Заменица шефа Пентагона: Кина је једина земља која је у стању да створи други светски поредак
КЕТЛИН ХИКС: НЕЋЕМО УСПЕТИ У НАДМЕТАЊУ СА КИНОМ БУДЕЛО ЛИ КОРИСТИЛИ МЕТОДЕ КАО ПРОТИВ СССР
(Карикатура кинеског листа "Global Times")
* Навела да америчка администрација модернизује своју војску са циљем да обезбеди дугорочну војну супериорност над Кином
* Посебно нагласила да је модернизација кинеске армије, коју тренутно спроводи Пекинг, „брза, амбициозна и усмерена против Сједињених Држава“. Лиу Пенгиу, портпарол кинеске амбасаде у Сједињеним Државама, оценио да Вашингтон покушава да пронађе изговор за задржавање своје војне хегемоније
_______________________________________________________________
КИНА је једина земља која може да „створи нови међународни поредак“, зато су нам потребне - да бисмо успели у надметању са Кином - нове тактике, рекла је заменица америчког секретара за одбрану Кетлин Хикс.
Прецизирала је да Сједињене Државе неће успети у свом стратешком надметању са Кином користећи методе које су користиле против Совјетског Савеза током Хладног рата. Према њеним речима, Кина није аналог совјетског блока, а приступи засновани на тактици од пре 40 година неће донети жељени резултат.
Поновила је да је Кина једина земља која има „вољу и све већи опсег ресурса за обнову међународног поретка“, преноси ТАСС.
Хикс је напоменула да такмичење са Кином не би требало да значи сукоб, јер нико не жели глобално уништење:
„Желимо да се кинеско руководство буди сваки дан спремно да одмери ризик агресије и себи каже да данас није дан за то. Било би добро да тако размишљају сваки дан до 2027. године, а и до 2035. и 2049. године и даље“.
Хикс је рекла да Сједињене Државе настављају да јачају своју националну одбрану како би одговориле на изазове садашње ере стратешког надметања са Кином.
Навела је да америчка администрација модернизује своју војску са циљем да обезбеди дугорочну војну супериорност над Кином.
Према њеним речима, још крајем 1990-их Пентагон је у својим 20-годишњим прогнозама сматрао Русију и Кину највероватнијим потенцијалним ривалима САД.
Посебно је нагласила да је модернизација Народноослободилачке армије Кине, коју тренутно спроводи Пекинг, „брза, амбициозна и усмерена против Сједињених Држава“.
Коментаришући оцене и тврдње Хикс, Лиу Пенгиу, портпарол кинеске амбасаде у Сједињеним Државама, рекао је да Вашингтон покушава да пронађе изговор за задржавање своје војне хегемоније.
Кинески председник Си Ђинпинг је на састанку са председником САД Џоом Бајденом рекао да би евентуални сукоб Кине и САД имао „неподношљиве последице за обе стране“.
Како преносе амерички медији, администрација Доналда Трампа имаће антикинески карактер.