ГРУШКО: Замислите да је наш разарач упловио у Њујоршки или Мексички залив...

САВЕТ РУСИЈА-NATO ЗАСЕДАО ПРВИ ПУТ ЗА ДВЕ ГОДИНЕ - ДУБОКЕ РАЗЛИКЕ ОСТАЛЕ

Александар Грушко

  • Генсек алијансе Јенс СТОЛТЕНБЕРГ: Разговор је трајао два сата дуже него што је било предвиђено. Зато што је дискусија била отворена и озбиљна. Потврдило се да NATO и Русија имају различите приступе и погледе, а само заседање Савета није отклонило дубоке разлике
  • Александар ГРУШКО: Само заседање Савета је потврда да је политика западних земаља срачуната на изолацију Русије претрпела фијаско

        САВЕТ Русија-NATO заседао је први пут за последње две године. Уз учешће шефова мисија свих 28 држава чланица алијансе, а Русију је представљао њен стални представник при NATO Александар Грушко.

        Разговор је потрајао два сата дуже него што је било планирано. Генсек алијансе - Јенс Столтенберг - објаснио је да се то догодило зато што је дискусија била „отворена и озбиљна“.

        Притом је нагласио да потврдило да NATO и Русија имају различите приступе и погледе и да само заседање Савета „није отклонило дубоке разлике“. Додао је да ће се Савет, упркос томе, поново састајати.

        Грушко је у име своје земље указао: „Русија није против новог сусрета, али само онда када за њега буде постојао реални дневни ред“.

        Грушко је, иначе, оценио да је само заседање Савета „потврда да је политика западних земаља срачуната на изолацију Русије претрпела фијаско. Очигледно да се без Русије не може решити ни један међународни проблем. У NATO су схватили да су покушаји изолације били против не само међународне безбедности, него и против интереса саме западне алијансе“.

        Грушко је оценио да су САД слањем разарача „Доналд Кук“ у „зону Калињинграда“ извршиле војни притисак на Русију. Истовремено је поручио Вашингтону: „Москва ће предузети мере предострожности због могућих нових покушаја коришћења војне силе“.   

        Грушко је овако поентирао: „Питање је шта је било права мисија тог разарача који се нашао поред Калињинграда. Можете ли да замислите (туђи) разарач са крстарећим ракетама домета 2.500 километара , које још могу носити и нуклеарне главе, негде у Њујоршком или Мексичком заливу?! Да, то је био покушај вршења војног притиска на Русију!“

        Грушко је - у интервјуу немачком листу Welt - посебно нагласио: „Ранијег партнерства између Русије и NATO више нема, алијанса је кренула путем застрашивања Русије. Држи се курса који је срачунат на то да Русију присили на конфронтацију. Налазимо се у веома опасној ситуацији“.

        Натовски део Савета изразио је, тачно према очекивањима, „забринутост“ због „недавног инцидента у Балтичком мору“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари