У троуглу САД-Русија-НАТО као да долази до „померања континената“

РЈАБКОВ: НЕ БУДЕ ЛИ НАГОДБЕ – РУСИЈА ЋЕ ПРЕЋИ И НА ОДВРАЋАЈУЋЕ ЗАСТРАШИВАЊЕ“

Венди Шерман и Сергеј Рјабков

* Шеф руског преговарачког тима Сергеј РЈАБКОВ: „Запад је дужан да једнострано одустане од ширења НАТО и да ликвидира део своје већ формиране војне инфраструктуре. Наши приоритети су: неширење НАТО и одустајање од неких намера и потеза. И то: једнострано. Дакле: са стране Запада!“

* „НАТО више неће моћи – категоричан је Рјабков - да потискује Русију ка другоразредној улози у европској и међународној политици. Протеклих деценија је тежио да нас спусти чак на ниво потчињеног. Чак и лаицима је јасно да од Русије више уступака неће бити. Зато нека НАТО купи прње и враћа се у границе у којима је био 1997-ме!“

* Ентони БЛИНКЕН: Изгледа да Путин жели да успостави ред ствари какав је постојао у време СССР. То би значило остављање у руској сфери утицаја земаља које су раније биле у саставу Совјетског Савеза. То је за нас неприхватљиво!

________________________________________________________

       МОГУЋЕ је да од нагодбе у троуглу Русија-САД-НАТО неће бити ништа, а и да оно што буде - неће бити брзо.

       Независно од тога, у том троуглу се већ увелико догађа нешто чега деценијама није било. Бар не са руске стране.

       Нешто што ће неки у ближој будућности оценити као „померање континената“ којег савременици у прво време нису били сасвим свесни.

       Шеф делегације Москве за преговоре у Женеви са Американцима – заменик министра иностраних послова РФ Сергеј Рјабков – пред кретање за Женеву и одмах по доласку наступао је са гардом са каквим је, условно речено, Никита Хрушчов у УН ударао ципелом по говорници.

       Прво је опуштено допустио могућност да се преговори заврше на свом самом почетку, то јест – једном рундом (неуспехом).

       Притом је упозорио: да он у име Москве не долази са „испруженом руком“.

       Навео је да Русија са Американцима жели „динамичне преговоре без пауза“. За њихово отварање предвиђени су 9. и 10. јануар, а потом би у Бриселу уследили преговори Русија-НАТО, па консултације у седишту ОЕБС у Бечу..

       Рјабков је посебно нагласио да ће Русија – уколико не дође до договора о кориговању система безбедности и гаранцијама које тражи за себе - бити принуђена да користи „друга средства за обезбеђивање неопходне равнотеже снага“ и да та `средства` могу укључивати и „одвраћајуће застрашивање противника“.

      У наставу је упозорио: „НАТО декларише недељивост  безбедности само у формату на који претендује и веома се тиме поноси. Међутим, ми се испод тога нисмо потписивали. Запад погрешно гледа на јачање своје безбедности, а то ће му се вратити као слабљење његове безбедности јер ћемо ми – ако хитно не добијемо правне гаранције - прећи и на застрашивање опонената. Не на плану прављења акутних претњи, већ на плану обуздавања“.

       Шеф руског преговарачког тима још је открио:

       „Запад је дужан да једнострано одустане од ширења НАТО и да ликвидира део своје већ формиране војне инфраструктуре. Наши приоритети су: неширење НАТО и одустајање од неких намера и потеза. И то: једнострано. Дакле: са стране Запада!“

       Рјабков је свему изговореном придодао:

       „НАТО више неће моћи да потискује Русију ка другоразредној улози у европској и међународној политици. Протеклих деценија је тежио да нас спусти чак на ниво потчињеног. Чак и лаицима је јасно да од Русије више уступака неће бити. Зато нека НАТО купи прње и враћа се у границе у којима је био 1997-ме!“.

       Русија и НАТО су у мају 1997-ме потписали Темељни акт којим су прогласили да се више међусобно не сматрају противником и оформили „менахизам за консултације и координацију заједничких дејстава“.

        Амерички државни секретар је на све ово одреаговао тврдњом да Русија жели да „успостави ред ствари какав је постојао у време СССР“.

        У  интервјуу CNN додатно је разјаснио:

        „Мислим да је то један од циљева председника Путина, а то би значило остављање под руском сфером утицаја земаља које су раније биле у саставу Совјетског Савеза. То је за нас неприхватљиво“.

         Блинекенова заменица Викторија Нуланд у децембру је устврдила да Путин тежи „васпостављању СССР“.      

Рјабков импресиониран радном

вечером са Венди Шерман

         РУСКИ и амерички преговарали обавили су у Женеви „прелиминарне преговоре“.

         Главни партнер Сергеју Рјабкову била је заменица државног секретара САД Венди Шерман.

         Претпреговори су вођени за „радном вечером“ која је потрајала пуна два сата.

         Рјабков је изјавио да је импресиониран њиховим резултатом и да делегацијама за стварне преговоре 10. јануара неће бити потребни „дуги уводи“.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари