Американци годинама покушавају да се одрекну руских ракетних мотора, али – не могу
ЗАМЕНУ ЗА РУСКИ РД-180 ЋЕ – У НАЈБОЉЕМ СЛУЧАЈУ - ИМАТИ НАЈРАНИЈЕ 2021.
РД-180
- Конгрес САД 2014. године забранио нове набавке РД-180, међутим, оне су поново дозвољене у децембру 2015. године. Одмах после укидања забране куповине наручено је додатних 20 мотора РД-180. Њихова испорука ће почети одмах по завршетку реализације претходне наруџбине од 29 мотора РД-180
- Заменик министра одбране САД Роберт ВОРК: Пентагон не може да реализује програме достављања сателита у ниску и геостационарну орбиту без руских мотора. У опасности би могао да се нађе програм беспилотне космичке летелице за вишекратно коришћење Х-37В и програм стварања групације за сателитску везу нове генерације Mobile User Objective System (MUOS) за потребе Ратне морнарице САД
Пише: Дмитриј ЧИЖОВ, старији научни сарадник РИСИ
СЈЕДИЊЕНЕ Државе још увек имају велику потребу за руским ракетним моторима РД-180, сарадња на том пројекту је пример прагматичног приступа Вашингтона чак и у условима санкција.
РД-180 је настао развојем најјачег ракетног мотора на течно гориво на свету -РД-170, који је врхунац конструкторске мисли совјетске производње ракетних мотора.
Године 1997. закључен је споразум о продаји 101 мотора РД-180 компаније „Енергомаш“ за коришћење у америчким ракетама-носачима Atlas. Први серијски мотор РД-180 испоручен је САД 2. јануара 1999. године.
Како је 9. априла ове године изјавио заменик министра одбране САД Роберт Ворк, министарство не може да реализује своје програме достављања сателита у ниску и геостационарну орбиту без руских мотора. У опасности би могао да се нађе програм беспилотне космичке летелице за вишекратно коришћење Х-37В и програм стварања групације за сателитску везу нове генерације Mobile User Objective System (MUOS) за потребе Ратне морнарице САД (за 2016. годину је планирано достављање у орбиту петог сателита из те серије).
Ворковој изјави претходили су очајнички покушаји Пентагона да нађе алтернативу РД-180, како би се избавио од за „светског хегемона“ непријатне зависности у тако осетљивој сфери као што је заштита националне безбедности.
Од почетка политичке кризе у билатералним односима, о питању зависности од руских ракетних мотора расправљали су Конгрес, Пентагон и представници војне индустрије.
Конзервативци су се залагали за беспоговорни раскид сарадње са Русијом, образлажући то тиме да се правна и физичка лица која учествују у испорукама РД-180 Сједињеним Државама налазе на списку санкционисаних. Представници Пентагона и војне индустрије су морали да одбијају нападе републиканаца како би реализовали своје програме.
Амерички Конгрес је 2014. године забранио нове набавке РД-180, међутим, оне су поново дозвољене у децембру 2015. године. Противници сарадње нису престајали са покушајима да осујете испоруке и у јануару ове године су поднели законски предлог који укида одредбу која омогућава неограничене набавке руских ракетних мотора.
Одмах после укидања забране куповине наручено је додатних 20 мотора РД-180. Њихова испорука ће почети одмах по завршетку реализације претходне наруџбине од 29 мотора РД-180.
Министар Ратног ваздухопловства САД Дебора Ли Џејмс залагала се за стварање залиха РД-180, како би се обезбедиле минималне потребе у оквиру програма и њихове несметане испоруке док се не пронађе замена. Док је Ворк саопштио да је Пентагону у перспективи потребно да има најмање два доступна и поуздана система за достављање тешких сателита у орбиту.
Текућа унутрашња и спољнополитичка ситуација стимулисала је рад на стварању америчке верзије РД-180. Министарство одбране САД закључило је уговоре с компанијама United Launch Services (ULA) и Aerojet Rocketdyne о производњи америчких мотора, међутим, и према најоптимистичнијим прогнозама, они ће бити направљени најраније 2019. године, а неће моћи да се користе пре 2021. До краја реализације тих пројеката коришћење руских мотора сачуваће могућност САД да развијају своје космичке програме.
Америчка компанија Aerojet Rocketdyne ће ускоро конструисати прототип мотора AR1. Уговор вредан 115,3 милиона долара предвиђа могућност повећања финансирања на 536 милиона долара.
Сличан пројекат са компанијом United Launch Alliance вредан је 46,6 милиона долара и предвиђа конструисање мотора Vulcan BE-4 и горњег степена ракете Advanced Cryogenic Evolved Stage (ACES), а средства за финансирање тог пројекта такође могу бити повећана на 201,6 милиона долара.
Краткорочни политички интереси за сада губе битку са дугорочним амбицијама САД у свемиру, а достигнућа неколико генерација руских конструктора су гаранција руске технолошке надмоћи у појединим областима и доприносе развоју руско-америчке сарадње у ракетно-космичкој сфери, упркос политичкој кризи у билатералним односима.