Запад форсирано наоружава Кијев за „пролећну контраофанзиву“ – куда ће и када ударити?

ШЕФ УКРАЈИНСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ КУЛЕБА: НЕЋЕ БИТИ ФАТАЛНО НИ АКО НЕ УСПЕ – НЕЋЕ БИТИ ПОСЛЕДЊА

* Украјина је већ добила 40 немачких тенкова Леопард. Стигли су и британски Челенџери. Француска јој је донирала 14 тенковa на точковима AMKS-10RC. Стигла су и борбена возила пешадије Бредли и Мардер, оклопни транспортери Страјкер и оклопна возила Кугар. Западни медији пишу о десетинама тих машина сваке врсте

* Оснивач „Вагнера“ Јевгениј ПРИГОЖИН: Украјина обучила и спремила за „пролећну“ 200.000 резервиста. Вршилац дужности гувернера Запорошке области Јевгениј БАЛИЦКИ: На делу наше области који је под контролом Кијева сконцентрисано је 40.000 људи. Углавном у околини варошице Пришиб

* Андреј КОШКИН, шеф Катедре за политичке науке и социологију Руског економског универзитета Плеханов“: „Покушаће да се пробију до Мелитопоља и Бердјанска како би се пресекли копнени коридор за Крим. Али, могу и променити правац удара. Јер, прво су хтели да напусте Бахмут, а сада настоје да га слањем нових снага задрже“

* Московски политиколог Дмитриј РОДИОНОВ: Јужни правац чини се највероватнијим. Кијеву за контраофанзиву треба најмање 80 хиљада војника и 400 тенкова. Нисам сигуран да има такве резерве. По свему судећи, део снага ће морати да буде повучен из Бахмута и са фронта Сватово – Кременнаја. То је веома опасно за њих“

__________________________________________

         КИЈЕВСКИ режим под диригентском палицом Американаца и осталих натоваца припрема своју „пролећну контраофанзиву“.

         По ономе што „цури“ из Кијева и Вашингтона, почеће у другој половини априла. Највероватније пре 1. маја.

         Према званичним информацијама, украјинска војска је од европских савезника добила више од 40 тенкова Леопард. Немачка јој је предала 18, Пољска, Норвешка и Португал су послале мање.

Леопард

         Испоруке додатних Леопарда очекују се и из Шпаније и Шведске. Мадрид обећава шест "одмах после Ускрса", који католици славе 9. априла.

         Украјински министар одбране Алексеј Резников објавио је снимак „пробне употребе“ британских тенкова Челенџер 2 на полигону у Житомирској области. Са овим пропратним трекстом: „Ове фантастичне машине ће ускоро почети са борбеним мисијама“.

         Француска је донирала 14 тенковa на точковима AMKS-10RC.

         У Украјину су стигла и борбена возила пешадије Бредли и Мардер, оклопни транспортери Страјкер и оклопна возила Кугар. Западни медији пишу о десетинама тих машина сваке врсте.

         Велика Британија је још послала 30 самоходних хаубица АС-90, а Немачка и инжењеријске машине Даш које се користе за рашчишћеавање путева и подизање мостова.

         Француска је још најавила да ће удвостручити испоруку граната калибра 155 мм, чиме ће њихов број достићи 2.000 месечно. Канада је обећала 8.000 таквих граната.

Челенџери

         Бугарска ће Кијеву предати совјетску муницију у вредности од 175 милиона евра.

         Земље ЕУ су се сложиле да шаљу Кијеву милион граната годишње. То, међутим, није довољно. Према НАТО, украјинској војсци је потребно безмало 2 милиона муниције.

         А војска?

         Оснивач „Вагнера“ Јевгениј Пригожин изјавио је да је Украјина обучила и спремила за „пролећну“ 200.000 резервиста.

         Вршилац дужности гувернера Запорошке области Јевгениј Балицки навео је да је на територији његовог региона под контролом Кијева сконцентрисано 40.000 људи. Углавном у околини варошице Пришиб.

Француски тенк на точковима AMX-10RC

         Украјински званичници такође говоре о припремама.

         Наводе да ће до 1. априла бити завршено  формирање јуришних бригада „Офанзивне гарде” у чији састав ће бити укључене јединице „Ураган”, „Красна калина”, „Кара-Даг”, „Фронтиер”, „Спартан” и „Азов“.

         Индикативно је и да је шеф украјинске дипломатије, Дмитро Кулеба којег чека сусрет у Бриселу са амричким државним секретаром Ентони Блинкеном, већ изјавио да ће Кијев наставити рат чак и ако „пролећна контраофанзива“ не буде успешна.

Пројектили НАТО-калибра 155

         Међутим, политиколог Богдан Безпаљко сматра да ће та офанзива бити последњи покушај Оружаних снага Украјине да преузму иницијативу:

         – Кијев нема ресурсе за напад на целој линији фронта, па ће на два-три правца покушати са  концентрисаним ударима. Русија има довољно ресурса да тај покушај успешно дочека. Не мислим да ће пристигла западна технила имати већи утицај на ток непријатељстава. У најмању руку, потребна јој је ваздушна подршка. А Украјина је инфериорна на том плану“.

GLSDB

         Андреј Кошкин, шеф Катедре за политичке науке и социологију Руског економског универзитета „Плеханов“, сматра да је југ највероватнији правац офанзиве Оружаних снага Украјине:

         „Покушаће да се пробију до Мелитопоља и Бердјанска како би се пресекли копнени коридор за Крим. Али, могу и променити правац удара. Јер, прво су хтели да напусте Бахмут, а сада настоје да га слањем нових снага задрже“.

         Московски политиколог Дмитриј Родионов такође назива јужни правац најперспективнијим за Оружане снаге Украјине:

          – Кијеву за контраофанзиву треба најмање 80 хиљада војника и 400 тенкова. Нисам сигуран да има такве резерве. По свему судећи, део снага ће морати да буде повучен из Бахмута и са фронта Сватово – Кременаја. То је веома опасно за њих“.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари