Русија не сме дозволити да било ко изједначава Стаљина и Хитлера
ПАПА: НАЦИЗАМ, СТАЉИНИЗАМ И ГЕНОЦИД НАД ЈЕРМЕНИМА
ТРИ СУ ВЕЛИКЕ ТРАГЕДИЈЕ 20. ВЕКА
- Турска је због Францискових речи подигла велику прашину. Није јасно због чега ћути Министарство иностраних послова Русије. Поготово што је превише у свету оних који желе да ставе знак једнакости између Стаљина и Хителра. Циљ је разумљив: лишити Русију и Русе статуса основног победника у Другом светском рату. Јер, тај рат је добио управо Стаљин
- На Папском престолу је одговорност не само за крсташке походе, инквизицију и антисемитизам, него и за крв православног Константинопоља. А присетимо се и да је била и шпанска католичка експанзија у Америци, плус експанзија пољског католичанства на територији Белорусије и Украјине. Коначно: сетимо се и рата у бившој Југославији 90-их година прошлог века. Прво се треба покајати за своје грехе, па тек потом друге учити врлинама...
Пише: Александар РАЗУВАЈЕВ
ПАПА Франциско, обративши се верницима на православни Васкрс, рекао је да је човечанство у минулом веку преживело три „незапамћене велике трагедије“ - нацизам, стаљинизам и геноцид Јермена.
Последња тена је, наравно, врућа јер ће ускоро 100-годишњица те трагедије. Природно, такав папин поглед на историју наишао је на одлучан отпор Турске.
Шеф турског Министарства спољних послова назвао је изјаву Папе Римског о геноциду над Јерменима „неутемељеном“.
Званична Анкара опозвала је амбасадора из Ватикана и саопштила амбасадору Свете столице да сарадњи двеју држава може сметати „проблем поверења“.
Нас у Русији тиче се друга тема и није баш сасвим јасно због чега ћути наше Министарство иностраних послова. Јер, ионако је превише у свету оних који желе да ставе знак једнакости између Стаљина и Хитлера.
Циљ је разумљив: лишити Русију и Русе статуса основног победника у Другом светском рату. Јер, тај рат је добио управо Стаљин.
Он је личност спорна и контроверзна. Зато ми имамо право да му судимо, али само ми, а не грађани и политичари других земаља.
Добричина и добар владар био је, вероватно, последњи руски цар, али се показао апсолутно неадекваним за сурова времена и зато на крају није спасио ни Империју, ни себе, ни своју породицу.
Бројке о жртвама стаљинских репресија, које су се појавиле у штампи крајем 80-их година, по свему судећи су претеране. Чак не могу да издрже ни елементарну критику са укључивањем само обичне логике и здравог разума.
Док се ми коначно не определимо са својим односом према совјетској прошлости, а што је још вжније - док се не научимо да ту прошлост штитимо, из света ће нам приређивати „кошмаре“ сви којима буде до тога. Јер, нација која пује на своју историју - и не заслужује да се према њој друкчије односе...
На Папском престолу је одговорност не само за крсташке походе, инквизицију и антисемитизам, него и за крв православног Константинопоља. А присетимо се и да је била и шпанска католичка експанзија у Америци, плус експанзија пољског католичанства на територији Белорусије и Украјине. Коначно: сетимо се и рата у бившој Југославији 90-их година прошлог века.
Прво се треба покајати за своје грехе, па тек потом друге учити врлинама...