Амерички циркус лажи против Русије обећава публици слона, а појављује се кловн-гњаватор
ЛАНСИРАЊЕ ПРЕКО REUTERS ЛАЖИ О „ДВА ДОКУМЕНТА РИСИ“ ВЕЋ СЕ ПРЕТВОРИЛО У - БУМЕРАНГ
- Да бих на очигледан начин продемонстрирао како функционише механизам за производњу фалш-новости у САД (за шта амерички естаблишмент оптужује Русију) - а и да би било јасније да у целој кампањи заиста постоји диригент - открићу два захтева која су стигла у РИСИ: из Reuters 17. априла и из CNN 20. априла
- Шеф бироа Reuters за Русију и ЗНД, Кристијан Лоу, послао је РИСИ ова питања: „Да ли је РИСИ у својим информативно-аналитичким материјалима разматрао могуће начине утицања на ток председничких избора у САД у 2016-ој години? Да ли је РИСИ у својим аналитичким прегледима у јуну 2016-те године предлагао Кремљу да започне пропагандистичку кампању по социјалним мрежама и медијима као начин утицања на америчке бираче? Да ли је РИСИ у октобру 2016. године прогнозирао да Хилари Клинтон може победити на изборима? Да ли је РИСИ у вези са тим препоручио да Русија пренесе тежиште на подривање поверења Американаца у изборни систем САД?“
- Апсолутна јасноћа је наступила ујутро 20. априла, када је у прес-службу РИСИ стигао захтев CNN, који је потписала продуцент редакције вести међународне службе CNN у Атланти Саманта Бич (Samantha Beech). Треба ли уопште указивати да су у том писму из централе CNN била она иста питања која су претходно стигла из московског бира Reuters? Као да су била копирана
- Дође ми да америчком диригенту - у свој овој буци са „мешањем“ Русије у изборе у САД - довикнем: сакријте бар сопствене „уши“ и не радите ваш оволико грубо. Јер, чак је и смешно
Пише: Игор ПШЕЊИЧНИКОВ, руководилац Центра РИСИ за односе са јавношћу и медијима (за РИА Новости)
АГЕНЦИЈА Reuters све је ошамутила 19. априла инфо-бомбом да је сазнала да заиста постоје „два документа“ који потврђују да је Русија извршила утицај на председничке изборе у САД, а да је те документе наводно припремио Руски институт за стратешка истраживања (РИСИ).
Позивајући се на „тројицу активних и четворицу бивших америчких званичних представника“, који су хтели да остану непознати, та агенција је објавила: „Руски владин аналитички центар, који контролише Владимир Путин, разрадио је план како да Доналда Трампа доведе до победе на председничким изборима и да подрије веру бирача у амерички изборни систем“.
И РИСИ, и Путин, и избори у САД, које је Русија изоркестрирала - све је то у оквирима добро знаног жанра: произвести што већу маглу и објавити оптужницу - па нека доказују да није тако.
Треба ли откривати да све те глупости код сарадника РИСИ нису изазвале ништа друго осим смеха? Али, хајдемо ипак по реду.
Директор РИСИ Михаил Фрадков прокоментарисао је лупетања Reuters спокојно: „Изгледа да аутори те измишљотине нису у својој конспиролошкој свести баш добро увезали реалне околности са себи драгим фантазијама, а хтели су да поново скрену пажњу на тему ,учешћа’ Русије у предизборној кампањи у САД која је већ нестајала из интересовања јавности. Покушај да се у то увуче РИСИ као саучесник неуспешан је већ и по самој својој природи. Могло би се на ово и не реаговати уопште и третирати га као напор да се РИСИ промовише у време реорганизације која је у Институту управо у току. Међутим, ни реклама заснована на дезинформацији није оно што бисмо хтели да имамо у својој активи. На жалост, све ме ово наводи на мисао да РИСИ почиње некоме да смета. За жаљење је ако је заиста тако“.
Како год било, новинари Reuters су РИСИ направили рекламу, мада она институту није потребна.
