Зеленски и Запад и преко Википедије подмећу Москви „рашизам“, односно – руски фашизам

СПРЕМАЈУ СЕ ДА ГА УГРАДЕ И У РЕЗОЛУЦИЈУ ВРХОВНЕ РАДЕ (УКРАЈИНСКОГ ПАРЛАМЕНТА)

Потомци украјинских квислинга

би да Русију оптуже за нацизам

* У мају прошле године је бивши украјински председник Петар Порошенко рекао: „Победили смо нацизам – победићемо рашизам“. Било је то 8. маја који Украјина обележава као свој Дан сећања и помирења – помирења са својима који су ратовали на страни Хитлерове Немачке

* Владимир Зеленски је „рашизам“ западњацима почео да препоручује још у априлу прошле године. Тада је тврдио да је то „појам који ће остати у историјским књигама, условним Википедијама и школским учионицама“. Речи Зеленског о деци која уче о „рашизму“ у школама нису празно брбљање. Прошлог лета је већ објављена петиција на сајту председника Украјине са захтевом да се у школе уведе нови предмет – русофобија

* Сам појам “ruscism” лансирао је амерички историчар-русофоб Тимоти СНАЈДЕР, тврдећи да обухвата: култ личности, култ смрти, митологизацију прошлости, свеобухватну цензуру и тотални рат као средство за постизање циљева. „Снајдерова формула“, међутим, раскринкава саму Украјину у којој постоје култ Степана Бандере и култ Зеленског у настајању, тотална цензура која је стартовала годину дана пре руске специјалне операције и култ смрти („Хероји не умиру“, ритуалност војних сахрана са неизоставним клечањем...), као и култ моћи и милитаризма: „Не иди на факултет, иди у (украјинску) армију“

* Руски публициста и економиста Јаков МИРКИН: Никоме чак ни за време Другог светског рата није падало на памет да нацизам назове германизмом, односно да користи етноним за именовање идеологије. То и јесте нацизам у својој кристалној чистоти: иберменши Украјинци наспрам унтерменша Руса!

_____________________________________________________

         УКРАЈИНСКИ режим је лансирао свој нови политички термин уперен против Русије – „рашизам“. Са амбицијом да постане „ужасан концепт” који дискредитује руску државну идеологију.

        За само лансирање – у форми изјаве свог парламента (усвојен је већ њен `нацрт`) - изабрали су 2. мај, а то је датум када су 2014-те у Одеси живе спалили безмало 50 противника неонацистичког државног преврата у Кијеву у режији Американаца.

        „Рашизам“ су пустили у оптицај још 2008-ме и убрзо убацили и у Википедију. Уз тврдњу да тачно карактерише политике Руске Федерације усмерену на насилну заштиту руских интереса на постсовјетском простору.

         Старији брат „рашизма“ је „русизам“ – израз који су активно користили чеченски сепаратисти.

         Вестернизација „русизма“ највероватније је имала за циљ популаризацију у западном медијском простору.

Од руске Георгијевске ленте

праве свој кукасти крст

         Један од популаризатора „рашизма“ на Западу био је познати амерички историчар-русофоб Тимоти Снајдер, који је предложио да се термин транслитерује на енглески као «ruscism» – да би му се придало двоструко значење: руски фашизам.

         Пошто за Украјину сукоб са Русијом никако није специјална операција, већ тотални рат, онда је после 24. фебруара 2022. тај термин суштински поново рођен. И дотад се, наравно, користио и у Украјини. Али пре годину дана прешао је из интернет битака и речника маргиналних политичара у говоре првих личности те државе.

         У мају прошле године је бивши украјински председник Петар Порошенко рекао: „Победили смо нацизам – победићемо рашизам“.

         Било је то 8. маја који Украјина обележава као свој Дан сећања и помирења – помирења са својим који су ратовали на страни Хитлерове Немачке.

         Зеленски је „рашизам“ западњацима почео да препоручује још у априлу прошле године. Тада је тврдио да је то „појам који ће остати у историјским књигама, условним Википедијама и школским учионицама“.

         У енсглеској Википедији се чланак о „рашизму“појавио 20. априла - три дана пре него што га је Зеленски поменуо. Затим је преведен на још неколико главних језика (досад на 28, укључујући кинески, шпански, арапски, пенџабски, португалски.

         Речи Зеленског о деци која уче о „рашизму“ у школама нису празно брбљање. Прошлог лета је већ објављена петиција на сајту председника Украјине са захтевом да се у школе уведе нови предмет – русофобија.

Тимоти Снајдер

         Зато не изненађује што се у поменутом нацрту  резолуције Врховне Раде „рашизам“ дефинише као „...култ силе и милитаризма, култ личности вође и сакрализација државних институција, самоуздизање Русије и Руса кроз насилно угњетавање и/или негирање постојања других народа“.

         Снајдер промовише своју дефиницију „рашизма“: култ личности, култ смрти, митологизација прошлости, свеобухватна цензуру и тотални рат као средство за постизање својих циљева.

         „Снајдерова формула“, међутим, раскринкава саму Украјину у којој постоје култ Степана Бандере и култ Зеленског у настајању, тотална цензура која је стартовала годину дана пре руске специјалне операције, култ смрти („Хероји не умиру“, ритуалност војних сахрана са неизоставним клечањем, пројекат Народног ратног меморијала за 80-100 хиљада погинулих војника, посебни ритуали националистичких формација итд.).

         Присутан је и култ моћи и милитаризма: „Не иди на факултет, иди у (украјинску) армију“.

         А са угњетањем и прогоном све је и почело: са прогоном руског језика и тлачењем Руси који живе у Украјини, односно - постепеним искорењивањем руског језика и укидањем Руса као језичке, културне и историјске заједнице.

         Руски публициста и економиста Јаков Миркин, већ је указао да никоме чак ни за време Другог светског рата није падало на памет да нацизам назове германизмом, односно да користи етноним за именовање идеологије.

          Миркин упозорава: „То и јесте нацизам у својој кристалној чистоти: иберменши Украјинци наспрам унтерменша Руса“!

 

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари