Решетњиков: У Црној Гори је свашта могуће, чак и крвопролиће
ТЕЛЕВИЗИЈА ЦАРГРАД ДЕО ЕМИСИЈЕ „РУСКИ ОДГОВОР” ПОСВЕТИЛА СТАЊУ У ЦРНОЈ ГОРИ
- Милан КНЕЖЕВИЋ: ДПС се служила незаконитим и недемократским средствима у циљу застрашивања бирача и понашала се реваншистички јер је ДФ за укидање санкција Русији и поништавање одлуке о признавању Косова за независну државу на тероторији Србије, а боримо се и за референдум о ступању Црне Горе у НАТО. Због свега овога, Ђукановић је извршио државни преврат и ради тога измислио терористе. А онда је све то приписао Србији, Русији и ДФ. Наш одговор ће бити бојкот парламента и протести
- Директор РИСИ Леонид РЕШЕТЊИКОВ: Било је сасвим за очекивати да ће се догодити ово што се догодило. Сада ће много шта зависити од тога колико је опозиција одлучна, сложна и спремна да протестује против игре коју је организовао Ђукановић по инструкцијама из западне Европе и Америке
- РЕШЕТЊИКОВ: У Црној Гори може доћи чак и до крвопролића. Може доћи и до јуриша на парламент. До свачега може доћи. Све ће зависити од тога колико су лидери одлучни и колико је сложна опозиција. Јер, успела је да се уједини тек уочи минулих избора... Али, ситуација у Црној Гори је стигла до нивоа када се без одлучних дејстава тешко ишата може изменити
- РЕШЕТЊИКОВ: Чему се надао Хитлер док се бранио 100 километара од Берлина? Тако је и у овом случају. Трамп још није председник, а друго – ту су западноевропски лидери који су такође умешани у подржавање Ђукановића. Ово нарочито важи за Немачку из које добија подстреле „држи се”, а и помоћ. Нада умире последња, зато ће се и Ђукановић и његови борити, покушавати да се држе до краја. Уосталом, шта им друго преостаје? Да покупе новац и да беже из земље? Куда? Постоје европске земље које их подржавају. Постоје специјалне службе које су подржавале Ђукановића, почев од 90-их година. Имам у виду и немачке и италијанске тајне службе. Значи: има где да бежи. Зато ће се он тући и борити до последњег
ПОЛИТИЧКА криза у Црној Гори – оценила је московска телевизија Царград у емисији „Руски одговор” - дошла је до свог врхунца. Месец и по након одржаних парламентарних избора.
Указала је да је Бошњачка странка стала на страну партије Мила Ђукановића и да то може бити „окидач црногорске конзервативне револуције”. Јер, опозиција се коначно објединила да окончка вишегодишњу Ђукановићеву диктатуру.
Водитељ Андреј Афанасјев прво је разговарао са председником Демократске народдне партије Миланом Кнежевићем.
Афанасјев: Шта ће сада предузети православна патриотска опозиција Црне Горе?
Кнежевић: Ми смо Бошњацима и њиховој партији понудили да сами формирају владу коју би Демократски фронт подржавао. Међутим, Бошњаци нису са нама чак ни ступили у преговоре и подржали су Ђукановићеву ДПС. Тиме је Бошњачка странка на себе преузела одговорност за оно што ће се даље догађати у Црној Гори. Јер, Црна Гора улази у нову фазу политичке и друштвене кризе. ДФ и друге опозиционе партије бојкотоваће рад парламента. Уследиће и нови протести. То ће бити наш метод политичке борбе.
Афанасјев: Какву подршку очекујете од Русије, с обзиром да су са друге стране барикаде глобалисти, Сорош, милијарде и НАТО? Шта од нас очекујете?
Кнежевић: Моја Демократска народна партија и ДФ саопштили су грађанима да избори нису одржани у демократским условима. ДПС се служила незаконитим и недемократским средствима у циљу застрашивања бирача и понашала се реваншистички јер је ДФ за укидање санкција Русији и поништавање одлуке о признавању Косова за независну државу на тероторији Србије, а боримо се и за референдум о ступању Црне Горе у НАТО. Због свега овога, Ђукановић је извршио државни преврат и ради тога измислио терористе. А онда је све то приписао Србији, Русији и ДФ.
Ми од Русије очекујемо осуду овога што он чини. Очекујемо и подршку јер Ђукановић жели да против воље народа од Црне Горе направи НАТО-државу.
Афанасјев је најавио честог госта „Руског одговора” – директора Руског института за стратешка истраживања Леонида Решетњикова и поставио му прво питање: Можемо ли да очекујемо да Црна Гора буде земља у којој ће се догодити следећа конзервативна револуција?
Рафет Хусовић и Реџеп Тајип Ердоган
Решетњиков: Већ раније смо прогнозирали да ће се партија Бошњака-муслимана наћи по моћним притиском САД и самог Ђукановића, а да ће „прорадити” и подмићивање и претње. Као што видимо, Бошњаци нису све то издржали. Било је сасвим за очекивати да ће се догодити ово што се догодило. Сада ће много шта зависити од тога колико је опозиција одлучна, сложна и спремна да протестује против игре коју је организовао Ђукановић по инструкцијама из западне Европе и Америке.
Афанасјев: Господин Кнежевић, који је једна од кључних фигура у патриотском покрету Црне Горе, изгледа прилично одважно и самоуверено. Колико далеко они могу ићи?
Решетњиков: Црногорци су темпераментан народ, ништа мање него Срби...
Афанасјев: То су горштаци, поносни људи...
Решетњиков: Да, поносан народ. Може доћи чак и до крвопролића. Може доћи и до јуриша на парламент. До свачега може доћи. Да поновим: све ће зависити од тога колико су лидери одлучни и колико је сложна опозиција. Јер, успела је да се уједини тек уочи минулих избора... Али, ситуација у Црној Гори је стигла до нивоа када се без одлучних дејстава тешко ишата може изменити.
Афанасјев: А на шта рачуна колективни Ђукановић, чему се надају Бошњаци? Јер, њих у Вашингтону више нико не чека. Са Доналдом Трампом, кад протера све старо и лоше из Овалног кабинета, настаће нови свет...
Решетњиков: Западна звер се нада и још покушава да угризе. Чему се надао Хитлер док се бранио 100 километара од Берлина? Тако је и у овом случају. Јер, Трамп још није председник, а друго – ту су западноевропски лидери који су такође умешани у подржавање Ђукановића. Ово нарочито важи за Немачку из које добија подстреле „држи се”, а и помоћ. Нада умире последња, зато ће се и Ђукановић и његовиборити, покушавати да се држе до краја. Уосталом, шта им друго преостаје? Да покупе новац и да беже из земље?
Афанасјев: Куда?
Решетњиков: Постоје европске земље које их подржавају. Постоје специјалне службе које су подржавале Ђукановића, почев од 90-их година. Имам у виду и немачке и италијанске тајне службе. Значи: има где да бежи. Зато ће се он тући и борити се до последњег.
Афанасјев: Треба ли Русија – нарочито после Трампове победе – да се тамо држи активније јер је то зона наших директних интереса?
Решетњиков: Русија већ оштро и тврдо означава своју позицију поводом Црне Горе. У Москви поодавно нема не само Ђукановића, него ни иоле приметнијих фигура из његове владе и апарата. Наши односи су сведени на нулу, а сматрам да је потребна и патриотска позиција наших грађана који су тамо покуповали некретнине и масовно путију у Црну Гору на одмор. Било би добро да направе макар мању паузу: зашто да тамо путују као туристи и остављају новац Ђукановићу који води земљу у НАТО користећи сва средства, а још и презире свој народ?
А што се тиче званичне политике Русије, ми јасно показујемо да ту власт не подржавамо.”