Шеф Истражног комитета Русије тражи национализацију основних сектора економије

АЛЕКСАНДАР БАСТРИКИН: ТО НАМ ЈЕ ПОТРЕБНО ЗБОГ ЕКОНОМСКЕ БЕЗБЕДНОСТИ У РАТУ

* Политиколог Марат БАШИРОВ: „Не ради се о општем преносу приватне својине на државу, већ о компанијама које су критично важне за безбедност земље, а нису у стању да се носе са својим обавезама. Усвојили смо Стратегију националне безбедности РФ, према којој су одређени сектори привреде од критичног значаја, па им држава посвећује посебну пажњу. То су транспорт, храна, енергетика, лекови и још неки, где је велики удео не само приватних фирми, већ и оних које контролишу странци“

* Функционер Држацне Думе и економиста Михаил ДЕЉАГИН: Сада јееопходно минимизирати трошкове, који су превелики због луксузног живота приватних власника фабрика и завода. Ово значи да фабрике не треба да раде за јахте олигарха, већ за своју фронт и модернизацију

_____________________________________________________

          ШЕФ Истражног комитета Русије Александар Бастрикин предложио је национализацију главних сектора руске привреде.

          Бастрикин је овако наступио на конференцији „Кривична одговорност правних лица: проблеми и перспективе“ у оквиру Санкт Петербуршког међународног правног форума. И прецизирао:

          „Говорим о економској безбедности у рату. А за то нам се намеће као следећи корак да кренемо путем национализације главних сектора наше привреде“.

          Претходно је указао да корпорације дозвољавају корупцију и крађе при реализацији државних војних поруџбина.

          Политиколог Марат Баширов је поводом заокрета који сугерише Бастрикин оценио:

          „Не ради се о општем преносу приватне својине на државу, већ само о компанијама које су критично важне за безбедност земље, а нису у стању да се носе са својим обавезама. Усвојили смо Стратегију националне безбедности РФ, према којој су одређени сектори привреде од критичног значаја, па им држава посвећује посебну пажњу. То су транспорт, храна, енергетика, лекови и још неки, где је велики удео не само приватних фирми, већ и оних које контролишу странци“.

          Баширов додатно указује: „Сада је – у контексту заоштравања међународне борбе - потребно појачати контролу над радом предузећа важних за безбедност земље. Тамо где власници не успевају да ефикасно организују производњу, замениће их државни менаџери. Разлози су разни. Примера ради, утврђено је да фабрика, која би требало да се бави производњом лежајева, реално  изнајмљује свој простор за канцеларије и малопродајне објекте“.

          Олег Матвејчев, заменик председника Комитета Државне думе за информациону политику, који је и професор Финансијског универзитета при Влади РФ, на Бастрикинову  иницијативу гледа овако:

          „Влада Русије жели контролу над активностима предузећа која производе за војску и фронт. А откреивени су случајеви када су приватници реметили посао“.

          Михаил Дељагин, заменик шефа Одбора Државне думе за економску политику, процењује:

           „Смисао изјаве Александра Бастрикина своди се и на чињеницу да је за развој руске економије у садашњим условима неопходно минимизирати трошкове, који су превелики због луксузног живота приватних власника фабрика и завода. Ово значи да фабрике не треба да раде за виле и јахте олигарха, већ за фронт и своју модернизацију.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари