The Wall Street Journal: Велике европске компаније почеле да селе фабрике у Америку

ЗБОГ СВЕ ВЕЋИХ ЦЕНА ЕНЕРГЕНАТА И ГЕОПОЛИТИЧКИХ ТУРБУЛЕНЦИЈА

* Међу таквим индустријским тешкашима је и холандски произвођач пољопривредних ђубрива OCI N.V. чији главни производи  су амонијак, уреа и друге материје које су изузетно корисне за повећање приноса. Његов генерални директор је открио да ће капацитете за производњу амонијака пренети у Тексас

* На сличан начин „кофере за пут“ пакују и данска кућа за накит Пандора, Фолксваген и компанија Илона Маска за електричне аутомобиле Тесла коју је он пре неколико година са помпом основао у Немачкој

* О премештању производње у САД - због нижих цена енергије – већ размишљају и такви мастодонти као што је Arcelor Mittal који може поћи на смањење производње у Немачкој за половину, а `вадити` се – повећањем производње у Тексасу

____________________________________________________

         Аутор: Сергеј САВЧУК

         АМЕРИЧКИ лист The Wall Street Journal објавио је да представници великих европских компанија, укључујући ауто-индустрију, као и хемијску, почињу постепено да преносе своју производњу у Сједињене Државе. Због превисоких цена енергената које их још не доводе до банкрота, али им прете драстичним смањењем производње.

       Међу таквим индустријским тешкашима је, на пример, холандски произвођач пољопривредних ђубрива OCI N.V. чији главни производи  су амонијак, уреа и друге материје које су изузетно корисне за повећање приноса.

       Његов генерални директор је открио да ће капацитете за производњу амонијака пренети у Тексас.

       На сличан начин „кофере за пут“ пакују и данска кућа за накит Пандора, Фолксваген и компанија Илона Маска за електричне аутомобиле Тесла коју је он пре неколико година са помпом основао у Немачкој.

       Ово је повезано и са Законом о смањењу инфлације који је недавно потписао Џо Бајден а нуди разне погодности страним фирмама одлуче да своју производну и пореску судбину повежу са Америком.

Arcelor Mittal

       Пре шест месеци, упркос крајње ратоборној реторици функционера ЕУ, огромна политичка већина, заступајући интересе, између осталог, крупног бизниса својих земаља, крајње нерадо је пошла на увођење рестриктивних мера против увоза руских енергената.

       Свима који су се колебали, Американци су обећали море америчке нафте и течног гаса, што би, како се тврдило, могло у потпуности да угаси зависност ЕУ од сличних испорука из Русије.

       Удео руске нафте сада је пао на 20 одсто, а обим увоза природног гаса опао је за читаву трећину.   

       О премештању производње у САД - због нижих цена енергије – већ размишљају и такви мастодонти као што је Arcelor Mittal који може поћи на смањење производње у Немачкој за половину, а `вадити` се – повећањем производње у Тексасу.

       И RHI Magnesita - највећи светски произвођач ватросталних материјала - такође најављује пресељење на амерички континент. Та компанија је, иначе, регистрована у Лондону.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари