Der Spiegel: Берлин зазире да ће повратак Трампа у Белу кућу Немачку лишити „геополитичког самопоуздања“

ШОЛЦОВА ВЛАДА ФОРМИРАЛА ШТАБ КОЈИМ РУКОВОДИ БЕРБОК ЗА ПАРИРАЊЕ ТОМ ХОРОР-СЦЕНАРИЈУ

Лажни осмеси - Урсула фон дер Лајен и Доналд Трамп

* Утицајни немачки недељник наводи  да су „сва битна немачка министарства“ добила налог да испитају могуће последице Трампове победе на њихове области рада“. А да се „последице“ могу тицати свега – „од балканске политике до спољне трговине“

* Забринутост Берлина се нарочито везује за Трампове изјаве из 2020. године у Давосу, на састанку са Урсулом фон дер Лајен, да Сједињене Државе „никада неће прискочити у помоћ ако Европа буде нападнута“ и да је „НАТО мртав, ми ћемо га напустити“

* Шолцова влада већ рачуна на најгоре: на крај НАТО у садашњем облику. Берлин је посебно забринут због Центра за обнову Америке, блиског Трампу, који је предложио концепт `успаваног НАТО` ради преоријентације Сједињених Држава на супротстављање Кини, а то подразумева и ограничавање помоћи Европи

_______________________________________________________

       MOГУЋИ избор Доналда Трампа за 47. председника Сједињених Држава суочио је кабинет Олафа Шолца са тешким питањима.

       „Какве контакте имамо са Трамповим изборним тимом?“

       „Коју политичку полугу Берлин може искористити за утицање на Трампову администрацију?“

       „Колико морамо повећати издатке за одбрану да бисмо компензовали повлачење САД из Европе? За 3, 4 или чак 5 одсто?

       Утицајни немачки недељник Der Spiegel овако је описао бриге Берлина поводом могуће смене власти и курса у Белој кући.

       Навео је да Шолц Бајдена убраја у своје најближе савезнике, да без њега готово ништа не ради ни када је у питању Украјина. Али, да таква блиска сарадња изазива све веће незадовољство у Европи. Јер, Французи су забринути да „Шолцу добри односи са Вашингтоном изгледају важнији од блиског заједничког рада са Паризом“.

       Није ли Берлин у опасности да се нађе у својеврсној изолацији ако Трамп победи на председничким изборима 5. новембра 2024-те?

       Der Spiegel открива да је прошлог августа одржан велики састанак  званичника и научника у немачком Министарству спољних послова, након чега је формиран „Штаб за планирање“, којим преко свог оперативца руководи министарка спољних послова Аналена Бербок.

       Недељник наводи и да су „сва битна немачка министарства позвана да испитају могуће последице Трампове победе на њихове области рада“.

       Der Spiegel процењује да се „последице“ могу тицати свега – „од балканске политике до спољне трговине“. Али, да је највећа забринутост Берлина везана за могућу промену става САД према Украјини и НАТО.

       Сама „забринутост“ се нарочито везује за Трампове изјаве из 2020. године у Давосу, на састанку са Урсулом фон дер Лајен, да Сједињене Државе „никада неће прискочити у помоћ ако Европа буде нападнута“ и да је „НАТО мртав, ми ћемо га напустити“.

       Der Spiegel истиче да је Берлин већ покушао да успостави „нове контакте“ и да је зато значајан део посете Бербок Сједињеним Државама у септембру био посвећен републиканцима у Тексасу и Вашингтону. Али, да „није добила јасну потврду посвећености републиканаца НАТО“.

        Der Spiegel наводи: „Зато у Берлину већ рачунају на најгоре: на крај НАТО у садашњем облику. Берлин је забринут због Центра за обнову Америке, блиског Трампу, који је предложио концепт `успаваног НАТО` ради преоријентације Сједињених Држава на супротстављање Кини, а то подразумева и ограничавање помоћи Европи.

        Der Spiegel је тај пројекат назвао „хорор сценаријем који ће довести у питање геополитичко самопоуздање Немаца“.

        Немачки недељник процењује да ће Берлин - ако Трамп озбиљно приступи имплементацији тог пројекта - морати да војне издатке повећа не на 2 одсто, већ на 3 или 5 одсто националног БДП.

        Der Spiegel је закључио: „Канцелар се и даље нада да ће његов пријатељ Бајден победити“.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари