CIA и Стејт департман губе из вида да се њихови омиљени методи у Русији - предају студентима

АМЕРИКАНЦИ СЕ УЗАЛУД ШЕПУРЕ У СВОМ ОМИЉЕНОМ СТИЛУ

- „ИМПЕРИЈА УЗВРАЋА УДАРАЦ

  • „Цурење“ тврдњи да Вашингтон припрема сајбер-напад на Русију и њено руководство има за циљ да - „доведе“ прве личности руског руководства у стање забринутог ишчекивања „материјала“ који наводно компромитују Путина и његово окружење, којих CIA тобоже има „напретек“
  • Операција ће бити стандардна и предвидљива. Укључиће неколико сукцесивних „убацивања“ подељених техничким паузама ради јачања напетости у атмосфери „узнемиреног ишчекивања катастрофе“. Сем тога, шириће неке гласине, измишљотине и интерпретације да би створили додатну емотивну напетост код представника руских политичких елита
  • Особитост америчког стила у вођењу информативних ратова јесте у томе што САД једноставно не могу нормално да раде без повратне везе са метом напада. Ако циљ демонстрира управо оне форме понашања које се очекују и уклапа се у сценарио напада, организатори операције схватају да све раде како треба и да „све иде по плану“. Ако се из неких разлога повратна веза прекида, америчке политичке технологе хвата паника: баш је тако и било када је Владимир Путин десетак дана неочекивано ишчезао из фокуса медија

Пише: Андреј МАНОЈЛО, професор Московског Државног Универзитета „Ломоносов“, члан научног савета при Савету за безбедност Русије

        ПОЗВАВШИ се на упућене изворе у америчкој обавештајној служби, телевизијски канал NBC саопштио је прошле суботе да CIA по налогу администрације САД припрема сајбер-напад на Русију који ће бити без преседана. Циљ напада је да се „сурово освети“ руском руководству, при том, персонално сваком од његових представника због обарања сајта Демократске партије САД.

        Империја припрема узвратни ударац.

        Шта се крије иза овог демарша Вашингтона?

        То је - операција „контролисано цурење информације“, која је позната свакој обавештајној служби света, давно је ушла у стандардне уџбенике обавештајне вештине и већ на првој години студија проучавају је полазници одговарајућих образовних установа.

        Сама по себи „случајна“, а заправо, контролисано процурела информација о припремању таквог сајбер-напада на Русију и њено руководство и јесте први део операције, чији је циљ да - „доведе“ прве личности руског руководства у стање забринутог ишчекивања због компромитујућих „материјала“ о Путину и његовом окружењу, којих, према писању медија, CIA тобоже има „напретек“.  

        То није претња и није упозорење: „ишчекивање смрти горе је од саме смрти“.

        Аутори таквог напада желе да руско руководство почне само да се заплиће и да под утицајем емоција чини непромишљене узвратне поступке, који са своје стране могу да постану предмет „оштре“ критике и нових напада.

        У датом случају, ради се о типичној, стандардној операцији са више нивоа информативно-психолошког рата, коју су припремиле специјалне службе САД за напад на прве личности неподобних држава и политичких режима.

        Шема операције у потпуности понавља сценарио „убацивања“ такозваног „панамског досијеа“.

        У недавном скандалу са панамским оф-шор зонама убацивање компромитујуће информације такође је пропраћено обећањима да ће се „следећи пут убацити значајнија информација која се односи на председника Путина лично и на лица из његовог најближег окружења“. При том, главни циљ тог напада није био у самом удару на личност председника Русије, већ у расколу на мање фракције политичких елита које подржавају Владимира Путина и које би се побринуле само за своје сопствено спасавање.

        Типична америчка операција користи повезивање шеме непрекидног убацивања компромитујућих информација са специјалним механизмом за корекцију, што омогућава „фино подешавање“ шеме информативног деловања, које одговара индивидуалним карактеристикама узвратне психолошке реакције објекта напада.

        Особитост америчког стила у вођењу информативних ратова јесте у томе што Американци једноставно не могу нормално да раде без повратне везе са метом напада: ако циљ демонстрира управо оне форме понашања које се очекују и уклапа се у сценарио напада, организатори операције схватају да све раде како треба и да „све иде по плану“.

        Ако се из неких разлога повратна веза прекида, америчке политичке технологе хвата паника: баш је тако и било када је Владимир Путин десетак дана неочекивано ишчезао из фокуса медија.

        Амерички „мрачни јастребови“ навикли су да се на сваки информативни испад или напад упућен руском руководству одмах појављује званично лице и супротставља свим инсинуацијама. Американци само то и чекају.

        Упркос изјавама CIA, овога пута операција информативног рата биће такође стандардна и предвидљива. Она ће укључити неколико сукцесивних „убацивања“ подељених техничким паузама ради јачања напетости у атмосфери „узнемиреног ишчекивања катастрофе“. Сем тога, шириће неке гласине, измишљотине и интерпретације да би створили додатну емотивну напетост код представника руских политичких елита.

        Формални повод који су САД изабрале за овај напад јесте - „освета“ Русији због обарања сајта Демократске партије САД. У ствари, то је само „шифра за покриће“, чији је циљ покушај да у очима Американаца и Европљана морално оправда у суштини прљав посао - уцењивање руског руководства које се темељи на исфабрикованом компромитовању.

        Са становишта САД, термин за извођење такве операције изабран је веома успешно: након значајних кадровских промена које су у последње време реализоване на кључним местима у администрацији председника, Државној Думи, структурама силе и на губернаторским функцијама, одвија се формирање нових савеза политичких елита.

        По мишљењу Американаца, у таквим околностима компактност елита око Путина проверава сопствену чврстину.

        У принципу, CIA и Стејт департман све су правилно прорачунали, сем једног: у Русији су већ одавно „прозрели“ и чак предају студентима њихову тајну шему за сајбер напад на прве личности државе.

        Превела Ксенија Трајковић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари