Русија упозорила ЕУ и NATO да се не играју санкција
КРИМ НИЈЕ НАПРАВИО МИЛОШЕВИЋЕВУ ГРЕШКУ СА ВИЛИЈЕМОМ ВОКЕРОМ - ПОДИГАО РАМПУ ВОЈНИМ ПОСМАТРАЧИМА ОЕБС
- Министарство иностраних послова РФ затражило да ОЕБС призна да је у Кијеву дошло до антиуставног преврата
- И упутило Бриселу отворену опомену: „ЕУ мора бити потпуно свесна да било какве реструктивне мере не само да неће остати без одговора, него ће имати и бумераг-ефекат за саму ЕУ и њене државе-чланице. Ово се у истој мери односи и на покушај примене санкција са стране NATO“
КРИМ није направио грешку какву је направио Слободан Милошевић када је на КиМ пустио мисију Вилијема Вокера: поново није пустио на своју територију војне посматраче ОЕБС.
Долазак мисије затражили су кијевски пучисти, а на њихов позива се одзвало 20 држава које су у Украјину упутили чак 50 „посматрача“. Сви они су из града херсона кренули на Крим, али су их - одмах по проласку места Чонгар зауставили наоружани припадници кримских „одреда самоодбране“.
Нови „вокеровци“ су били принуђени да се врате у Херсон, а позив пучиста - Александра Турчинова и Арсенија Јацењука - на снази је до 12. марта.
Руско Министарство иностраних послова - реагујући на све ово - саопштило је да је ОЕБС дужан да осуди насилна дејства „мајдановаца“ у Кијеву и да државни удар у Украјини прогласи незаконитим.
„Државе које су послале посматраче у Украјину, а и извршне структуре ОЕБС, понеле су се у складу са најгорим традицијама примене двоструких аршина. Ћутале су поводом националистичких и неонацистикчих расположења и затвориле очи на насиље екстремистичких снага. На њихове злочине и у Кијеву и на западу Украјине, а сада би да надзиру законито функционисање легитимне кримске власти која жели да самостално одреди своју будућност. А при том још и да све изведу мимо темељног принципа консензуса и препорука Русије. А све то и без званичног позива кримске власти“ - наглашава се у саопштењу руске дипломатије.
МИП Русије још је подвукао: „Међународна подршка стабилизацији прилика у Украјини може бити делотоворна само ако је објективна. А да би то била - ОЕБС мора осудити насиље „мајдановаца“, прогласити незаконитим државни преврат у Кијеву и систематично радити са свим политичким факторима Украјине да се примени споразум од 21. фебруара“.
Званична Москва је истовремено ставила до знања да рачуна да ЕУ неће поћи на кораке који би довели у питање поверење Русије према њој као према стратешком партнеру.
Уз отворену опомену: „ЕУ мора бити потпуно свесна да било какве реструктивне мере не само да неће остати без одговора, него ће имати и бумераг-ефекат за саму ЕУ и њене државе-чланице. Ово се у истој мери односи и на покушај примене санкција са стране NATO“.