Београду драги ММФ Русију по политичким ризицима сврстао са Украјином у којој тиња рат
У ИСТОЈ ГРУПИ И ТУРСКА У КОЈОЈ ГРУВАЈУ БОМБЕ, БИХ И МОЛДАВИЈА
КОЈА ЈЕ ПРЕД ГРАЂАНСКИМ РАТОМ
- Ставити Русију у исти кош са Украјином коју раздире грађански рат је, свакако, бравура! Први пут од совјетских времена, у Русији постоји грађански консензус. Овакве консолидације друштва није било чак ни у време другог чеченског рата, а Путинов рејтинг је после Крима и Сирије већи од 80 одсто
- Парламентарни избори, који би требало да се одрже у септембру ове године, тешко да ће донети озбиљнија изненађења. Привреда је стабилизована, а несистемска опозиција је слаба и тешко да је способна да изведе озбиљне протестне акције, при чему, за разлику од Кијева 2013-2014. године, руска власт има воље и снаге да их угуши
- Саопштење ММФ о високом политичком ризику у Русији је стога лоше прикривена игра против руске рубље и акција руских компанија. Ко девојку изводи на вечеру, тај са њом и плеше па ММФ увек извршава налоге САД и земаља западног блока. А интереси Запада се, уосталом, веома ретко поклапају са интересима грађана земаља у којима се спроводе експерименти на живим људима, тј. реформе
Пише: Александар РАЗУВАЈЕВ
РУСИЈА се налази у групи земаља Централне и Источне Европе с максималним ризиком с аспекта могуће политичке нестабилности, истиче ММФ у извештају о стању привреда у региону.
У својим оценама Фонд се позива на истраживање Economist Intelligence Unit (EIU), који процењује политичке ризике у земљама света по скали од 0 до 100.
Према истраживању, у групи максималног ризика са показатељима од 60 до 70 бодова налазе се: Русија, Украјина, Молдавија, Турска и Босна и Херцеговина.
Другу групу по ризичности чине Македонија, Црна Гора и Косово.
Ставити Русију у исти кош са Украјином коју раздире грађански рат је, свакако, бравура!
Треба напоменути да први пут од совјетских времена у Русији постоји грађански консензус. Овакве консолидације друштва није било чак ни у време другог чеченског рата.
Путинов рејтинг је после Крима и Сирије већи од 80 одсто.
Оно што је занимљиво јесте да су пре 16 година западни аналитичари карактерисали висок рејтинг Путина као темељ друштвене и политичке стабилности. И веома гласно позивали на куповину руских акицја, обвезница и сувереног дуга.
На руском тржишту акција проницљиви инвеститори зарадили су тада поприличан новац.
Московска берза
Током прва два мандата Владимира Путина, капитализација руског тржишта акција порасла је 10 пута изражено у доларима. Главни покретач раста вредности руских акција и сувереног дуга 2000-тих година било је управо смањење политичког ризика.
Парламентарни избори, који би требало да се одрже у септембру ове године, тешко да ће донети озбиљнија изненађења. Привреда се стабилизовала, па господин (премијер, Дмитриј) Медведев има све шансе да се после избора поново нађе на челу владе.
Несистемска опозиција је слаба и тешко да је способна да изведе озбиљне протестне акције, при чему, за разлику од Кијева 2013-2014. године, руска власт има воље и снаге да их угуши.
У последње време се говори о преиспитивању приватизације 1990-тих година. Тај сценарио би се можда могао окарактерисати као политички ризик.
Међутим, преиспитивање приватизације би могло да „закачи“ само мали број тајкуна. Капитализам у Русији нико не намерава да укида. Интереси малих акционара, западних фондова и макроекономски индикатори неће ни у том случају трпети.
Саопштење ММФ о високом политичком ризику у Русији је стога лоше прикривена игра против руске рубље и акција руских компанија. То је и удар на владине планове за спровођење приватизације, јер је власт заинтересована да прода државне пакете акција по што вишој цени.
Мишљење ММФ озбиљно узимају у обзир глобални инвеститори. А постојање политичког ризика аутоматски смањује вредност рубље и руских акција.
У време Јељцинове смуте, због политичког ризика се сматрало да капитализација руских компанија и банака треба да буде мања у односу на главна тржишта у развоју за 25-30 одсто.
Људи који раде у ММФ и Светској банци су у суштини веома стручни. Зашто је онда већина реформи ММФ у земљама у развоју пропала?!
Ко девојку изводи на вечеру, тај са њом и плеше. ММФ увек извршава налоге САД и земаља западног блока. Интереси Запада се веома ретко поклапају са интересима грађана земаља у којима се спроводе експерименти на живим људима, тј. реформе.
То се тиче и мишљења која садрже различити аналитички прегледи. Како гласи стара берзанска изрека: ако имате проблем са савешћу, укључите је у добит.