Куда ће кренути ратне операције после Бахмута; Ходаковски: „Почињемо одбројавање“

ЗЕЛЕНСКИ ПОРАЗ ПРИЗНАО РЕЧИМА: „БАХМУТ ЈЕ ОСТАО САМО У НАШИМ СРЦИМА“

* Војни аналитичар Владимир ЈЕВСЕЈЕВ: Са Бахмутом и Соледаром, који је ослобођен раније, непријатељ ће бити принуђен да напусти Северск, где може бити опкољен. Ово може помоћи нашем напредовању према Славјанску и Краматорску. Наш задатак је постепено ослобађање осталих деловва бивше Доњецке области. Са истеривањем Украјинаца из Авдејевке и Марјинке

* Војни аналитичар Владислав ШУРИГИН: Украјинска армија у борбама за Бахмут имала је веће губитке и од оних на које је указао војни врх Русије. Оружане снаге Украјине имале су више од 50.000 погинулих и несталих и 120.000 рањених. Изгубиле су више од 100 тенкова, најмање 200 топова и вишецевних ракетних бацача и преко 1000 транспортера и других оклопних возила

________________________________________________________

         ЗВАНИЧНИ Кијев још не признаје губитак Бахмута (Артјомовска). Шеф тамошњег Сједињеним Државама вазалног режима, Владимир Зеленски, ипак индиректно јесте, рекавши: „Бахмут је остао само у нашим срцима“.

         Амерички Институт за проучавање рата такође је покушао да буде лукав, оценивши: „Градски квартови Бахмута не представљају ни тактичку ни оперативну вредност“.

         Ово буквално значи да су Украјинци осам месеци били приморани да умиру за квартове без вредности.

         Независно од овога, већ се реално отворило питање: хоће ли Кијев одмах покренути своју дуго најављивану контраофанзиву и куда ће ударити и које потезе ће повлачити Руси?

         „Стављање тачке на Бахмут“ и Кијеву и Москви је ослободило десетине хиљада војника за друге операције.

         Едуард Басурин, који је годинама био број два у армији Доњецке Републике, наглашава:

         „Артјомовск, који наше снаге сада чисте и почињу његово разминирање, неће скоро нестати из дневних војних извештаја. Не само зато што Украјинци сада нападају споља наше нове положаје и минобацачима покушавају да оборе заставе Русије које су истакнуте на шест тачака у том граду“.

         Московски војни експерт Борис Рожин указује: „Оружане снаге Украјине ће вероватно наставити са нападима како би заузеле бар неко село да би разблажиле горчину пораза. Претпостављам да ће нападати према насељима Клешћејевка, Курдјумовка, Сако и Ванцети“.

         Прогноза војног аналитичара Владимира Јевсејева хвата шире:

         „Са заузимањем Бахмута и Соледара, који је ослобођен раније, непријатељ ће бити принуђен да напусти Северск, где може бити опкољен. Ово може помоћи нашем напредовању према Славјанску и Краматорску, који су прогласили за украјински административни центар Доњецке области. Наш задатак је свакако постепено ослобађање осталих деловва бивше Доњецке области. Са истеривањем Украјинаца из Авдејевке и Марјинке“.

Пројектили, пројектили...

         Председник ДНР Денис Пушиљин посебно апострофира значај ослобађања Славјанска:

         „Тај град је изузетно важан и за решавање комуналних проблема у Републици. Пре свега, за снабдевање водом не само Доњецка. Можемо у потпуности да обезбедимо воду само ослобађањем не само Славјанска, већ и већег дела Харковске области“.

         Командант батаљона Восток, Александар Ходаковски, додатно је проширио оквир:

         „Двадесетог 20. маја требало је да Кијев заврши припреме за своју офанзиву у правцу Запорожја. Свих претходних дана концентрисао је снаге, јачао ПВО... Шеф Вагнера Јевгениј Пригожина је јавно рекао да ће Украјинци кренути чим изгубе Бахмут. Сада више немају шта да чекају. Почињемо одбројавање“.

         Према подацима војног стручњака Владислава Шуригина, украјинска армија је у борбама за Бахмут имала веће губитке и од оних на које је указао војни врх Русије:

          „Оружане снаге Украјине имале су више од 50.000 погинулих и несталих и 120.000 рањених. Изгубиле су више од 100 тенкова, најмање 200 топова и вишецевних ракетних бацача и преко 1000 транспортера и других оклопних возила“.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари