Лавров стигао у Београд, посебна пажња Јужном току

ШЕФА РУСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ НА АЕРОДРОМУ ДОЧЕКАО ДАЧИЋ

- СЛЕДЕ РАЗГОВОРИ И СА ВУЧИЋЕМ И НИКОЛИЋЕМ

  • ЛУКАШЕВИЧ: „Током посете биће детаљно размотрени сви аспекти билатералних односа, процењен ток реализације постављених задатака, одређени нови правци сарадње“
  • ЧЕПУРИН: Због незграпних изјава неких српских актера по питању Јужног тока, у јавном мњењу Русије створен је погрешан утисак да се Србија, супротно својим властитим интересима, самоиницијативно залаже за суспендовање почетка изградње гасовода, да је донела такву одлуку. Надам се да су две изјаве премијера Александра Вучић, које су уследиле после тога, ублажиле тај осећај

         МИНИСТАР иностраних послова Русије Сергеј Лавров допутовао је данас око 15.30 сати у Београд а добродошлицу му је на аеродрому „Никола Тесла“ пожелео први потпредседник владе и шеф српске дипломатије Ивица Дачић.

         Дачић и Лавров, који је дошао у дводневну посету Србији, упутиће се са аеродрома на Гробље ослободилаца Београда, где ће положити венце код Споменика совјетским војницима.

         Дачић и Лавров ће одржати састанак у уторак, када ће бити потписан и План консултација између Министарства спољних послова Србије и Министарства иностраних послова Руске Федерације за период 2015-2016. године.

         Током посете Београду Лавров ће, како је најављено, имати сусрете са премијером Александром Вучићем и председником Томиславом Николићем.

         „Током посете биће детаљно размотрени сви аспекти билатералних односа, процењен ток реализације постављених задатака, одређени нови правци сарадње“, рекао је у Москви званични представник руског Министарства иностраних послова (МСП) Александар Лукашевич.

         Посебна пажња биће посвећена унапређењу политичке сарадње у духу Декларације о стратешком партнерству између Србије и Русије, која је била потписана 24. маја прошле године у Сочију, додао је портпарол руског МСП.

         Такође, водиће се садржајна дискусија и о међународним питањима, укључујући ситуацију на Балкану.

         Важно место у дијалогу са Београдом традиционално заузима економска сарадња, истакао је Лукашевич, напомињући да она поступно јача. Обим трговинске размене прошле године, према подацима Државне царинске службе РФ, достигао је две милијарде долара, што је 15 одсто више него 2012. године, а тај тренд се наставља.

         Пажња ће посебно бити посвећена пројекту Јужни ток, али и реконструкцији српских железница уз помоћ руског кредита од 800 милиона долара.

         Лукашевич је подсетио да успешно ради и руско-српски хуманитарни центар у Нишу, који је своје потенцијале показао за време катастрофалних поплава које су недавно погодиле Србију.

         „Узимајући у обзир тесне историјске и духовне везе између две земље и два народа, посебну пажњу придајемо читавом низу манифестација у вези са стогодишњицом од почетка Првог светског рата и 70-годишњицом ослобођења Београда у Другом светском рату „, закључио је Лукашевич.

ЧЕПУРИН: Очекујемо да Србија брани Јужни ток

 

         ШЕФ руске дипломатије Сергеј Лавров ће са српским државним врхом разговарати о политичким односима и економској сарадњи, а несумљиво ће бити разматрана и тако важна питања као што су Јужни ток, Украјина и Косово, изјавио је амбасадор Русије у Србији Александар Чепурин.

         „Због незграпних изјава неких српских актера по питању Јужног тока, у јавном мњењу Русије створен је погрешан утисак да се Србија, супротно својим властитим интересима, самоиницијативно залаже за суспендовање почетка изградње гасовода, да је донела такву одлуку“, рекао је Чепурин за данашње Политику.

         Истичући да се нада да су две изјаве премијера Александра Вучић, које су уследиле после тога, ублажиле овај осећај, Чепурин је казао да ће размена мишљења са министром Лавровом свакако имати конкретан и пријатељски карактер и да су обе стране веома занитересоване за реализацију пројекта Јужни ток.

         Према његовим речима, Јужни ток ће у Србији упослити неколико хиљада висококвалификованих људи, омогућити изградњу постројења за транспорт и компресорске станице, обезбедити обиман транзит и пореска плаћања у буџет земље.

         „По мом схватању, природно је да земље које су заинтересоване за пројекат ту своју заинтересованост и демонстрирају, јер то одговара и интересима народа Европе“, рекао је руски амбасадор у Србији.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари