је била 5,3-5,4, а сада је порасла до 5,8, али смо ипак успели да савладамо тај раст. 

        У међувремену, према резултатима прошле године, раст цена у потрошачком сектору износио је 11,4 процента. У томе, наравно, нема ничег доброг, јер се то одражава на животном стандарду људи. Међутим, у марту је темпо раста инфлације опао за три пута. Расположиви приходи становништва прошле године су се смањили за један проценат, а плате су порасле за 1,3 процента. Ми смо, као што знате, спровели индексацију пензија и социјалних давања, као и помоћи старијим.   

        У међувремену је привредна неодређеност довела до пораста одлива капитала. 

        Клејменов: Учесници Вашег сусрета са предузетницима испричали су да сте их упозорили да санкције у догледно време неће бити укинуте, да не треба очекивати њихово брзо укидање. Као прво, хајде да видимо да ли је такав разговор одржан или не, и ако јесте, како Ви видите ситуацију... 

        Путин: Имао сам такав разговор са предузетницима и рекао сам им да не треба сада очекивати укидање санкција, јер су то питања чисто политичког карактера, то су питања стратешке, мислим, за неке наше партнере, сарадње са Русијом и обуздавања нашег развоја.  

        Међутим, не ради се ту о санкцијама. Шта сам још рекао предузетницима? Рекао сам да се не ради само о спољним санкцијама. Ради се о томе, да ми сами, унутар државе, у својој сопственој кући, у привреди треба да пронађемо савршеније облике управљања економским процесима. И овде, наравно, много тога зависи од нас самих. 

        Сада смо споменули цене, споменули смо ниво плата. Али, са чиме је то повезано? Јасно је да је то повезано са притисцима на рубљу, са тиме што је она појефтинила. То, са друге стране, зависи од цене нафте. То је добро познато, ми на жалост тешко можемо то да променимо, таква се код нас формирала једнострана економија у току дугог временског периода.  

        Шта смо радили протеклих година? Код нас су брзим темпом расле плате. И оне су претицале темпо продуктивности рада. И поред зависности од ових санкција, корекција курса је била неминовна. Неминовна! 

        Заиста, Влади и Централној банци су ове мере само помогле - може се рећи: „Ето, због санкција смо принуђени да се тако понашамо“. Не само због тога. Већ због тога што ми морамо професионално и доследно и правовремено да коригујемо нашу економску политику. То се десило, кориговано је.  

        Желим сада да вам кажем да је то веома важна ствар: то је елемент оздрављења наше економије и стварање базичних услова за њен даљи развој. Санкције су санкције, али није то најбитније.  

        Клејменов: Ипак, колико треба да трпимо, када је реч о санкцијама? Да ли је код нас могућа иранска варијанта? Техеран, као што је познато, неколико деценија егзистира под санкцијама.  

        Путин: Русија није Иран. Наша земља је већа и наша економија је већа, и она је диверсификованија него у Ирану. Уосталом, ми не водимо политику у сфери енергетских ресурса какву спроводи иранско руководство, из више разлога, сада нећу то да анализирам. Код нас је ипак енергетика - тржишнија грана производње и привреде, него у другим земљама-произвођачима нафте и гаса. Зато поређење није баш умесно.  

        А у вези тога колико ћемо дуго трпети санкције, ја бих, ако ми дозволите, рекао другачије: не да трпимо - већ треба да искористимо ову ситуацију са санкцијама како бисмо изашли на нови ниво развоја. Ово је шанса за замену увоза домаћом производњом. Данас смо принуђени, ми ћемо то да радимо, и надам се да ће то довести до развоја високотехнолошких грана привреде бржим темпом, него што је било раније.   

        Наше тржиште је било заузето за наше сопствене пољопривредне произвођаче - нарочито после приступања наше земље СТО - а сада смо га очистили. 

        Ситељ: Људи се сећају Ваше велике конференције за штампу, која је одржана пре пола године, на којој сте рекли да ће за обнављање економије бити потребно две године. Да ли бисте сада кориговали ту прогнозу?   

        Путин: Можда ће брже. Оно, што ми видимо сада је везано за јачање рубље, и за раст тржишта, и у вези неких других позиција, мислим, да ће се то догодити и раније, али негде у оквиру две године, чини ми се. Ове године предвиђамо одређено смањење производње, укључујући све факторе, међутим, ми смо и на почетку године полазили од тога, да ће се догодити осетни пад производње. То се није догодило.  

        Хоћу да вам кажем да према последњим подацима, ако упоредимо март и март - ниво индустријске производње је, у поређењу са мартом 2014. године, овог марта износи 99,4 процента, а за прво тромесечје у односу на исти период прошле године - 99,6 процента. 

        Клејменов: Веома је важно питање: да ли ћемо имати довољно снаге и ресурса?   

        Путин: Знате, питање није само у снази, а ресурса сигурно имамо довољно, што је најбитније - људских ресурса, талентованих људи, спремности да раде и њиховог елана. Много разговарам са људима, знам унутрашње расположење, нарочито када причају о санкцијама, али нећу да показујем непристојне гестове - ви разумете какве гестове праве обични грађани.      

        Наш циљ, задатак Председника, Владе, Централне банке и руководилаца региона јесте да овај период прођемо са што најмање губитака. Да ли је могуће то остварити? Могуће је, и не ради се о томе да треба да се стрпимо. Ради се о томе да искористимо ситуацију у нашу корист. И ми можемо да то урадимо. 

        Ситељ: Какве ће се нове претње појавити по нашу земљу у овој години?  

        Путин: Претњи је веома много, ми не можемо све да предвидимо, али ако будемо сачували стабилну унутрашњу политичку ситуацију, ако сачувамо ову консолидацију у друштву, коју сада видимо - никакве претње нам неће бити страшне.

         (следи наставак)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари