Русија позвала земље ЕУ да се заједно боре против тајних хапшења CIA

МОСКВА АПЕЛОВАЛА НА МЕЂУНАРОДНЕ СТРУКТУРЕ ДА ПОСВЕТЕ

АКТИВНУ ПАЖЊУ ПРОБЛЕМИМА КОЈЕ ЈЕ РАЗОТКРИО СНОУДЕН

Константин Долгов

  • „Још увек није решен проблем срамног програма CIA за тајна хапшења, превоз и држање у тајним затворима људи који се сумњиче за тероризам, у којем је учествовало укупно 25  европских држава“ -  рекао је на Светском форуму за људска права у Бразилу овлашћени представник МИП РФ за људска права, демократију и владавину права Константин Долгов
  • Случајеви електронског праћења које су спроводиле тајне америчке службе и њихови партнери из неких европских земаља - по мишљењу ауторитетних стручњака за људска права - могу се окарактерисати као најтеже кршење људских права, незабележено мешање у приватни живот грађана - упозорио је Долгов

        РУСИЈА позвала европске земље да заједно предузму активне мере на плану раскринкавања незаконитих програма „ванредних изручења“ људи америчкој Централној обавештајној агенцији (CIA).

        Ово је на Светском форуму за људска права у Бразилу изјавио овлашћени представник МИП РФ за људска права, демократију и владавину права Константин Долгов.

        „Још увек није решен проблем срамног програма CIA за тајна хапшења, превоз и држање у тајним затворима људи који се сумњиче за тероризам, у којем је учествовало укупно 25  европских држава - констатовао је он. - Резултат је, као што знамо, то да смо имали случајеве кршења људских права без преседана - незаконита хапшења и мучења, од којих су страдали невини људи“.

        С тим у вези, Долгов је позвао европске колеге „да се активније позабаве том темом и окрену ту мрачну страницу своје историје“. Он је, притом, подвукао позитивну улогу  Европског суда за људска права, који је у децембру 2012. године почео да расветљава та кршења права.

        „Позивано Европски суд за људска права да и надаље разоткрива незаконитост програма  „ванредних изручења“ CIA - изјавио је Долгов. - Рачунамо на одговарајућу сарадњу у том питању од стране умешаних европских престоница“. Он је напоменуо да се суд у Стразбуру тренутно бави истраживањем жалби у поступцима у којима је тужена страна Пољска.

        „Руска Федерација доследно се противи политизацији и двоструким стандардима у области људских права“ - нагласио је Долгов. - Сматрамо да проблеми у овој сфери, узимајући у обзир њихов умногоме прекогранични карактер, захтевају заједничка решења и активну сарадњу“.

        „Још увек с дневног реда није скинуто питање затварања специјалног затвора САД у Гвантанаму - рекао је руски дипломата.

        - Без обзира на одлучне захтеве структура за људска права и целе међународне заједнице, као и обећања председника САД Барака Обаме из 2009. године да ће у року од годину дана затворити тај затвор и пребацити преостале затворенике на територију САД, где би се на њих у потпуности применили амерички закони, до данашњег дана није урађено“.

        Долгов је додао да Москва рачуна да ће међународне структуре посветити активну пажњу проблемима које је открио бивши сарадник CIA Едвард Сноуден.

        „Свима су још увек у свежем сећању случајеви електронског праћења које су спроводиле тајне америчке службе и њихови партнери из неких европских земаља - казао је руски дипломата. - По мишљењу ауторитетних стручњака за људска права, то се може окарактерисати као најтеже кршење људских права, незабележено мешање у приватни живот грађана, који се у већини земаља, укључујући САД, налази под уставном заштитом“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари