Руси праве ракету која ће 100 пута летети у ближи космос са 10 тона терета

„АМУР“ ЋЕ БИТИ ДИРЕКТНИ КОНКУРЕНТ КОСМИЧКОМ БИЗНИСУ ИЛОНА МАСКА

* Централн мотор првог степена „Амура“, који ће обезбеђивати узлетање и слетање, пројектован је за 300 укључивања. Приликом сваког лета радиће по три пута. Први пут при стартовању ракете. Други пут: у тренуцима кочења у густим слојевима Земљине атмосфере. А трећи: приликом спуштања на Земљу.

* Двостепени Амур бићеопремљен моторима РД-0169 који раде на кисеоник и течни природни гас - метан. Замениће ракете Сојуз-2 које се још користе

* Узлетна маса „Амура" биће око 360 тона. Ракета је висока 55 метар, а пречник јој је - 4,1 метра

____________________________________________________________

           РУСИЈА у Вороњежу – у тамошњем конструкторском бироу за хемијску аутоматизацију - прави ракетни мотор РД-0177 на кисеоник и метан.

           Прототип мотора за руски ракетно-свемирски комплекс за вишекратну употребу Амур.

           Директор тог бироа Сергеј Коваљов тим поводом је изјавио:

           „Радимо на фундаментално новом мотору са потиском од 100 тона. Први битребало да се појави крајем ове године, а затим ће проћи циклус испитивања. Сви радови би требало да буду завршени до краја 2025. године“.

           Кисеоник и метан су оптимално гориво за ракетне и свемирске системе за вишекратну употребу, према речима стручњака бироа. У поређењу са горивом од кисеоника и керозина, оно је енергетски интензивније, што повећава масу корисног терета, а такође оставља мање чађи и угљеника у унутрашњим компонентама погонског система током сагоревања, што повећава поузданост и лакоћу рада.

           Све то обезбеђује и мање трошкове лансирања.

           Ракетно-свемирски центар „Прогрес“ у Самари већ је започео техничко пројектовање свемирског ракетног комплекса „Амур“ коме је мотор РД-0177 и намењен.

           Амерички лист National Interest оценио је да Русија и Кина желе да лише Сједињене Државе њихове предности у свемиру. И указао да Русија са „Амуром“ себи обезбеђује „нови развој“ и да има све шансе да завојује лидерство у тој области.

           National Interest наводи да ће Амур“ бити ракета за вишекратну употребу и да ће њен први степен моћи да се користити до 100 пута.

           Ако тестови буду успешни, Русији ће та ракете омогућити да лансира више од 10 тона у ниску Земљину орбиту, што ће Москву претворити у конкурентног играча у глобалној свемирској индустрији.

           Биро за хемијску аутоматизацију ће произвести и тестирати осам експерименталних кисеонично-метанских мотора РД-0169.

           Први степен Амура моћи ће да издржи до 100 лансирања и враћања ради нових лансирања.

           Централн мотор његовог првог степена, који ће обезбеђивати узлетање и слетање, пројектован је за 300 укључивања.

           Приликом сваког лета радиће по три пута. Први пут при стартовању ракете. Други пут: у тренуцима кочења у густим слојевима Земљине атмосфере. А трећи: приликом спуштања на Земљу.

           Ова рачуница је логична: за 100 летова „Амура“ потребан је централни мотор за 300 укључивања.

           Двостепена ракета средње класе Амур, чије је прво лансирање са космодрома Восточни заказано за 2026. годину, имаће први степен за вишекратну употребу (до 100 пута), опремљен моторима РД-0169 који раде на кисеоник и течни природни гас - метан.

           Узлетна маса „Амур" биће око 360 тона.

           Ракета је висока 55 метар, а пречник јој је - 4,1 метра. 

            Замениће ракете Сојуз-2 које се још користе.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари