Силицијумска долина подржала Трампа због „техномонархије“

ДА ЛИ СПАЈАЈУ НОВЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ И СТАРЕ АМЕРИЧКЕ ЈУЖЊАЧКЕ ТРАДИЦИЈЕ?

Илон Маск, Џеф Безос и Марк Закерберг

* Американце интригира: куда Трампов тим „Учинимо Америку поново великом“ води земљу – назад у дивни конзервативни свет прошлости или напред у дивно високотехнолошко доба будућности?

* Тачан одговор је: Бела кућа жели да врати Америку у доба пре глобализације, када је земља направила технолошки пробој и постала најјача економија на планети користећи идеје изолационизма и протекционизма. Трамп жели да понови тај рекорд, закорачивши истовремено идеолошки у 19. век, а технолошки у 22. век

* Већину Трамповог тима чине истински конзервативци, чак безмало две трећине су конзервативни католици. Најутицајнији људи у том тиму - Илон Маск и Питер Тил (оснивач PayPal-а и Palantir-а) - су либертаријанци и технократе, људи далеки и од традиционалног хришћанства и од традиционалног конзервативизма. Потпредседник Џеј Ди Венс, могући будући амерички председник, такође је особа из Тиловог тима и његов кандидат. Истина, Венс је и католик

* Оно што Тила зближава са Маском је то што је и он младост провео у Јужној Африци, а дели немачке корене са Трампом. Али, шта је у главама тих људи? Зашто је Силицијумска долина подржала Трампа?

* Масков деда по мајци, Џошуа Халдеман, био је један од инспирисаних следбеника TechNat-а и чак је водио његову канадску филијалу. Идеја „TechNat-а“ звучи овако: наш свет је постао превише сложен и вештачки створен; финансијери, бизнисмени и политичари су га довели до депресије и колапса - светом треба да владају инжењери

* „Идеолог из сенке“ трампизма је Кертис Јарвин, блогер и онлајн филозоф који кристализује нову идеологију. Чак јој је дато и мистериозно име: „мрачно просветљење“

__________________________________________________________________

           Аутор: Владимир МОЖЕГОВ

           ЗА конзервативни заокрет данашње Америке можда никада неће бити пронађен адекватан израз.

           Традиционални конзервативци попут Стива Бенона имају тенденцију да указују на америчке конзервативне традиције – стару јужњачку аристократију, традиционални амерички изолационизам и протекционизам...

           Међутим, истог тог Бенона очигледно иритира обиље у табору садашњег америчког председника оних који се обично називају технократама и дигиталистима (Илон Маск, Питер Тил...) са свим њиховим технологијама.

           Оно што заиста збуњује Американце и тражи одговор гласи: куда тим „Учинимо Америку поново великом“ води земљу – назад у дивни конзервативни свет прошлости или напред у дивно високотехнолошко доба будућности?

           Верујем да је тачан одговор: садашња Бела кућа жели да врати Америку у доба пре глобализације, када је земља направила технолошки пробој и постала најјача економија на планети користећи идеје изолационизма и протекционизма. Четрдесетседми председник САД жели да понови тај рекорд, закорачивши истовремено идеолошки у 19. век, а технолошки у 22. век.

           Чак је уверен да ће управо конзервативни идеали помоћи Америци да акумулира здраве снаге нације и „одлети на Марс“.

           То уопште не звучи глупо. Идеје археофутуризма се пробијају већ дуго времена. У Русији такође.

           Погледајмо зато изближе технолошки тим актуелног председничког тима у којем су они које Бенон критикује због њиховог лажног, неаутентичног конзервативизма.

           Он их сасвим оправдано критикује. Али, ако је конзервативизам технократа заиста лажан, њихов потенцијал може бити заиста моћан.

           Већину Трамповог тима чине истински конзервативци, чак безмало две трећине су конзервативни католици.

           Најутицајнији људи у том тиму - Илон Маск и Питер Тил (оснивач PayPal-а и Palantir-а) - су либертаријанци и технократе, људи далеки и од традиционалног хришћанства и од традиционалног конзервативизма.

           Потпредседник Џеј Ди Венс, могући будући амерички председник, такође је особа из Тиловог тима и његов кандидат. Истина, Венс је и католик.

Питер Тил

           Оно што Тила зближава са Маском је то што је и он младост провео у Јужној Африци, а дели немачке корене са Трампом.

           Али, шта је у главама тих људи? Зашто је Силицијумска долина подржала Трампа?

           Зашто су се чак и „технофеудални господари“ нашли међу сапутницима конзервативаца?

           Термин „технофеудални господари“, који је сковао Јанис Варуфакис, односи се на велике дигиталне играче који ефикасно „владају нама“ као што су некада феудални господари чинили  са својим сељацима.

           Дајемо Амазону, Гуглу, Еплу, Мети (забрањеној у Русији) податке о себи „у замену за приступ њиховим клауд сервисима“, чиме постајемо потпуно зависни од њих.

           Дуго нас плаши „дигитални концентрациони логор“. Заиста, вештачка интелигенција сутра може лако постати наш слуга-господар, који ће нас обавити тако удобним облаком виртуелне стварности да ће нас лако претворити у своје добровољне робове. А ово уопште није шала.

           Иза „технофеудализма“ стоје прилично старе идеје, које датирају још из 1930-их. Управо покрет Технате или Технократе доживео је краткотрајан, али прилично бљештав успон.

           Узгред, Масков деда по мајци, Џошуа Халдеман, био је један од инспирисаних следбеника TechNat-а и чак је водио његову канадску филијалу.

           Технократија је био утопијски пројекат који су развили амерички инжењери Вилијам Х. Смит (који је сковао реч „технократија“), Торстин Веблен и Хауард Скот. Потоњи је основао и предводио сам технократски покрет.

           Сама идеја „TechNat-а“ звучи овако: наш свет је постао превише сложен и вештачки створен; финансијери, бизнисмени и политичари који су раније владали светом више нису у стању да се носе са тим, као што видимо, пошто су га довели до депресије и колапса. То значи да светом треба да владају инжењери.

           Звучи прилично добро. Али утопија је изгледала помало застрашујуће, у духу тоталитарних идеологија популарних у то време. Можда би било тачније назвати то екстремним рационализмом.

           Границе и држављанство су укинути. Новац је такође укинут, а уместо њега је уведена конвенционална јединица, везана за енергију (као основну јединицу мере за сву производњу). Становништво, према речима технократа, мора да замени своја имена за личне бројеве и постане зупчаници у једној технолошкој машини.

Кертис Јарвин

           Учесници покрета Технократија Инк. носили су јединствену униформу која се састојала од скупог одела са дворедним копчањем, сиве кошуље и плаве кравате. Покрет је имао свој знак, који је личио на сиво-црвени јин-јанг (симболизујући равнотежу потрошње и производње).

           Наравно, технократе су се жестоко противиле либералном Њу дилу и банкарима који су стајали иза Рузвелта, а симпатизовале су десничарским покретима у Европи.

           Сам Хауард Скот је стално био оптуживан за диктаторске склоности.

           Посебно је занимљиво погледати географску карту државе „Технат“, која мирише на нешто веома познато: Северну Америку од Панаме до Северног пола, укључујући Гренланд и Канаду, технократе су називале независном, самодовољном географском јединицом (управо је та јединица носила име „Технат“). Технократе су СССР и Европу видели као сличне независне јединице.

           Дакле, свет без политичара, финансијера и са „енергетским сертификатима“ (препознајете ли мотиве криптовалута?) уместо новца – таква идеја може деловати примамљиво. Али, технократе су се испоставиле као не баш добри организатори.

           Након што је постигао известан успех почетком 1930-их, покрет је брзо почео да се распада на фракције и да нестаје. Међутим, неке идеје технократа су и данас веома живе.

           Да ли је Илон Маск заиста био толико заокупљен пројектима свог деде да је успео да убеди Трампа да се они могу реализовати на новом нивоу технологије?

           Погледајмо још једног техно-гуруа, који се често помиње као „идеолог из сенке“ трампизма.

           Кертис Јарвин је „чудо од детета“, блогер и онлајн филозоф који је својим успешним мемовима успео да кристализује потражњу технолошких љубитеља (релативно говорећи, Силицијумске долине) за новим ставом према свему. Могло би се рећи – да кристализује нову идеологију. Чак јој је дато и мистериозно име: „мрачно просветљење“. Међутим, све се, углавном, своди на једну веома једноставну тезу: ред је бољи од нереда.

           Чини се да је ово теза на нивоу петогодишњег детета. Међутим, није изненађујуће што свест коју је силовао либерализам то доживљава као откровење.

           Укратко речено, Јарвин је успео да допре до срца становника Силицијумске долине и да им донесе нову истину. Користећи упечатљиве слике из популарних филмова, Јарвин доказује елементарно: либерализам и демократија су само идеолошко смеће које вам пуни главе и које не функционише, док сасвим друге ствари функционишу. А када почнете нешто да радите, почињете то веома добро да разумете. Само најосновније, једноставне ствари, очишћене од идеолошког смећа, заиста функционишу.

           У суштини, Јарвин говори нешто блиско технократама: држава треба да буде изграђена и управљана као велика корпорација, или чак, боље речено, као нека врста техномонархије.

           Иначе, изгледа да је садашњи тим чуо једну од његових радних идеја – да отпусти све службенике средњег нивоа. У сваком случају, Стив Бенон и Питер Тил, након што су се упознали са Јарвином и његовим идејама, били су одушевљени њиме. Венс је такође признао да је „Јарвин имао утицај на њега“.

           О његовом реномеу техно-гуруа међу трампистима сведочи и чињеница да је у јануару 2025. године позван као „незванични почасни гост“ на Трампову инаугурацију.

            Па, можда ће трамписти заиста моћи да укину стару бирократску државу и на њеном месту изграде нову, ефикасну „дигиталну“ државу засновану на директним везама између креативне омладине Силицијумске долине и Беле куће?

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари