Лавров: Сједињене Државе и водеће земље ЕУ опседнуте су идејом новог „освајања Балкана“
НАГЛАСИО: ЦРНОЈ ГОРИ СУ - ЗА ЛОЈАЛНОСТ АНТИРУСКОЈ ПОЛИТИЦИ - ЈОШ И ЧЛАНСТВО У NATO НАМЕТНУЛИ
Сергеј Лавров
- Министарство иностраних послова РФ је поводом оптужби везаних за Македонију, пласираних преко OCCRP, оценило: „То није ништа друго до нови траљави покушај да се одговорност за дубоку кризу македонске државе превали на друге“.
- Руско министарство је посебно истакло да OCCRP финансирају америчке државне структуре и Сорош и додало: дакле они који су отворено учествовали у режирању догађаја на македонској унутарполитичкој сцени
ШЕФ руске дипломатије Сергеј Лавров оценио је да су Сједињене Државе и неке земље Европске уније опседнуте идејом да NATO прошире на цео Балкан.
Министар иностраних послова РФ ово је рекао поводом уласка Црне Горе у западну војну алијансу. Још је додатно нагласио:
„Наше западне колеге - пре свега САД и водеће земље ЕУ - буквално су опседнуте задатком да поново освоје Балкан“.
Лавров је указао да Европска унија има за то и припремљен план и води преговоре са Србијом, Косовом и Македонијом.
Руси министар је оценио да је Црној Гори улазак у NATO наметнут:
„Црној Гори су - у замену за њену лојалност антируској политици - још и чланство у NATO наметнули. То је тенденција која нас враћа политици линија поделе“.
Московски медији, иначе, пишу да се против Русије на Балкану и са коришћењем Балкана води прави информативни рат.
У том контексту се наводи да је Центар за истраживање организованог криминала и корупције (OCCRP) објавио текст у којем се тврди да је Русија покушавала да се меша у унутрашње ствари Македоније и да се позвао на документе македонске контраобавештајне службе међу којима је текст разговора руског амбасадора у Скопљу Олега Шћербака са сарадницима македонског Министарства спољних послова.
Москви се у том тексту приписују две амбиције: не дозволити да Македонија уђе у NATO и створити на Балкану „појас неутралних држава“.
Ради тога су Руси наводно у Македонији врбовали бивше и активне сараднике македонске армије и полиције - да би их „у одређеној политичкој ситуацији“ искористили у интересу своје земље.
Руски медији указују да аутори чланка измишљају да Москва у Битољу и Охриду има „генералне конзулате“ јер у стварности има - почасне конзулате.
Посебно истичу да се у истом чланку тврди да руска војна обавештајна служба тобоже из свог центра у Софији управља, што је несувислост јер је Бугарска више него верни члан NATO.
Руски медији указују да је седиште OCCRP формално у Сарајеву, али да има офисе у Београду, Букурешту, Кијеву и Тбилисију и да га финансирају Институт Отворено друштво Џорџа Сороша, USAID и неки швајцарско-румунски образовни програм.
Министарство иностраних послова РФ је OCCRP већ одговорило:
„То није ништа друго до нови траљави покушај да се одговорност за дубоку кризу македонске државе превали на друге“.
Руско министарство је посебно истакло да OCCRP финансирају америчке државне структуре и Сорош и додало - дакле они који су отворено учествовали у режирању догађаја на македонској унутарполитичкој сцени.