Лавров: САД су бесне на Русију јер Запад више не може да диктира правила и намеће свој поредак
„СВЕ ЈЕ ПОЧЕЛО ПРЕ УКАЈИНЕ И СНОУДЕНА ЈЕР АМЕРИКАНЦИ ОСЕЋАЈУ ДА НЕСТАЈЕ ЊИХОВА СВЕМОЋ”
- „Код САД може бити и нешто „лично” у њиховом негативном односу према Русији јер Вашингтон схвата да нестаје његова свемоћ. Неки њихови функционери могу имати унутрашњи осећај да Америка ради оно што жели, или то покушава, а да јој то не полази за руком. То је схватање постепеног нестајања свемоћи”
- „Ми смо, искрен да будем, веома дуго показивали оно што Американци називају стратешким стрпљењем јер је до једностраног погоршавања односа, и то са стране Американаца, почело задуго пре Украјине”
- „Совјетски Савез је био свет затворен у себе и одвојен од глобалног процеса. Када је та аномалија заттвореног друштва нестала, сви су тамо помислили да се Русија смањила на своју природну величину и да ће све бити добро. Да ће Запад, како је то чинио од 16-ог или 17-ог века одређивати правила и успостављати поредак, а ће га сви остали слушати”
ШЕФ руске дипломатије Сергеј Лавров оценио је да Сједињене Државе – својим „агресивним корацима” – угрожавају националну безбедност његове земље.
Притом је нагласио: „Сведоци смо фундаменталне промене и наступа агресивне русофобије која се нашла у самом средишту америчке политике према Русији. Није у питању само реторичка русофобија. Ради се и о агресивним корацима који прете нашим националним интересима и безбедности”.
Руски министар је рекао да је званична Москва дуго показивала „стратешко стрпљење” у односима са Сједињеним Државама, а да је у тим односима сада дошло до „коренитних промена”. И додао:
„Ми смо, искрен да будем, веома дуго показивали оно што Американци називају стратешким стрпљењем јер је до једностраног погоршавања односа, и то са стране Американаца, почело задуго пре Украјине. Ми смо о томе говорили”.
Лавров је у наставку подвукао: „Код САД може бити и нешто „лично” у њиховом негативном односу према Русији јер Вашингтон схвата да нестаје његова свемоћ. Неки њихови функционери могу имати унутрашњи осећај да Америка ради оно што жели, или то покушава, а да јој то не полази за руком. То је схватање постепеног нестајања свемоћи. Мени је то схватљиво”.
Лавров је указао да је тај процес постао болан за земље Запада које су столећима владале светом:
„Совјетски Савез је био свет затворен у себе и одвојен од глобалног процеса. Када је та аномалија затвореног друштва нестала, сви су тамо помислили да се Русија смањила на своју природну величину и да ће све бити добро. Да ће Запад, како је то чинио од 16-ог или 17-ог века одређивати правила и успостављати поредак, а ће га сви остали слушати”.
Шеф руске дипломатије је у наставку подвукао: „Али, као што се види: погрешили су. Могуће је да су се њихова очекивања – да им је Русија од 1992-ге, а можда и одраније у џепу – завршила мамурлуком. Не зато што смо ми хтели да им запржавамо чорбу, већ просто зато што смо хтели да своју земљу учинимо самосталном, достојном да се у њој живи и таквом да се њоме можемо поносити. Како је председник Путин рекао у Државној Думи, наша земља има право да буде јака, не оспоравајући то право никоме другом и не намећући другима како ће да се понашају”.
Лавров је признао: „Ми веома дуго не можемо да издејствујемо да се Американци напросто пристојно и цивилизовано односе према целом низу проблема који су се таложили у нашим односима”.
Открио је да су у Вашингтону били посебно бесни због Едварда Сноудена:
„Апсолутно је несхватљива њихова увређеност због Сноудена, мада одрасли људи не треба да се тако осећају увређеним. Оптужили су нас да смо га заврбовали, да смо га довукли код себе. То су напросто глупости и то сви знају. Дакле: све се таложило одавно”.