The Financial Times: У неким земљама ЕУ већ почиње „јуриш“ на храну

НЕМЦИ `ЈУРЕ` СУНЦОКРЕТОВО УЉЕ И БРАШНО, ИТАЛИЈАНИ УЉЕ И МАКАРОНЕ...

 

* Неки се у скандинавским земљама боје „уништавања нуклеарних електрана у Украјини“, а влада Белгије је – у паници од раста цена енергената – одложила до 2035-те затварање своје „нуклеарке“

Плаше се да и до овога не дођу...

       У НЕКИМ европским земљама већ је приметна висока тражња за животним  намирницама.  

       Људи масовно попуњавају сопствене залихе због војних дејстава у Украјини и плаше се да ће доћи до несташице животних намирница, пише лондонски The Financial Times.

       И наводи да у Италији расту цене хлеба и меса, а да су приметни и проблеми са сунцокретовим уљем.

       На северу Италије масовно купују макароне.  

       У Немачкој знатно расте тражња за сунцокретовим уљем и брашном. Продаја намирница које имају велику потражњу у неким продавницама је и ограничена.  

       У скандинавским земљама, посебно у Норвешкој у апотекама нема јода у таблетама: људи се плаше последица ратних дејстава које могу настати буду ли уништене нуклеарне електране у Украјини. 

Белгијска нуклеарка

       Међутим, неке популарне европске друштвене мреже тврде да уопште нема дефицита животних намирница. А реални проблеми долазе као све већи таласи са пучине.

       Зато је Белгија на 10 година одложила затварање нуклеарне електране, иако и даље рачуна на «зелене» изворе енергије 

       Пре тога су власти те земље биле донеле одлуку да зауставе рад нуклеарке најкасније 2025 године,  а сада је белгијска влада продужила рок рада своја два најсавременија нуклеарна реактора на десет година и то до 2035. године. 

       Како је изјавио премијер Александар де Кроа, одлука је донета због проблема у енергетској области и раста цена енергената. 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари