The Guardian: Скрипаљ не верује да га је Москва отровала

БРИТАНСКИ НОВИНАР МАРК УРБАН НА БАЗИ РАЗГОВОРА С ЊИМ НАПИСАО КЊИГУ „THE SKRIPAL FILES“

* Сергеј Скрипаљ почео да ради за британску шпијунажу – и да издаје Русију – након што јој је предао (продао) интерни телефонски именик руске војне обавештајне службе, али сада у Лондону као да сматрају да сматрају да издаје Велику Британију која му је у Солзберију била ставила на располагање целу кућу

* Урбан у књизи открива да је Скрипаљ у тој кући редовно гледао информативне емисије Првог канала руске државне телевизије, да сматра исправним повратак Крима у Русију и да никад није поверовао да је руска армија ушла у Донбас. Тврдио је: да је заиста ушла – бро би стигла и до Кијева

___________________________________________________________________

         БИВШИ официр војне обавештајне службе Русије - Сергеј Скрипаљ - не верује да је Москва умешана у његово тровање – објавио је The Guardian позивајући се на британског новинара Марка Урбана.

         А Урбан се више пута лично сретао са Скрипаљом да би написао књигу „Случај Скрипаљ:  живот и безмало смрт руског шпијуна“ („The Skripal Files“).

         Урбан, додуше, наводи да Скрипаљ после изласка из коме „није одмах схватио да је Кремљ имао намеру да га убије“. Чак наводи да је овај шпијун-пребег до „инцидента у Солзберију“ подржавао позицију Русије поводом многих важних питања „укључујући повратак Крима“.

         Урбан чак тврди да се Скрипаљ – иако је почео да ради за британску обавештајну службу – био „бесрамни руски националиста“. И наводи да је редовно гледао вести Првог канала руске државе телевизије и да није веровао да се руске трупе налазе на истоку Украјине (у Донбасу).

         Притом је као аргумент понављао: „Да је Русија увела војску у Украјину – она брзо стигла и до Кијева“.

         „The Skripal Files“ се врти око интервјуа (више од десет сати разговора) које је Сергеј Скрипаљ дао Урбану 2017-те.

         The Guardian не открива на основу чега је извео свој главни закључак – да Скрипаљ не верује да иза његовог тровања стоји Русија – с обзиром да се не зна где се налази након изласка из болнице. Збуњујуће је и то што је Урбан са Скрипаљом разговарао пре његовог тровања.

         Скрипаљ у време разговора са Урбаном није сматрао да му је живот угрожен.

         Директор руске Спољне обавештајне службе - Сергеј Наришкин – поводом писања лондонског листа изјавио је да је „тровање Скрипаља“ на брзину и грубо „склепана провокација“:

         Урбан је звезда британске журналистике. Написао је књигу о совјетској армији у Авганистану. Био је и у Ираку, Сарајеву и на Косову и Метохији.

         Пре књиге о Скрипаљу објавио „Завршава ли се војна доминација Запада“.

         Урбан, иначе, сматра да је Скрипаљ након изласка из коме – због психолошких проблема у којима се нашао – одбијао да себе сматра“жртвом смртне завере Кремља“ (потом су га наводно некако убедили да у то треба да поверује).

         Ако је судити по Урбановим изјава и самој књизи о о Скрипаљу – он све ово сматра његовом новом издајом. Сада – Велике Британије.

         Овакво његово `портретисање` Сергеја Скрипаља чини додатно неубедљивим званичне британске тврдње да је Москва хтела да га по сваку цену ликвидира, па му је послала убице са нервним паралитичким отровом.

         Скрипаљ је, иначе, Британцима продао „телефонски именик“ руске војен обавештајне службе.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари