Лавров: САД не могу са Русијом разговарати са позиција силе, ултиматума и санкција
РЈАБКОВ: АМЕРИКАНЦИ ЖЕЛЕ УКЛАЊАЊЕ ЗАКОНИТЕ ВЛАСТИ У СИРИЈИ
И ПРЕКРАЈАЊЕ БЛИСКОГ ИСТОКА
Сергеј Лавров
- Заменик шефа руске дипломатије Сергеј РЈАБКОВ поводом сиријске кризе: „Сада смо у фази веома оштрог концептуалног разграничавања са онима који - попут сталног представника САД у Уједињеним нацијама - покушавају да моралишу, немајући за то никакав основ. Парадокс је у томе што они (Американци) оптужују друге за оно што су сами починили и криво им је што нису у стању да остваре циљеве који су исто што и ширење трагедије других људи“
- Још је додао: „То је велика траума и фундаментални проблем америчког естаблишмента. Они више нису у стању да себе преломе, али - на сву срећу - не могу ни да свет преломе како њима одговара. Отуда долази овај тешки емоционални фон са којим морамо да се носимо“
МИНИСТАРСТВО иностраних послова Русије оценило је да је администрација Барака Обаме „учинила све да разори атмосферу поверења“ између Москве и Вашингтона која би могла бити подстицајна за сарадњу двеју земаља.
Истовремено је шеф руске дипломатије, Сергеј Лавров, поручио Белој кући и Стејт департману да са Москвом не могу говорити са позиција силе и притом рачунати на „селективну сарадњу“ - тамо где њима одговара.
Лавров је ово рекао поводом суспензије споразума РФ и САД о утилизацији плутонијума (Владимир Путин је предложио Државној Думи да стави ван снаге тај споразум). Притом је нагласио:
„Та одлука је сигнал Вашингтону да не може да Русијом разговарати са позиција силе - језиком санкција и ултиматума, а наставњати сарадњу тамо где је то у америчком интересу“.
Пре овог наступа Лаврова, његов заменик Сергеј Рјабков је поводом сиријске кризе рекао:
„Сада смо у фази веома оштрог концептуалног разграничавања са онима који - попут сталног представника САД у Уједињеним нацијама - покушавају да моралишу, немајући за то никакав основ. Парадокс је у томе што они (Американци) оптужују друге за оно што су сами починили и криво им је што нису у стању да остваре циљеве који су исто што и ширење трагедије других људи“.
Саманта Пауер и Барак Обама
Рјабков је указао да нема баш много људи који су за то способни, али да се „такве сцене могу безмало сваки дан посматрати у Савету безбедности УН“. Притом је нагласио:
„То је велика траума и фундаментални проблем америчког естаблишмента. Они више нису у стању да себе преломе, али - на сву срећу - не могу ни да свет преломе како њима одговара. Отуда долази овај тешки емоционални фон са којим морамо да се носимо“.
Рјабков је додатно објаснио: „Не упирући ни у кога посебно прстом, морам да кажем да су протекле недеље биле веома узнемиравајуће и веома раскринкавајуће за оно што се дуго скривало иза правиле или безмало правилне реторике наших америчких колега. Сада су престали да се устручавају и говоре практично отворено, а оно што предлажу у суштини значи наметање свима. То се своди на војно решење, а циљ им је исти - уклањање законитог председника Сирије и законите владе у Дамаску, са потпуним прекрајањем политичке конфигурације не само Сирије“.
Рјабков је упозорио Вашингтон: „То је управо оно против чега смо одувек били, па смо политички процес са Сједињеним Државама користили да их задржимо бар на релативно разумним позицијама. У сваком случају, Русија нема никакав разлог да одступа од својих позиција“.
Претходно је амерички државни секретар, Џон Кери, изјавио да се САД налазе на самој ивици прекида сваке дискусије са Москвом поводом сиријског конфликта.
Тим поводом је портпарол Кремља, Дмитриј Песков, изразио жаљење због „прилично неконструктивног карактера реторике која долази из САД“, подвукавши да је Москва заинтересована за конструктивну и равноправну сарадњу.