ЛАВРОВ: Свет треба да изолује земље у којима дође до државног преврата
ШЕФ РУСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ УВЕРЕН ДА ЋЕ НЕСТАНАК ЈЕДНОПОЛАРНОГ СВЕТА БОЛЕТИ АМЕРИКАНЦЕ
Сергеj Лавров
- У интервјуу телевизији Венецуеле рекао: Схватам да старе навике тешко нестаjу, да jе тешко растати се са осећаjем монополског доминирања на светскоj сцени - таj процес биће болан и дуг. Mеђутим, уверен сам да ћемо на краjу ипак постићи сагласност како да прерасподелимо одговорност у свету у свим областима - решавању конфликата, привреди, финансиjама, трговини
- Лавров jе наjавио да ће са свим земљама-чланицама УН размотрити могућност усваjања декларациjе коjа би потврдила принцип немешања у унутрашња питања других држава коjи се сада под различитим изговорима не поштуjе
- Изолационе мере - прецизирао је руски министар - би требало примењивати кад до смене власти није дошло уставним већ насилним путем. Такве земље не могу бити нормални чланови међународне заједнице
JЕДНОПОЛАРНИ свет престао jе да постоjи, у Aзиjи и Jужноj Aмерици формираjу се моћни центри привредног раста а с њима и политички утицаj, изjавио jе данас шеф руске дипломатиjе Сергеj Лавров.
Oн jе наjавио да ће Русиjа предложити усваjање међународне декларациjе у коjоj би се утврдио принцип немешања у унутрашња питања других држава.
„Схватам да старе навике тешко нестаjу, да jе тешко растати се са осећаjем монополског доминирања на светскоj сцени - таj процес биће болан и дуг. Mеђутим, уверен сам да ћемо на краjу ипак постићи сагласност како да прерасподелимо одговорност у свету у свим областима - решавању конфликата, привреди, финансиjама, трговини“, рекао jе Лавров у интервjуу Венецуеланскоj државноj телевизиjи ВTВ.
Према његовим речима, jеднополарни свет више не постоjи ни у политици, ни у економиjи, ни у финансиjама и треба прерасподелити систем доношења одлука - прерасподелити гласове и квоте, између осталог и у MMф-у, о чему jе постигнут договор jош пре 10 година, пренела jе агенциjа РИA Новости.
Лавров jе рекао да само jош СAД, односно амерички Kонгрес, одбиjају да ратификуjу реформу коjа jе пре пет година договорена као први корак демократизациjе монетарно-финансиjског система света.
Руски министар иностраних послова jе казао да jе потребно уважавати Повељу УН, без подривања овлашћења Савета безбедности УН, а проблеме решавати на основу уважавања тенденциjа у реалности.
Лавров се успротивио екстериториjалноj примени сопствених закона, jер jе екстериториjалност jедан од проблема коjи jе повезан са jедностраним санкциjама коjе се доносе мимо СБ УН ради наношења штете привреди и економско-социjалном положаjу становништва „како би се изазвале негативне емоциjе према њиховом руководству“.
„СAД се поносе што jедностране санкциjе праве екстериториjалним, забрањуjући своjим компаниjама да нешто раде са одређеним земљама, тражећи то исто и од других земаља, jер се прети прекидом сервисирања банкарских рачуна и одређеним казнама“, рекао jе шеф руске дипломатиjе.
Лавров jе наjавио да ће са свим земљама-чланицама УН размотрити могућност усваjања декларациjе коjа би jасно потврдила принцип немешања у унутрашња питања других држава, као jедног од темељних принципа Повеље УН, коjи се са различитим изговорима не поштуjе увек.
„Узимаjући у обзир да се покушаjи таквог арбитрарног тумачења принципа немешања поjављуjу редовно, периодично, између осталог и у контексту Сириjе, желимо да размотримо са свим чланицама могућност усваjања декларациjе", казао jе он.
„Mи се категорички противимо свим покушаjима дестабилизациjе режима (...) неки наши партнери на светскоj сцени су у искушењу да, када им се не свиђа неки режим, почињу да га дестабилизуjу изнутра, а затим се позиваjу да су тамо неки нереди и да треба нешто урадити“, казао jе Лавров а преноси Интерфакс.
Према Лавровљевим речима, оваква инициjатива има шансе за успех а „разуме се, постоjи и противљење оних коjи сматраjу да имаjу право да не мораjу да поштуjу своjе обавезе по Повељи УН“.
Лавров је истовремено открио да његова земља има намеру да иницира доношење декларације која би омогућила међународни изолацију земаља у којима дође до државног преврата.
Притом је нагласио: „Изолационе мере би требало примењивати кад до смене власти није дошло уставним већ насилним путем. Такве земље не могу бити нормални чланови међународне заједнице. Уосталом, овај принцип је већ на снази у Африци и Латинској Америци-“
Московски спољнополитички аналитичар Алексеј Мухин указао је да иницијатива Лаврова није нимало случајна јер су државни преврати постали чак и економско оружје (Запада). За илустрацију је подсетио да су Американци у Бугарској мењали владе све док нису на власт довели оне који су онемогућили градњу гасовода Јужни ток.
Мухин нема илузија да ће „Лавровљева декларација“ зауставити Американце, али сматра да би неки у Украјини - да је почетком прошле године већ деловао принцип изопштавања земаља и режима са државним превратима - „три пута размислили пре него што би почели да се играју евромајдана“.
Танјуг - Факти