Оптуживање Русије да се мешала у америчке изборе свима су већ на врх главе. Они који диригују тим антируским „комадом“ очито су у кризи жанра. А јасно им је да из те кризе треба излазити. И, ево нове струје: диригенти су нашли главног „организатора и инспиратора“ уплитања Кремља у изборни процес - РИСИ.
У Институту су из публикације Reuters о себи сазнали много шта ново. Примера ради: да је Барак Обама, управо на бази „два документа из РИСИ“, закључио да је Русија „започела кампању ширења лажних новости“ и да је „умешана у сајбер-нападе на сервере Националног комитета Демократске партије САД“.
Од момента када је амерички естаблишмент почео да тврди да се Русија умешала у изборе у САД - протекло је већ доста времена. Публика чека доказе, а њих - нема. Не стижу ни из претреса који су у току у Сенату и Представничком дому Конгреса САД, ни из америчких специјалних служби.
Постоје само ничим поткрепљене тврдње по америчким медијима и некакви чудни фајлови по интернету који уверавају да је „Москва прикупљала компромитујуће податке о Трампу и користи их за своје циљеве“. То је као у циркусу: најавили слона, а он не излази пред публику, уместо слона публика је добила гњаваторско брбљање конферансјеа.
Они који су усмеравали целу кампању, судећи по свему, почели су да схватају да је дошло време да се изађе са нечим конкретним. И, изабрали су РИСИ као аналитички центар при председнику Русије.
РИСИ - то је нови елемент у гомили тврдњи типа „верујте на часну реч“. Наоко: изгледа логично. Али, каква су то „два документа“ - е, то се не открива „из разумљивих разлога“.
То никада неће ни бити откривено зато што напросто не постоје. Ни два, ни три, ни четири документа која је тобоже РИСИ писао за Кремљ ради „разраде стратегије подривања поверења Американаца у изборни систем САД“.
То је лаж.
Да бих на очигледан начин продемонстрирао како функционише механизам за производњу фалш-новости у САД (за шта амерички естаблишмент оптужује Русију) - а и да би било јасније да у целој кампањи заиста постоји диригент - открићу два захтева која су стигла у РИСИ: из Reuters 17. априла и из CNN 20. априла.
Шеф бироа Reuters за Русију и ЗНД, Кристијан Лоу, послао је РИСИ питања која заслужују да буду цитирана у целини:
„Да ли је РИСИ у својим информативно-аналитичким материјалима разматрао могуће начине утицања на ток председничких избора у САД у 2016-ој години? Да ли је РИСИ у својим аналитичким прегледима у јуну 2016-те године предлагао Кремљу да започне пропагандистичку кампању по социјалним мрежама и медијима као начин утицања на америчке бираче? Да ли је РИСИ у октобру 2016. године прогнозирао да Хилари Клинтон може победити на изборима? Да ли је РИСИ у вези са тим препоручио да Русија пренесе тежиште на подривање поверења Американаца у изборни систем САД? Сматрате ли да Кремљ и органи извршне власти Русије узимају у обзир аналитичке материјале РИСИ?“
Како одговорити на овакве глупости?
Прес-служба РИСИ - свесна да Лоу само извршава налоге одозго - дала му је могућност да сачува образ, па му је одговорила да његова питања схвата као шалу, а не као нешто озбиљно.
Наредна етапа била је појава - 19. априла - помињаног чланка Reuters, са указивањем да је настао у Вашингтону. Тако смо још једном добили потврду да имамо посла са добро испланираном информативном провокацијом која је реализована у фазама.
Одговорили ми Кристијану Лоуу или не одговорили - то није имало никакав значај јер је амерички информативни топ већ био напуњен, а окидач повучен.
Апсолутна јасноћа је наступила ујутро 20. априла, када је у прес-службу РИСИ стигао захтев CNN, који је потписала продуцент редакције вести међународне службе CNN у Атланти Саманта Бич (Samantha Beech). Треба ли уопште указивати да су у том писму из централе CNN била она иста питања која су претходно стигла из московског бира Reuters?
Као да су била копирана.
Дође ми да америчком диригенту - у свој овој буци са „мешањем“ Русије у изборе у САД - довикнем: сакријте бар сопствене „уши“ и не радите ваш оволико грубо.
Јер, чак је и смешно.
Или нас држите за идиоте?