ЧЕПУРИН: Од Јужног тока ће сви имати користи – нико штете

АМБАСАДОР РФ У ИНТЕРВЈУУ „ГЕОПОЛИТИЦИ” НАЈАВИО ДА ЋЕ РУСИЈА У СРБИЈУ УЛОЖИТИ ПЕТ МИЛИЈАРДИ ЕВРА

  • И руски нафтни гигант „Лукоил„ разматра могућност улагања до 500 милиона евра
  • Говорећи о војној сарадњи, Александар Чепурин је казао да се настављају разговори о системима противваздушне одбране и нагласио: Треба се одредити према том питању - шта је Србији конкретно потребно, може ли за то да обучи људе и затвори финансијску конструкцију, колико је спремна да потроши на то, јер оружја каква су МиГ-29 и системи С 300 и С 400 су веома скупи

         АМБАСАДОР Русије у Србији Александар Чепурин изјавио је да Русија подржава напоре Срба у циљу решавања косовског проблема на миран начин и уз очување суверенитета Србије, оцењујући да су односи две земље у 2013. били динамични.

         Чепурин је у интервјуу за Геополитику, сумирајући резултате сарадње две земље у протеклој години, истакао контакте на највишем нивоу, потписивање Декларације о стратешком партнерству и привреду, „као кључну ствар у будућем развоју наших земаља”, најавивши да ће Русија у наредне две-три године у Србији уложити око пет милијарди евра.

         „Русија се током више година чврсто придржава свог става везаног за Косово, који је свима добро познат. Ми подржавамо напоре Срба, који су усмерени ка решавању косовског проблема на миран начин, уз очување суверенитета Србије”, казао је Чепурин.

         Он је оценио да је протекла година у односима Србије и Русије била динамична, истичући да би Русија желела да се развија раме уз раме са великим бројем земаља и народа „и пре свега, ван сваке сумње, са Србијом, на основу узајамне користи и у интересу наших народа”.

         Говорећи о сарадњи Србије и Русије у привреди, Чепурин је истакао гасовод Јужни ток, чија је изградња почела 24. новембра, као „највећи пројекат у Европи последње деценије”.

         Руски амбасадор је рекао да овај пројекат, као и сваки други, има своје присталице и противнике и да је „сасвим природно што изазива велики интерес, јер постоје конкурентске државе и компаније које знају шта овај пројекат значи и вероватно желе да и оне раде нешто слично”.

         „У случају гасовода, не постоји баш никакав разлог да се било ко и било чега плаши, јер то је један велики пројекат од кога сви могу да имају користи, а нико штете”, нагласио је Чепурин, истичући да „нема места хистерији”.

         „Главна ствар је, што се тиче мене, у томе да су се у протеклој години Србија и Русија определиле за реализацију, у наредне две-три године, инвестиционих и инфраструктурних пројеката такве величине, који нису виђени од раније, у износу око 4 милијарди евра”, казао је Чепурин, наводећи улагања у „Јужни ток” од 1,9 милијарди евра, улагања „Гаспром нафте” и НИС-а од 1,5 милијарди евра, као и реконструкцију железничких пруга Србије од 600 милиона евра.

         Руски амбасадор је навео и пројекте електроенергетске компаније „Силовије машини„ и низа високотехнолошких компанија, као и то да руски гигант „Лукоил” разматра могућност улагања до 500 милиона евра, што даје укупну бројку око 5 милијарди евра.

         Чепурин је додао и да су руске компаније спремне да учествују у најављеним процесима будуће приватизације у Србији.

         Говорећи о војној сарадњи Србије и Русије, Чепурин је казао да се настављају разговори о системима противваздушне одбране.

         „Треба се одредити према том питању - шта је земљи конкретно потребно, може ли за то да обучи људе и затвори финансијску конструкцију, колико је земља спремна да потроши на то, јер оружја каква су МиГ-29 и системи С 300 и С 400 су веома скупи”, рекао је он.

         „Свакако да би у оваквом послу карактер односа Србије и Русије имао значајну улогу, а притом би се Србија осећала много сигурније”, нагласио је руски амбасадор.

         Он је, поред тога, истакао да се Русија противи проширењу НАТО уопште, оцењујући да то „ничему осим погоршању ситуације у свету неће допринети”.

         Чепурин је казао да приближавање инфраструктуре војног блока руским границама представља за Русију одређену опасност, као и да треба тражити компромисе, а не делити Европу.

         „Србија каже да ће сарађивати и са НАТО-ом и са Организацијом договора о колективној безбедности (ОДКБ) и у обе организације има своје посматраче. Овде је био наш министар одбране (Сергеј) Шојгу и обе стране су сагласне да Србија треба да гледа свој интерес”, закључио је Чепурин.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари