Помаља се стратешки троугао Русија-Иран-Кина

САД ПРЕТЕ ДА ЋЕ САНКЦИЈАМА СПРЕЧИТИ МОСКВУ И ПЕКИНГ ДА НАОРУЖАВАЈУ ТЕХЕРАН

Ибрахим Раиси

* Нови ирански председник Ибрахим Раиси рекао председнику Државне Думе Вјачеславу Володину да су размере односа две земље добре, али – недовољне. Притом је предложио њихово подизање на нови ниво потписивањем „свеобухватног руско-иранског документа са максималним ширењем и јачањем сарадње две земље“

* Ширење сарадње може, на пример, обухватити транспортне коридоре - како онај у оквиру кинеског пројекта „Један појас, један пут“, тако и транс-каспијски коридор север-југ који ће повезати Персијски залив (и Индијски океан) са Европом преко Каспијског мора. Заједничког мора Ирана и Русије

* Тај коридор не би био само озбиљан конкурент турским мореузима, већ и геополитички подухват који ће окончати четрдесет година покушаја изолације од стране Англосаксонаца

____________________________________________________

       Аутор: Петар АКОПОВ, РИА Новости

       СЈЕДИЊЕНЕ Државе запретиле су да ће санкцијама спречити испоруку наоружања Ирану из Русије и Кине.

       „Окретање Кини или Русији неће им донети (земљама Блиског истока) безбедност ни стабилност, посебно у време када (Москва и Пекинг) покушавају да помогну Ирану да повећа моћ свог конвенционалног оружја“, саопштено је из Пентагона.

       Ове речи подсећају на оно што се често заборавља када се говори о окретању Русије на истоку: да се ради о Азији у целини, укључујући и исламски свет. А ту Иран заиста постаје један од кључних партнера јер је то земља са којом Русија има многовековне односе.

       Будућност руско-иранских односа није изузетно важна само за Москву и Техеран већ - без икаквог претеривања - за читав светски поредак.

       Русија придаје велики значај развоју односа са Ираном – изјавио је председник Државне Думе Вјачеслав Володин уочи инаугурације иранског председника Ибрахима Раисија.

       Нови ирански председник је рекао Володину да сматра да су размере односа две земље добре, али – недовољне. Притом је  предложио њихово подизање на нови ниво потписивањем „свеобухватног руско-иранског документа са максималним ширењем и јачањем сарадње две земље“.

       Володин је обећао да ће Раисијев предлог пренети Владимиру Путину и нагласио да нема сумње да ће одговарајући споразум бити закључен у блиској будућности.

       Пошто је Иран недавно постигао такав споразум са Кином, помаљају се обриси својеврсног тројног савеза: Москва-Техеран-Пекинг.

Раиси има 60 година и вероватно ће

наследити Али Хамнеија (80)

       Ширење сарадње може, на пример, обухватити транспортне коридоре - како онај у оквиру кинеског пројекта „Један појас, један пут“, тако и транс-каспијски коридор север-југ који ће повезати Персијски залив (и Индијски океан) са Европом преко Каспијског мора. Заједничког мора Ирана и Русије.

       Тај коридор не би био само озбиљан конкурент турским мореузима, већ и геополитички подухват који ће окончати четрдесет година покушаја изолације од стране Англосаксонаца.

       Иран живи под разним санкцијама – и то прилично тешким – безмало за све време свог постојања.

       Запад демонизује ту државу представљајући је или као спонзора тероризма, или као претњу Израелу, или као нуклеарну претњу целом човечанству, а најчешће – као све то заједно.

       Иран је више пута директно објављивао да не планира производњу атомске бомбе, али то није важно за оне који желе да га сломе.

       Противницима Ирана не смета његово фантомско нуклеарно оружје, већ реална амбиција Техерана да буде један од вођа исламског света.

       Да, шиитски Иран жели бити узор и идеолошка инспирација за све муслимане, али на Западу не желе модел независне исламске цивилизације која не допушта манипулацију (ни тајну ни отворену), а још отворено осуђује планове глобалиста и одупире се спољном притиску.

       Иран је једна од ретких заиста суверених земаља на свету и управо ће такве земље створити нову архитектуру глобалне безбедности. Али, то је дуг процес у којемм Иран, као и друге суверене силе, морају да се одупру свим покушајима притиска.

       И, то треба да раде заједно. Зато је Раиси рекао Володину:

       "Задовољни смо економским напретком Русије и њеним напретком ка самодовољности. Одлучни смо да водимо политику економског отпора како бисмо повећали отпорност на економске шокове изазване оштрим америчким и европским санкцијама."

       Зато се очекује да Иран не само продуби интеракцију са Евроазијском економском унијом, већ и да на све могуће начине развија односе са Русијом.

       То је стратешки избор иранског руководства, а такве одлуке у Техерану не доноси председник, већ врховни вођа - ајатолах Хамнеи.

       Између Хамнеија и Раисија о том питању не постоје неслагања. А с обзиром на то да је 60-годишњи Ибрахим Раиси највероватнији наследник 82-годишњег Хамнеија, Москва може бити сигурна да ће курс Техерана остати непромењен.

       Зато и Иран може бити сигуран у посвећеност Русије јачању веза са својим јужним суседом, јер је то у националном интересу обе државе-цивилизације.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари