Иран понудио Саудијцима да формирају „регионалну коалицију за поморску безбедност“

У ЦЕЛУ КОМБИНАЦИЈУ СЕ УКЉУЧУЈЕ И КИНА – ДОСАД СУ ТАЈ РЕД У РЕГИОНУ БЛИСКОГ ИСТОКА ЗАВОДИЛИ АМЕРИКАНЦИ

* Иранска новинска агенција Мехр: „Командант наше морнарице, контраадмирал Шахрам Ирани, рекао је да ће бројне земље у региону, укључујући Иран и Саудијску Арабију, формирати нову поморску коалицију за операције у северном Индијском океану“

* Како преноси катарски новински портал Ал-Џадид, заливске државе, укључујући Иран, Саудијску Арабију, Уједињене Арапске Емирате и Оман, формираће коалицију са Кином. Тако би Пекинг у њој могао постати главни актер

_______________________________________________________

        ИРАН је предложио Саудијској Арабији да формирају „регионалну коалицију која би осигуравала поморску безбедност“.

        Нормализација односа два ривала је у пуном јеку. Само што је профункционисала иранска амбасада у Ријаду.

        Иранска новинска агенција Мехр објавила је:

        „Командант наше морнарице, контраадмирал Шахрам Ирани, рекао је да ће бројне земље у региону, укључујући Иран и Саудијску Арабију, формирати нову поморску коалицију за операције у северном Индијском океану“.

        Техеран је подсетио да има поморски савез са Москвом и Пекингом, у оквирима којег три земље сваке године изводе поморске вежбе.

        И друге земље - укључујући Бахреин, Индију, Ирак, Катар, УАЕ и Пакистан - такође би желеле да сарађују на мору.

        Ријад још није прокоментарисао изјаву Иранија. Али, ако се појави ирано-саудијски војни савез - промениће ситуацију на Блиском истоку.

        Ријад и Техеран прекинули су дипломатске односе почетком 2016. године. У Саудијској Арабији је тада погубљен шиитски проповедник Нимр ал-Нимр. Због тога су саудијску амбасаду у Техерану и конзулат у Мешхаду напале гомиле огорчених Иранаца.

        Повремено, две земље су се налазиле на ивици отвореног војног сукоба. У јеменском сукобу су Саудијска Арабија и Иран подржавали супротстављене стране. Техеран – Хуте, а Ријад је предводио арапску коалицију која се борила против њих.

        Тренутно на Блиском истоку делује коалиција за поморску безбедност коју предводе САД. Посебно се бори против јеменских и сомалијских пирата. Америчка морнарица је себи присвојила одговорност за безбедност транспорта.

        Међутим, крајем маја су власти УАЕ одлучиле да се повуку из те коалиције. Абу Даби је напоменуо да су ову одлуку донели „након дуготрајне процене ефикасности безбедносне сарадње са свим партнерима“.

        Према The Jerusalem Post, иранска морнарица је неколико недеља раније запленила неколико цивилних танкера. Власти УАЕ су разочаране што из Вашингтона није било реакције.

        Сада Техеран предлаже да се разраде гаранције за безбедност пловидбе, које би постале алтернатива америчким.

        Како преноси катарски новински портал Ал-Џадид, заливске државе, укључујући Иран, Саудијску Арабију, Уједињене Арапске Емирате и Оман, формираће коалицију са Кином. Тако би Пекинг у њој могао постати главни актер.

        Русија је пре неколико година сугерисала државама Персијског залива да створе неку врсту ОЕБС-а за решавање спорних питања.

        Сједињене Државе имају 64 базе у региону Блиског и Средњег истока.

         Нормализација односа Ирана и Саудијске Арабије је удар на америчку политику, која се ослањала на изолацију Ирана на Блиском истоку.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари