Лавров: Трамп је принуђен да вуче антируске потезе јер је под притиском изнутра
ОЦЕНИО ДА ЈЕ У АМЕРИЧКОЈ ЕЛИТИ ВИШЕ РУСОФОБИЈЕ НЕГО У ВРЕМЕ ХЛАДНОГ РАТА
- „Неки нас политиколози питају: зашто се убзуђујете, што је горе – то је боље. Нека САД објашњавају зашто са њима није могућ договор и своју рушилачку улогу у светским пословима. Од Ирана до Сирије где САД вуку једностране потезе који су довели до тога да Турска побесни“
- Шеф руске дипломатије се у најновијем интервјуу посебно се осврнуо да „историјат државног преврата у Украјини“ који је назвао „европском срамотом“
ОВАКАВ русофобски набој у Сједињеним Државама није постојао ни у време хладног рата – оценио је Сергеј Лавров.
Шеф руске дипломатије притом је указао да је у оно време постојала одређена пристојност са обе стране, а да су је Американци у последње време потпуно одбацили.
„Онда је постојала негативна стабилност између два немилосрдна блока, два светска система. Сада међу нама нема идеолошких разногласја. Сви имамо тржишну економију и демократију. Наравно остала је конкуренција, али она мора да буде поштена“.
Лавров је открио да је Москва прошле године у пролеће Вашингтону предала полуформални предлог за нормализовање односа који и даље – важи. Па наставио:
„Неки нас политиколози питају: зашто се убзуђујете, што је горе – то је боље. Нека САД објашњавају зашто са њима није могућ договор и своју рушилачку улогу у светским пословима. Од Ирана до Сирије где САД вуку једностране потезе који су довели до тога да Турска побесни“.
Посебно се осврнуо да „историјат државног преврата у Украјини“ који је назвао „европском срамотом“.
Руски министар је поручио Вашингтону да су покушаји да се утиче на спољну политику РФ преко појачавања притиска на појединце и компаније лишени перспективе:
„Око наше спољне политике постоји консензус у друштву - зато никакве санкције то не могу изменити. Ми не тежимо конфронтацији. Наша независност у спољној политици ослања се на национане интересе и неподложна је изменама извана“.
Лавров је оценио да је агресивност САД условљена низом фактора: поразом демократа на председничким изборима 2016-те, постепеним губитком САД водећих позиција у свету, чињеницом да Доналд Трамп није човек система што од њега одбија и његове једнопартијце републиканце...
Лавров је указао да је оптуживање Русије за мешање у изборе у другим земљама тупље од тупе пропганде.
Додао је да је Трамп принуђен да вуче антируске потезе јер је под притиском изнутра. Истакао је да се у личним контактима са америчким лидером уверио да он не дустаје од својих предизборних обећања да ће побољшати односе са Москвом.
„Охарабрује што се и од неких конгресмена и у политичким круговима у САД у последње време може чути да је садашње стање односа САД и Русије апсолутно ненрормално и да мора бити промењено“.