ГРОМИКОВ УНУК: Србија да не жури у ЕУ, Русија јој и поводом Косова даје карт-бланш

АЛЕКСЕЈ ГРОМИКО, ЗАМЕНИК ДИРЕКТОРА ИНСТИТУТА ЗА ЕВРОПУ РУСКЕ АКАДЕМИЈЕ НАУКА

  • Унук бившег совјетског министра спољних послова, Алексеј Громико оценио да ће Европа у наредних 10-15 година доживети велику трансформацију и нагласио да се може показати да су у предности "земље које нису у глобалној орбити утицаја интеграционих процеса ЕУ баш, јер могу да направе избор"
  • Србија је најближа Русији од свих балканских земаља и не слажем са тврдњом да се руско руководство у односима са Србијом руководи, пре свега, прагматичним разлозима
  • Подсећам на чувену ситуацију када је бивши премијер Русије Јевгениј Примаков због бомбардовања Југославије окренуо изнад Атлантика авион којим је летео ка САД. Та одлука није била изазвана прагматизмом, него нечим вишим
  • Русија подржава оно што је добро за Србију,  а то није прагматизам, него једноставно карт-бланш и доказ да ће подршка Србији остати у сваком случају

         ТЕЖЊА Србије ка евроинтеграцијама не смета јачању њених односа са Русијом, али Београд не треба да жури у ЕУ, која преживљава најтежу кризу у својој историји, оценио је заменик директора Института за Европу Руске академије наука Алексеј Громико.

         „Србија, као и друге земље које још нису ушле у ЕУ, имају могућност да не журе, да сачекају и виде шта ће бити даље. Јер, сада је ситуација веома сложена и не знамо како ће Европа и ЕУ изгледати за три до пет година", казао је Танјугу Громико, иначе, унук бившег совјетског министра спољних послова Андреја Громика.

         Он сматра да ће Европа у наредних 10-15 година доживети велику трансформацију и истиче да се може показати да су „земље које нису у глобалној орбити утицаја интеграционих процеса ЕУ баш у предности, јер могу да направе избор".

         „У Србији постоји мотивација везана за корист коју земља може имати од евроинтеграција, али ЕУ је у највећој кризи у својој историји и привлачност тог пројекта више није толика као раније", казао је Громико.

         Аналитичар додаје да и ЕУ треба да се замисли треба ли даље да се шири када „не може да среди стање у својој кући", а земље заинтерсоване за чланство да "направе паузу, погледају са стране и одмере сва 'за' и 'против' ".

         Како истиче, интеграциони процеси који се развијају на истоку, попут евроазијског економског савеза не противрече процесима евроинтеграције, а сама ЕУ има сјајне односе са регионалним групацијама широм света и ако ти трговински блокови раде по правилима СТО, онда нема сметњи да сарадња тих групација буде обострано корисна.

         Коментаришући нову динамику у односима Србије и Русије, Громико наводи да је Србија најближа Русији од свих балканских земаља и подсећа на дугу историју култруних, верских и економских веза.

         Он се не слаже с тврдњом да се руско руководство у односима са Србијом руководи, пре свега, прагматичним разлозима и подсећа на чувену ситуацију када је бивши премијер Јевгениј Примаков због бомбардовања Југославије окренуо изнад Атлантика авион на лету ка САД.

         „Та одлука није била изазвана прагматизмом, него нечим вишим", сматра Громико и напомиње да прагматизам постоји, али није на првом месту.

         Русија, каже он, ни по питању Косова није прагматична.

         „Зашто би Русија до сада сматрала да треба чврсто да стоји на позицији Србије да не признаје Косово ? Могла би то да прагматично искористи као карту за побољшање односа са Западом, тим пре што је већ признала Јужну Осетију и Абхазију?" - пита Громико и додаје да, насупрот томе, Русија ради по принципу да оно што је добро за Србију то ће и подржати, " а то није прагматизам, него једноставно карт бланш да ће подршка Србији остати у сваком случају" .

         На питање - како у Москви виде решење за Косово - руски стручњак одговара да је ситуација сложена, а да се подела, која се спомиње као могућност, са становишта ЕУ и свих међународних структура више "ни теоретски не разматра »и да је тренутак за ту варијанту пропуштен.

         „Русија је својевремено прећутно подржавала такав план, јер је он био рациоанлан и сврсисходан са становишта Срба који живе на Косову. Али знамо да Срби не живе само на северу, него и на југу и зато није све тако једноставно", наводи Громико уз закључак да сада практично све зависи од српског руководства и процене шта је у националном интересу Србије.

www.rtv.rs/sr_lat/politika/gromiko:-srbija-da-ne-zuri-u-eu_346146.html

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари