Асанж понудио 100.000 долара за тајне о зони слободне трговине коју праве САД и ЕУ
АМЕРИКАНЦИ ДЕМОНСТРИРАЈУ ДА НЕМАЈУ НАМЕРУ ДА МИРНО ГУБЕ ПОЗИЦИЈЕ И И ДА СЕ ПОВЛАЧЕ
Џулијан Асанж
- Ескперт РИСИ Вјачеслав ХОЛОДКОВ: У споразум Вашингтона и Брисела се уносе правила која ће спречити Кинезе да шире извоз и инвестиције у Европи, где се у последње две године активно пробијају. Између осталог, споразум садржи велика ограничења у областима као што су државне набавке, увоз робе произведене у државним предузећима, финансирање извозних операција од стране државних банака
МЕДИЈИ су објавили да оснивач сајта WikiLeaks Џулијан Асанж заједно са својим присталицама прикупља 100 хиљада долара, која ће у виду награде припасти човеку који обелодани текст споразума о Трансатлантском трговинско-инвестиционом партнерству (ТТИП).
Руски портал „Економика севодња” питао је аналитичаре о којим подацима би могло да се ради.
Преговори између САД и ЕУ о потписивању новог споразума о Трансатлантском трговинско-инвестиционом партнерству (ТТИП) трају прилично дуго и до сада без успеха. Американци повремено изјаве да споразум само што није потписан, али то се до сада није догодило. „Званично, САД и ЕУ изјављују да је циљ споразума стварање нове гигантске зоне слободне трговине између њих. Ради се о узајамном отварању тржишта и смањењу или потпуном укидању увозних царина, ради смањења нетрговинских баријера. Споразум ће наводно подстаћи привредни раст како САД, тако и Европе. По америчким проценама, БДП ЕУ ће годишње расти за додатних 0,7 одсто, а амерички за 0,3-0,4%” — оценио је начелник сектора за међународне економске организације Центра за економска истраживања РИСИ Вјачеслав Холодков.
Али, јавност изражава озбиљну забринутост због тога што се у медијима открива само мали део информација о томе. Та забринутост се заснива на томе што се преговори воде у најстрожој тајности. Повремено се одржавају нове рунде тих преговора, али су после њих саопштења за јавност веома сиромашна информацијама, буквално три-четири реда.
Аналитичар напомиње да је WikiLeaks раније већ објављивао неколико тајних докумената Стејт департмана, који су донекле расветлили праву суштину преговора. „Према тим подацима, ТТИП се покреће ради супротстављања економском јачању Кине и групе БРИКС у свету. Идеја је геополитичке и геоекономске природе, циљ је пре свега борба са Кином. САД нису земља која ће мирно да губи позиције и повлачи се. Они виде споразум као нови инструмент за конфронтацију” — истиче Холодков.
По његовим речима, они у тај споразум уносе нова правила која ће спречити Кинезе да шире извоз и инвестиције у Европи, где се у последње две године активно пробијају. Између осталог, нови споразум садржи велика ограничења у областима као што су државне набавке, увоз робе произведене у државним предузећима, финансирање извозних операција од стране државних банака. Ради се о увођењу таквих одредби у тај споразум које ће ограничавати кинески извоз у зону важења тог споразума.
Међутим, по мишљењу аналитичара РИСИ, америчку и европску јавност брине нешто друго. Тај споразум садржи одредбе које крше права обичног потрошача. Невладине организације истичу да ће нови споразум садржати норме о извозу генетски модификованих производа, које европско законодавство забрањује, али које америчко третира либералније. Американци покушавају да изедјствују проширење извоза тих производа у Европу.
„Осим тога, Американци намећу могућност извоза модерних технологија производње нафте и гаса у Европу. На пример, технологија хидрауличког фрактурирања и хоризонталног бушења, као и метода производње нафте из уљаних шкриљаца. На америчкој територији те технологије су ефикасне, али ће највероватније негативно утицати на еколошку ситуацију у Европи. Против тога сада активно протестују „зелени” у Европи. Уз све то, Сједињене Државе покушавају да излобирају доношење одредбе која ће изузети стране инвеститоре из надлежности националних судова. Фактички, европски судови неће моћи да кажњавају америчке фирме које крше нека унутрашња корпоративна правила” — резимира ситуацију Холодков.
Због свих тих разлога, америчке и европске елите се труде да максимално удаље јавност од тока преговора.