ЧЕПУРИН: Улазак Србије у ЕУ неће утицати на њене пријатељске односе са Русијом
АМБАСАДОР РУСИЈЕ: СРПСКА СТРАНА ЈЕ У МОСКВИ ПОТВРДИЛА СПРЕМНОСТ ДА РЕАЛИЗУЈЕ ПРОЈЕКАТ ЈУЖНИ ТОК ПРЕМА ПЛАНОВИМА
Александар Чепурин
- За разлику од низа својих суседа у региону, Србија је јасно рекла да неће уводити никакве санкције против Русије. То су рекли лидери Србије, председник Томислав Николић и премијер Александар Вучић, нагласио је Александар Чепурин у интервјуу агенцији ИТАР-ТАСС
- Енергично напредује реконструкција српске железничке инфраструктуре помоћу руског кредита. У најскорије време ће почети ремонт делова пруге Београд-Бар оштећених у поплавама, у дужини 200 километара
УЛАЗАК Србије у Европску унију неће утицати на пријатељске односе са Русијом, рекао је данас агенцији ИТАР-ТАСС амбасадор Русије у Београду Александар Чепурин.
Београд не види противречности између свог стремљења ка Европској унији и жеље да развија традиционалне пријатељске односе с Русијом, нагласио је дипломата.
„Срби су категорично против услова или-или. И то с правом“, рекао је Чепурин. Према речима руског амбасадора, термин „померање Србије према Бриселу“ у описивању савремене политике Београда „тешко да је тачан“.
Србија већ другу деценију, без обзира на смене руководства, као свој спољнополитички приоритет истиче улазак у ЕУ, подсетио је Чепурин и додао да Београд сада води преговоре и очекује да ступи у ЕУ 2020. године.
„Истовремено Београд истиче и жељу, а сада је истиче још више, да одржава и развија добре везе са својим историјским пријатељем, братском Русијом“, указао је он.
За разлику од низа својих суседа у региону, Србија је јасно рекла да неће уводити никакве санкције против Русије. То су рекли лидери Србије, председник Томислав Николић и премијер Александар Вучић, нагласио и амбасадор.
Србија се у тешком часу показала као прави пријатељ Русије. Она при томе одбија да ради против својих економских интереса, указао је Чепурин.
Изградња и пуштање у рад дела Јужног тока на територији Србије иде у складу са планом, оценио је Чепурин.
Одговарајући на питање о исходу тендера за пројектовање гасовода у Србији, он је истакао да све иде у складу са планом и да нема никаквих препрека са српске стране.
Чепурин је подсетио да је 20. јуна у Москви одржан састанак министра енергетике Александра Новака с министром рударства и енергетике Србије Александром Антићем.
„Српска страна је потврдила спремност да реализује пројекат према плановима“, рекао је руски амбасадор и додао да ће почетак грађевинских радова бити у складу са резултатима тендера, који ће се сазнати у скорије време.
Што се тиче заједничких пројеката, Чепурин је нагласио да је „један од главних задатака Србије - привлачење страних инвестиција“.
„Међутим, приступање земље Европској унији (ЕУ) неће решити основне проблеме“, сматра он. За деценију и по кретања Србије ка ЕУ реализована су два велика инвестициона пројекта - фабрика аутомобила италијанског Фијата у Крагујевцу и руски Гаспром њефт у Новом Саду.
„О ефикасности руског пројекта говори то што 14 одсто буџета Србије чини плаћање руско-српске компаније НИС“, указао је руски дипломата.
„То је више од једне милијарде евра, и то је корисно и за Србију и за Русију“, додао је.
Према Чепурину, сарадња Русије и Србије треба да буде на основу узајамне користи и за то постоје све могућности.
Енергично напредује реконструкција српске железничке инфраструктуре помоћу руског кредита (од 800 милиона долара), подсећа ИТАР-ТАСС.
Радови су почели 25. марта и неки се обављају и пре предвиђеног рока. У Србију је 7. маја стигао први комплекс од 29 јединица најновије грађевинске технике из Русије. До краја године стићи ће још око 70 таквих машина, указао је амбасадор.
Након што је 23. маја примљена молба српске стране за помоћ за поправку пруге Београд-Бар, оштећене у поплавама, руски стручњаци су до 30. маја рашчистили низ деоница и направили план обнове, подсетио је Чепурин.
Руска страна је показала спремност да промени рокове за реализацију уговора са 2015. на 2014. годину. Изражена је намера да у најскорије време почне ремонт делова пруге Београд-Бар оштећених у поплавама, у дужини 200 километара, рекао је Чепурин ИТАР-ТАСС-у.