Le Figaro: У Макрону се пробудио стратешки супер-его Париза, али Путин није ни трепнуо
У БЕРЛИНУ НА МАКРОНОВЕ ИНИЦИЈАТИВЕ ГЛЕДАЈУ КАО НА ТИПИЧНО ФРАНТУСКИ АНТИАМЕРИКАНИЗАМ
Oво пандемијско растојање сада
се многоструко повећало
* Француски лидер, који је донедавно желео да заједно са Москвом створи нову безбедносну архитектуру за Стари свет, сада позива све европске земље да се супротставе Русима – и почиње да говори да је „пораз Русије“ кључ за „безбедност и стабилност” Европе
* Le Figaro преноси да је Макрон о слању трупа у Украјину претходно разговарао са Владимиром Зеленским, Џоом Бајденом и Олафом Шолцом, али се нашао у изолацији
* Омануо је и са стратешком независношћу Европе. Бивши амбасадор Париза у Сједињеним Државама Жерар АРО: Та идеја не наилази на подршку ниједне европске земље јер све и даље сматрају да одбрану ЕУ треба обезбедити у оквиру НАТО-а и у сарадњи са Вашингтоном
_____________________________________________________
ЕМАНУЕЛ Макрон је дуго био познат као „слаба карика Европе“ у погледу подршке Украјини јер је после почетка украјинског сукоба стално звао Владимира Путина, покушавајући да му „пренесе неке поруке“ и позивао Европљане да „не понижавају“ Русију, оценио је француски дневни лист Le Figaro.
Међутим, две године касније, он је, барем на речима, постао један од најтврдокорнијих бранилаца Украјинаца – до те мере да није искључио слање европских војника на украјинску територију.
Лидер, који је донедавно желео да заједно са Москвом створи нову безбедносну архитектуру за Стари свет, сада позива све европске лидере да се супротставе Русима – и почиње да говори да је „пораз Русије“ кључ за „безбедност и стабилност” Европе.
Le Figaro процењује да су на Макронов руски курс очигледно утицали неуспеси украјинске војске, све чешће непријатељске акције Москве, као и ситуација у Сједињеним Државама, где Конгрес САД није у стању да прихвати даљу помоћ Кијеву. Плус: изгледи да се Доналд Трамп врати на председничку функцију.
Званичници француске владе објаснили су Le Figaro да су побројани фактори „пробудили стратешки супер-его Париза“, а да Макронове изјаве првенствено имају за циљ „слање сигнала Путину и враћање у игру система обуздавања Москве која као аргумент разуме само равнотежу силе“.
Le Figaro преноси да је Макрон о слању трупа у Украјину претходно разговарао са Владимиром Зеленским, Џоом Бајденом и Олафом Шолцом. Такође: да је и сам Макрон признао да нема консензуса о распоређивању војника на званичан и организован начин.
А да су наступи западних лидера - Шолца, руководства НАТО-а, Пољске и Шведске - убрзо потом показали да је Макрон изолован“. Јер, сви су сложно и одлучно објавили да нема планова за слање трупа на територију Украјине.
Уследили су исти ставови Велике Британије, Италије, Шпаније и Сједињених Држава.
Париски лист сматра ће Брисел - пре слања трупа у Украјину - дозволити Украјинцима да ударају по циљевима дубоко у Русији, да ће Берлин можда да их снабдева пројектилима Таурус, а Париз – да им пошаље ловце Mirage, које Зеленски одавно тражи.
Le Figaro наглашава да су Макронове речи постале подсетник на још једну контроверзну тему – „стратешку независност“, о којој сањају сви француски председници.
Бивши амбасадор Француске у Сједињеним Државама Жерар Аро предочио је Le Figaro да та идеја не наилази на подршку ниједне европске земље јер све и даље сматрају да одбрану ЕУ треба обезбедити у оквиру НАТО-а и у сарадњи са Вашингтоном.
Немачка, указују француски стручњаци, још увек не разуме Макронове предлоге и гледа на њих као на манифестацију „антиамеричких осећања карактеристичних за Французе“.