Британија и Немачка у свом првом војном пакту – иза леђа и Европске уније и НАТО

ПОТПИСАЛИ СУ ГА СТАРМЕР И МЕРЦ, А ОЗНАЧЕН ЈЕ КАО „СВЕОБУХВАТНИ СПОРАЗУМ О ПРИЈАТЕЉСТВУ“

Фридрих Мерц и Кир Стармер

* Објављено да ће „пријатељство“ градити на гаранцијама међусобне војне помоћи у случају оружаног напада – да ће се претња једној земљи сматрати претњом другој. А такође – на  деловању „рука под руку“ на источном крилу НАТО

* Посебна пажња посвећена је заједничком развоју новог ракетног система Deep Precision Strike са дометом преко 2 хиљаде километара. А споразум предвиђа и да немачка компанија Старк изгради фабрику у граду Свиндону на југозападу Енглеске — прву ван Немачке — за производњу беспилотних летелица заснованих на вештачкој интелигенцији

* Борис МЕЖУЈЕВ, политиколог и ванредни професор МГУ „Ломоносов“: Покушава се створити нешто попут АУКУС-а, али на европском тлу. Нова унија око које би се у будућности градила сва европска војна моћ. Енглеска је била главни противник уједињења Немачке, а сада се уједињује са најмоћнијом економијом ЕУ како би заједно биле војно-индустријска песница. Песница око које треба да се гради Европа, али не бриселска ни НАТО Европа, већ неко ново удружење

______________________________________________________

           ТАЧНО недељу дана након званичне посете француског председника Емануела Макрона Лондону, Фридрих Мерц је тамо 17. јула први пут стигао као немачки канцелар.

           Да потпише билатерални споразум о војној сарадњи са британским премијером Киром Стармером.

           Према писању немачког листа Фокус, то је први пут да су Берлин и Лондон потписали такав одбрамбени пакт од краја Другог светског рата.

           Званично је означен као „свеобухватни споразум о пријатељству“.

           Као део споразума, немачка компанија за одбрамбену технологију Старк изградиће фабрику у граду Свиндону на југозападу Енглеске — прву ван Немачке — за производњу беспилотних летелица заснованих на вештачкој интелигенцији.

           Поред тога, стране намеравају да „спроводе заједничке извозне кампање“ како би привукле војне поруџбине из других земаља за своје производе, укључујући ловце Тајфун и оклопна возила Боксер.

           Америчка новинска агенција Bloomberg напомиње да је ово посебно важно за Немачку, пошто је Велика Британија, заједно са Француском, једина нуклеарна сила у Европи. А Немачка нема сопствене нуклеарне бојеве главе. Међутим, нови британско-немачки споразум не помиње директно нуклеарно оружје.

           Борис Межујев, политиколог и ванредни професор на Филозофском факултету Московског државног универзитета Ломоносов, оцењује:

           — Логика је отприлике следећа: једна од страна је члан Европске уније, друга није. Једна је економски мотор Европске уније, друга је ван ње. Једна од земаља има нуклеарно оружје, друга нема, али се сматра моћном економском земљом, иако тренутно доживљава одређени степен кризе. Покушава се створити нешто попут АУКУС-а, али на европском тлу. Нова унија око које би се у будућности градила сва европска војна моћ.

           Межујев додатно указује и наглашава:

            - Ово је јединствена ствар. Ако се не варам, није било англо-немачких споразума ове врсте још од Седмогодишњег рата средином 18. века. У том рату је Енглеска била савезник Пруске. Ово је заиста невероватан феномен који руши све претходне претпоставке. Јер Енглеска је била главни противник уједињења Немачке. Сада се уједињује са најмоћнијом економском земљом ЕУ како би заједно биле војно-индустријска песница. Песница око које треба да се гради Европа, али не бриселска ни НАТО Европа, већ неко ново удружење.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари