ЛАВРОВ: Запад се држи новог-старог курса срачунатог на обуздавање Русије
ШЕФ РУСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ УПОЗОРИО ДА УСТАВНА РЕФОРМА У УКРАЈИНИ
МОРА ОБЕЗБЕДИТИ И ЊЕН ВАНБЛОКОВСКИ СТАТУС
- „Москва има сазнања да су америчким и европским амбасадорима дати налози да утичу на разне земље да замрзну односе са Русијом. Знамо и да су се по целом свету разлетели емисари са таквим задатком. Изгледа да су се и амбасадори из земаља ЕУ, акредитовани у Москви, договорили да са нама мање опште“ - открио је Сергеј Лавров
- При том је упозорио: „Историја је показала да су покушаји изоловања Русије увек имали тешке последице за целу Европу. И обрнуто: да је активно увлачање наше земље у послове контитнета увек обезбеђивало дуге периоде мира и развоја свих европских земаља“
ПОСЛЕДЊИ потези Запада само су ново издање старог курса срачунатог на обуздавање Русије - оценио је Сергеј Лавров приликом сусрета са представницима руских невладиних организација.
„Запад је ширењем свог геополитичког утицаја на Исток одговорио на наше напоре да се поштују принципи међународног права и формира заједнички систем безбедности“ - додао је шеф руске дипломатије.
У наставку је нагласио да ће се Москва и даље борити за право народа на равноправност и одређивање своје будућности без спољњег мешања и додао
„Ми високо ценимо тесну сарадњу и конструктиван дијалог који имамо на различитим нивоима. У свету који се брзо мења - то има посебан значај и Русија ће се држати линије усмерене на формирање позитивног „дневног реда“ који био избалансиран и обједињујући.“
Руски министар је истовремено оценио да је сасвим могуће доћи до деескалације украјинске кризе и подвукао:
„За то је неопходно да престане наметање свршених чињеница и да се одустане од покушаја да се на све могуће начине легитимише „мајдановска“ влада у Кијеву без дијалога са свим политичким снагама и свим регионима Украјине“.
Према Лавровљевим речима, за Украјину је кључно питање - уставна реформа, али не било каква.
„Украјини не треба козметичка уставна реформа. Та реформа мора узети у обзир законите интересе свих Украјинаца, свих без изузетка. Потребне су и гаранције ванблоковског статуса Украјине које би биле законски оформљене. Тврдо смо убеђени да Украјина, која је нама пријатељска и братска суседна земља, може и треба да буде карика која повезује архитектуру безбедности и сарадње у Европи, а не јабука раздора“.
Лавров је оценио да је криза у Украјини „део порођајних мука у којима на свет долази истински полицентрични свет“.
„То је свеобухватни процес кроз који се не може проћи са старим представама и старим политичким традицијама. А програм ЕУ „Источно партнерство“ од самог почетка је био - упркос нашим упозорењима - заснован на логици игара на све или ништа, као инструмент парирања интеграционим процесима са учешћем Русије“ - упозорио је шеф руске дипломатије.
И подвукао: „Историја је показала да су покушаји изоловања Русије увек имали тешке последице за целу Европу. И обрнуто: да је активно увлачање наше земље у послове контитнета увек обезбеђивало дуге периоде мира и развоја свих европских земаља“.
У овом контексту је прецизирао: „Москва има сазнања да су америчким и европским амбасадорима дати налози да утичу на разне земље да замрзну односе са Русијом. Знамо и да су се по целом свету разлетели емисари са таквим задатком. Изгледа да су се и амбасадори из земаља ЕУ, акредитовани у Москви, договорили да са нама мање опште“.
Лавров је закључно рекао: „Сви треба да имају на уму да су међународни односи засновани на реципроцитету. Да се жање оно што се сеје. Само, Русија се неће светити никоме, нећемо враћати мило за драго. Уравнотежено ћемо се постављати у свим ситуацијама са којима се будемо суочавали“.