Пекинг и Москва: САД су све изгубиле у Авганистану и више немају шта да траже у региону

ТАЛИБАНИ УЗЕЛИ У ЗАШТИТУ АМБАСАДЕ РФ И КИНЕ, ЧАК И КИНЕСКУ ЧЕТВРТ КАБУЛА

Талибани прослављају

одлазак Американаца

* Кина и Русија се држе става да је у Авганистану боља и лоша стабилност од хаоса који су направили Американци и њихови савезници

* Пекиншки медији наводе да су америчке трупе од 2001. убиле око 30 хиљада цивила у Авганистану, да су раниле до 60 хиљада, а 11 милиона (од око 38 милиона) претвориле у избеглице. Такође: да су  Сједињеним Државама само током 2019. извеле 6.825 напада на територију Авганистана дроновима и бациле на њу  7.423 бомбе. То јест: 20 бомби дневно

______________________________________________

       ТАЛИБАНИ су – одмах по уласку у Кабул – узели под своју заштиту амбасаде Русије и Кине.

       Такође и кабулску Кинеску четврт.

       Пекинг је објавио да ће успоставити нове дипломатске односе са Авганистаном када се у тој земљи формира „толерантна и отворена влада која довољно заступа интересе своје земље“.

       Истовремено је обећао да ће Кабулу пружити „сваку могућу помоћ чим се ситуација стабилизује“.

       Државни врх Кине ће, што и не крије превише, тражити од талибанске владе да ни на који начин не подржава ујгурске џихадисте и сепаратисте.

       Већ је јасно и видљиво да Талибани нису најгора опција за Москву и Пекинг.

       Пекиншки медији наводе да су америчке трупе од 2001. убиле око 30 хиљада цивила у Авганистану, да су раниле до 60 хиљада, а 11 милиона (од око 38 милиона) претвориле у избеглице.

       Такође: да су  Сједињеним Државама само током 2019. извеле 6.825 напада на територију Авганистана дроновима и бациле на њу  7.423 бомбе. То јест: 20 бомби дневно.

       Кина и Русија се држе става да је у Авганистану боља и лоша стабилност од хаоса који су направили Американци и њихови савезници.

       Талибани су, иначе, већ водили преговоре и у Москви и у Тјенђину.

       Министар спољних послова Ванг Ји разговарао је са шефом талибанског  преговарачког тима Абдулом Ганијем Барадаром који му је обећао да Кабул „неће подстицати тероризам“.

       Што је посебно симптоматично, део кинеског става је и - са Американцима нема о чему да се разговара о Авганистану.

       И Москва – иако то не удара на сва звона – сматра да су САД у Авганистану „све изгубиле“ и да немају шта да траже у том региону.

       Зато је Владимир Путин у Женеви глатко одбио да подржи иницијативу Џоа Бајдена да САД до 10.000 војника (после напуштања Авганистана) стационирају у Таџикистану и Узбекистану...

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари