Безруков: Америка више није у стању да управља светом, а покушава - по сваку цену

ЛЕГЕНДАРНИ РУСКИ ОБАВЕШТАЈАЦ: „АМЕРИКА ЈЕ ПРЕД СВОЈЕ ПРЕДСЕДНИЧКЕ ИЗБОРЕ БИЛА НАЛИК НА СССР 1988.“

Андреј Безруков

* Многи очекују да ће Трамп решити проблеме САД. Али, ти проблеми се решавају веома дуго. Америка изнутра тек треба да се престроји, потребно јој је десетак године „перестројке“. Он ће сад лечити симптоме: имиграцију, неке аномалије, попут броја полова итд. То су полумере, у најбољем случају. Он неће решити проблеме Америке

* Почеће сличан процес и у Европи. Та грудва снега је већ кренула да се котрља и котрљаће се све брже и брже. Очекују нас, можда не радикалне, али веома озбиљне промене у најскорије време. Америка је сада започела пут (трансформације) од глобалног хегемона у обичну велику силу, која ће владати својим континентом и још неким местима у свету, али већ напросто није способна, а и не жели у дубини душе да настави ту светску хегемонију. Нема снаге једноставно

* Може да покуша да исуши Вашинтонску мочвару. Али, та мочвара има смисла. Јер, Америка тако функционише. Немогуће ју је осушити до краја, јер је направљена на начин да увек постоји. Постоји већ 200 година. Могуће је смањити негде популацију жаба, то је могуће. Али, сама мочвара је јача од Трампа и неће дозволити то. Она ће се трансформисати, ићи ће на уступке, али она постоји по дефиницији

* За нас је проблем што ће сада многи помислити: одсад ће све бити како треба – у Немачкој ће се променити влада, отвориће се Северни ток, почећемо да налазимо заједнички језик с њима, све ће се вратити на старо, Сименс ће се вратити, Тотал ће се вратити назад... За те људе је то сада најпростија ствар: хајде да брзо  нађемо заједнички језик с њима, да истргујемо најбоље услове које можемо. Али, ишли бисмо тамо са испруженом руком. А ако будемо ишли са испруженом руком, трговац Трамп ће то одлично разумети и максимално искористити, исто као што се Запад поиграо са Горбачовом

________________________________________________________________

           ЛЕГЕНДАРНИ руски обавештајац, пуковник Спољне обавештајне службе Руске Федерације који је преко 20 година деловао у САД, а сада је професор МГИМО,

           Водитељ тв-емисије "Пуни контакт" Владимир СОЛОВЈОВ: Занимљиво је све ово што се догађа. Мени се чини да се одиграла завера против Бајдена, а пошто га нису дотукли, деда се осветио. Чинио је све што је било у његовој моћи да Камала Харис изгуби (од Трампа). А код нас сада, сва та кукњава како ће нам дати понуду коју нећемо моћи да одбијемо... Мислим да нам не треба то.

           Андреј БЕЗРУКОВ: У САД постоје две економије – једна финансијска, глобална, а друга реална, америчка – и те две економије се боре за финансијске токове. У последњих 30-40 година тим токовима управљају финансијски магнати-глобалисти. И да не би дозволили никоме да приђе тим новчаним токовима, они су једноставно „замрзли“ елиту, никога нису пуштали унутра.

           Још од времена Клинтона није пуштан нико са другачијим ставовима да приђе руководству државе, само глобалисти. И наравно, кад почнете то да радите, ви деградирате, деградирате, деградирате. Та деградација је дошла дотле, да је сама елита с демократске стране постала толико слаба, да је једноставно доживела крах.

           Ово што смо видели није толико победа Трампа, колико крах Демократске партије и њеног либералног руководства, глобалиста. Америка више није у стању да управља светом. А они покушавају по сваку цену.

           То производи два ефекта: као прво, они су поделили државу како би наметнули модел развоја који земља више не прихвата – економија је једноставио гурнута у страну, реална економија. Сви седе на долару, а то значи паразитску економију, све друго осим штампања долара нема никаквог смисла. А зашто и не би? То је као кад седите на гасу, као што смо ми седели. Можете само да одврнете славину и да „сипате“ долара колико вам треба. Зашто бисте радили нешто поред тога?

           То је постала економија финансијских моћника, правника и политичара који су делили те новчане токове, а остатак економије је патио. Поред тога, ишли су по свету и водили ратове да би очували систем, а система више нема, свет је већ ушао у потпуно друго стање. И то је логични крај тог модела.

           Шта се заправо догодило? Америка – нормална Америка – једноставно није могла да изађе у сусрет демократама у тој мери. Она жели неке конзервативне, нормалне ствари. И она је рекла: слушајте, немојте да ме вучете тамо где једноставно не желим да будем, ја ту не припадам. И, она је гласала управо за здрав разум, за повратак неких нормалних начела.

           То не значи да ће Трамп решити проблеме. Ти проблеми се решавају веома дуго. Америка изнутра тек треба да се престроји, потребно јој је десетак године „перестројке“. Он ће сад лечити симптоме: имиграцију, неке аномалије, попут броја полова итд. То су полумере, у најбољем случају. Он неће решити проблеме Америке.

           ВС: Важно је да ли ће моћи да постави праву дијагнозу. Поред свега осталог, видимо глобалну кадровску кризу система, који у нечему подсећа на кризу позног Совјетског Савеза.

           АБ: Одлично што си поменуо Совјетски Савез, то је заиста тако. Америка је пред ове изборе била као Совјетски Савез '88. године – када сви схватају да земља иде у погрешном смеру, али нико не може да схвати шта треба радити, ко је крив итд. Ако бисмо то применили на нашу земљу, то наравно није потпуна аналогија, али је налик одласку Горбачовљеве елите и доласку Јељцина. Време када се догађају изненадна гибања, изненадни експерименти, покушаји раскида с прошлошћу, а без неког јасног програма и представе о томе у ком смеру земља треба да иде.

           ВС: Слажем се. Али, то повлачи питање тимова. Јер, овде, за разлику од ситуације 2016. године, можемо рећи да је Трамп окупио солидан тим. Он је то одрадио много боље него уљуљкани тим демократске стоке. Интересантно, то је светски тренд. Народ одбија либерално-демократске вредности и елите које заступају те идеје. Међутим, захваљујући махинацијама, попут оних у Европи, власт и даље држе они који изазивају презир код сопствених бирача.

           АБ: Мислим да ће сада – а о томе смо дискутовали у Валдајском клубу, са Европљанима такође – почети такав процес и у Европи. Ово што се догодило, то је један подстицај и грудва снега која је већ полако кренула да се котрља и котрљаће се све брже и брже. Очекују нас, можда не радикалне, али веома озбиљне промене у најскорије време. Америка је сада започела пут (трансформације) од глобалног хегемона у обичну велику силу, која ће владати својим континентом и још неким местима у свету, али већ напросто није способна, а и не жели у дубини душе да настави ту светску хегемонију. Нема снаге једноставно.

           Сада ћемо гледати на који начин ће се та елита прилагодити и колико ће моћи да се навикне на ту идеју. Она није спремна да се мења, иако све чињенице указују да ће морати. Постоје гласови који кажу: слушајте, немогуће је одржати ово што смо покушавали да одржимо у целом свету. Ни са идеолошке, ни са војне тачке гледишта. Али, како то све напустити? То је такав раскид, такав унутрашњи пораз. Потребно је да се промени елита, а за то требају године.

           ВС: Пропадање се некада одвија много брже, а године су потребне за обнову. Али, тај моменат пропасти је крајње опасан. Анкете су показале да су питања спољне политике била заступљена са само 4%, брига их шта се догађа у свету. Тако да, мислити да ће се Трамп сада прво бавити Украјином... Ма, он сад мора прво да заврши унутрашњи рат, да се обрачуна с онима који покушавају да га пошаљу у затвор.

           АБ: Ја већ видим по ономе што се догађа у Демократској партији... Америчка елита је веома велика, тамо има много различитих фракција и група, и не може се рећи да тај и тај вуче конце, тамо постоји цео међуслој који преноси наређења, и тај слој је разумео да демократе нису у стању да држе ситуацију под контролом и многи од њих су полако почели да преговарају, да успостављају контакте са другом страном.

           ВС: Добар пример је Џеф Безос, који је побегао у последњем тренутку.

           АБ: Наравно. А он је управо представник крупног бизниса. А крупном бизнису је свеједно да ли је у питању Трамп, да ли је Бајден. Њих занима како ће даље живети и правити новац. И чим је кренуо тај талас преговора, постало је јасно да не постоји више снага која може да држи тај систем, и он је колабирао. А ако се погледа са чисто социјалне тачке гледишта, на нивоу народа – јер 50% становништва је било незадовољно економском ситуацијом, без обзира на сјајне показатеље тржишта и то што се Америка прилично богатила кад су богаташи у питању – с аспекта сиромашних се она заправо није помакла у односу на '60. годину.

           Шта се догодило? Сећам се кад је после пораза Трампа 2020. године Тед Круз, истакнути сенатор из Тексаса, иступио и рекао да ће одсад Републиканска партија постати партија радника Америке. И та странка се позабавила тиме. Они су откинули велики део, таман тих 3-4 одсто који су на овим изборима направили разлику у корист републиканаца То су латиноси и црнци који су гласали новчаником, а не бојом коже.

           ВС: Тако и јесте. Овде треба истаћи да је Трамп успео да потчини странку, па у ове две године има прилику да осуши вашингтонску мочвару.

           АБ: Може да покуша. Ја сматрам да је вашингтонска мочвара толико озбиљна... Вашинтонска мочвара има смисла. Јер Америка тако функционише. Немогуће ју је осушити до краја, јер је направљена на начин да увек постоји. Постоји већ 200 година. Могуће је смањити негде популацију жаба, то је могуће. Али, сама мочвара је јача од Трампа и неће дозволити то. Она ће се трансформисати, ићи ће на уступке, али она постоји по дефиницији.

           ВС: Да, мочвара ће постојати по дефиницији. А, кад смо ми у питању, шта он може да понуди нама? Откуд нама тај чудни осећај – као код Марија Пуза – да ће нам дати понуду коју нећемо моћи да одбијемо? Шта би он могао да нам предложи, а да нама то буде интересантно?

           АБ: Ништа. Као прво, питање је: колико ће Трамп остати?

           ВС: Веома важно питање. Али, Венс ће дуго остати.

           АБ: Питање је да ли ће Венсу дозволити да настави после тога, јер ће кроз четири године бити потпуно другачија ситуација, и унутар и ван земље. Сада многи прижељкују, надају се – Трамп ће претворити Америку у оно што би она требало да буде, у оно што је некад била. А она без једног дубинског, болног превредновања ситуације не може да оздрави. Зато ће бити разочарења и у Трампа, и у Републиканску партију, који ће, наравно, и грешити.

           Ако бисмо се сад договорили са Трампом, то би било исто као кад смо се својевремено договорили о Ирану, рецимо. Дође следећа администрација и каже: извините, то с нама нема никакве везе. Као прво, ми немамо с ким да се договарамо. А као друго, немамо о чему да се договарамо. Јер, ако ми не извршавамо задатак стварања новог система безбедности на нашим западним границама који би узео у обзир наше интересе... А Трамп је по том питању исти као демократе.

           Њима је у интересу да ми стално имамо проблем који долази из Европе. Питање је само колико новца за то могу да дају – а новца је мање него раније – и ко ће се од Европљана подухватити тога. Али, то ће се наставити. Тако да је наш задатак – просто и једноставно – да искористимо овај тренутак погубљености њихових елита, да напредујемо све даље и даље, да остварујемо оно што нам је у нашем интересу, како бисмо могли да преговарамо са позиције моћи.

           ВС: Шта Трамп жели, то тачно знамо, јер је то више пута формулисао: да се спусти цена нафте и да се ослабе везе Русије и Кине. Геостратешки, свака од тих намера је за нас изузетно опасна. Јер, добро знамо да чим ми кажемо: „важи, прихватамо нагодбу“, они ће одмах почети да убацују ненормалне паре у Русију с циљем дестабилизације друштва, уз повике: Путин је све продао. Истог тренутка ће то урадити.

           АБ: Наравно. Промениће се приступ, тактика, не и стратегија. Америка има јасне националне интересе, а ми смо непријатељ. Нас треба зауставити по сваку цену, одвојити нас од Кине по сваку цену. Разлика је у томе што Америка сада зна да има мање ресурса и да је на два фронта немогуће ратовати. Она ће се сада фокусирати на тихооекански регион, а наложиће Европи да се бави нама. Наравно, Европа нема снаге да се бави нама, али да поставе гвоздену завесу и да наставе да воде хладни рат веома дуго – то и те како могу.

           ВС: Али, постоји још једн веома битна ствар: ми морамо да схватимо ко је и шта је у нашим редовима. Јер, гледам у медијима, још увек постоје код нас ликови који осим беса не буде никакве друге емоције. А они се нису појавили тек тако, неко их гура. Док се ми понашамо као да је око нас предивни, добри свет који каже: „ма шта вам је, све оно старо добро само што се није вратило“.

           АБ: У томе и јесте проблем, што ће сада многи помислити: одсад ће све бити како треба – у Немачкој ће се променити влада, отвориће се Северни ток, почећемо да налазимо заједнички језик с њима, све ће се вратити на старо, Сименс ће се вратити, Тотал ће се вратити назад... За те људе је то сада најпростија ствар: хајдемо сада брзо да пронађемо заједнички језик, да истргујемо најбоље услове које можемо. Али, ишли бисмо тамо са испруженом руком. А ако будемо ишли са испруженом руком, трговац Трамп ће то одлично разумети и максимално искористити, исто као Запад поиграо са Горбачовом.

           Превео: Срђан Билбија

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари