Ескобар поводом Охридског договора два пута поменуо „евроатлантске интеграције“

ТВРДИ ДА ЈЕ ОБАВЕЗУЈУЋИ ИАКО НИЈЕ ПОТПИСАН И ДА ЈЕ ЗА СВЕ БИЛО ПОТРЕБНО МНОГО И ВУЧИЋЕВЕ „ХРАБРОСТИ И ВИЗИЈЕ“

* Габријел ЕСКОБАР: Имплементација споразума се очекује одмах, дијалог ће се наставити јер желимо да план о нормализацији успије. Желимо интеракцију две земље, да се обе брзо крећу ка евроатлантским интеграцијама. Самит на Охриду није био о међусобном признању већ како би се нашло мирно решење за помирење у региону

* Говорећи о утицају Русије на десничарске покрете у Србији, Ескобар рекао да нема доказа, али да се зна да Русија преко медија и друштвених мрежа покушава да учествује у наративима десничарских организација које би да успоре евроатланске интеграције

* ФАКТИ: Ово је баш амерички: дошао он из Америке да „косовско питање“ решава као – локално. Још уз помоћ вазала САД из Европске уније! Ма, баш је локално, неамеричко и ненаметнуто, изведено без завртања руку председнику Србије!

__________________________________________________________

         СПЕЦИЈАЛНИ изасланик Стејт департмана за Западни Балкан Габријел Ескобар изјавио је да је договор постигнут у Охриду пре два дана корак ка нормализацији односа између Београда и Приштине, као и да је правно обавезујући, иако није потписан.

         Он је на онлајн конференцији за медије истакао да је требало много храбрости и визије председника Србије Александра Вучића и премијера привремених институција Аљбина Куртија да се дође до тога.

         - Овај споразум је правно обавезујући за обе стране. Иако није потписан, то је споразум у сваком смислу - рекао је он и прецизирао да то значи у сваком смислу.  

         Према његовим речима, високи представник ЕУ Жозеп Борељ је јасно ставио до знања да су се стране обавезале и да ће се споровођење договора одразити на европски пут обе стране.

         - Споразум је пут ка помирењу Србије и Косова. Важно је да појаснимо како ће две стране наставити даље. Имплементација мора одмах да почне и обе стране ће имати бенефите од тога. Сматрам да су најважније евроатлантске интеграције. Напредоваћемо само ако споразум што пре почне да се примењује - рекао је он.

         Како је истакао, Србија мора да ради на кључним елементима анекса.

         - За обе стране је важно да се све преостало из Бриселског споразума примени. То се од обе стране очекује. Наставићемо даље да радимо са обе стране и нашим партнерима - рекао је он.

         На питање да ли се на састанку у Охриду разговарало о чланству КиМ у међнародним организацијама, он је казао да не може то да каже, али да се разговарало о свему што стоји у европском предлогу.

         Ескобар је додао да је општа ствар да је ЕУ пут и КиМ и Србије условљен имплемнетацијом споразума о нормализацији односа, а да ће ЕУ помно пратити процес како споразум не би само био прихваћен, већ и како би се створила позитивна дугорочна сарадња КиМ и Србије.

         Према његовим речима, то што је самит организован у Охриду јесте велики показатељ да Северна Македонија ради на свом европском путу.

         Он каже да идеја о формирању ЗСО не зависи од ЕУ већ од КиМ, као и да у интересу треба да буде бољитак људи који живе тамо, али да се не крши уставност тзв. Косова.

         - Имплементација споразума се очекује одмах, дијалог ће се наставити јер желимо да план о нормализацији успе. Желимо интеракцију две земље, да се обе брзо крећу ка евроатлантским интеграцијама - закључио је Ескобар и додао да самит на Охриду није био о међусобном признању већ како би се нашло мирно решење за помирење у региону.

         Говорећи о утицају Русије на десничарске покрете у Србији, Ескобар је рекао да нема доказа, али да се зна да Русија преко медија и друштвених мрежа покушава да учествује у наративима десничарских организација које би да успоре евроатланске интеграције.

         - Верујемо да Русија жели да отежа имплементацију споразума, али ово је локални проблем и решење мора бити локално, а решење је регионално помирење - рекао је Ескобар и објаснио како Русија на самиту није била пристутна, ни поменута.

          (Танјуг)


 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари