Британци годину дана „јахали“ Црну Гору преко „експерата“, сад би да наставе преко мањинске владе
ПУКЛА ТИКВА: АБАЗОВИЋ ПРЕДЛАЖЕ МАЊИНСКУ ВЛАДУ БЕЗ ДФ И ДПС, КРИВОКАПИЋ – ТО ЈЕ ПРЕВАРА
Здравко Кривокапић и Алекса Бечић на пријему
поводом рођендана британске краљице Елизабете II
* Премијер Здравко Кривокапић покренуо иницијативу за смену Дритана Абазовића, а на његово место (потпредседника Владе) предложио министра финансија Милојка Спајића
* УРА: Председник владе Здравко Кривокапић је својим деловањем више пута у претходном периоду угрозио и отежао сарадњу између законодавне и извршне власти. У мањинској влади неће бити кадрови Демократског фронта и Демократске партије социјалиста Мила Ђукановића
* Здравко КРИВОКАПИЋ: Политичка ситуација у Црној Гори је турбулентна, што је резултат односа појединих политичких лидера који мисле да цeo свет зависи од њих. Постоје само два природна решења - унапређење рада Владе и, најпоштеније, ванредни парламентарни избори у мају заједно са локалним изборима
* ФАКТИ: Шта је њима и Америма у Црној Гори било важно? Да остане признање Косова*. Да се Подгорица не зближи са Београдом и Москвом. Да војскица Црне Горе као пион НАТО буде тамо где је распореде. Све ово је Кривокапићева влада послушно обезбеђивала. Ни један фаул није направила. Мањинска се лансира да би носила исту штафету, а опстанак треба да јој обезбеђује Ђукановић. Знају у Лондону како се то ради
____________________________________________________
СКУПШТИНИ Црне Горе достављена је данас иницијатива за смјену актуелне владе, коју су поднели посланици ГП УРА Дритана Абазовића, иначе, потпредседника у извршној власти, и дeо опозиционих партија.
У иницијативи се наводи да је провера подршке парламента Влади "један од основних постулата савремене демократије".
Иницијатива је уследила након што је коалиција Црно на бијело, на чијем челу је Абазовић затражила формирање мањинске владе, у којој неће бити кадрови Демократског фронта и опозиционе Демократске партије социјалиста Мила Ђукановића.
За изгласавање неповерења је наведено пет разлога међу којима је да је председник владе Здравко Кривокапић својим деловањем више пута у претходном периоду, како наводе, угрозио и отежао сарадњу између законодавне и извршне власти, што је директно произвело институционалну и политичку кризу у земљи.
Нису Кривокапићу помогла ни оваква виђања
са британском амбасадордком Карен Медокс
„Овакво стање довело је до блокаде парламента, па чак и до бојкота од једног дела посланика парламентарне већине, што је директно утицало да се велики број закона и подзаконских аката не разматра у скупштинској процедури", наводи се у иницијативи, објављеној на сајту Скупштине Црне Горе.
Све ово је, додаје се, довело у питање ефикасан рад парламента чији је основни задатак да служи јавном интересу и интересима грађана, а не партикуларним интересима било које политичке групације или појединца.
Из ГП УРА је саопштено да је ово пре свега и тест да ли концепт мањинске владе коју су, како кажу, предложили свим посланицима има већину у парламенту.
Кажу да је било очекивано да премијер сам покрене питање поверења Влади, након изгласавања интерпелације трима министрима, али да пошто није, сматрају да то питање мора бити решено.
Наводе да је изгласавање интерпелације за три министра показало да Кривокапићева влада, у којој је Абазовић једини политичар, нема подршку.
„Стога се не можемо правити да се ништа не догађа и да процеси нису блокирани. Црна Гора и њен политички живот више не могу да издрже статус кво", наводе из УРА.
„Ако се утврди да ова влада нема подршку, понудили смо концепт мањинске владе без ДПС-а и ДФ-а свим посланицима", наводе и додају да се надају да ће се велика већина парламента према томе односити одговорно и подржати га.
Иницијативу ГП УРА потписало је 31 од неопходних 27 посланика.
Кривокапић је, међутим, већ покренуо иницијативу за смену Абазовића, а на његово место (потпредседника Владе) предложио министра финансија Милојка Спајића.
Притом је оценио да је мањинска влада, коју предлаже дио парламентарних субјеката, превара, указујући да је решење да се прошири рад владе и повећа број министарства.
Он сматра да постоје два природна решења - унапређење рада Владе и, најпоштеније, ванредни парламентарни избори у мају заједно са локалним изборима.
Кривокапић признаје да је политичка ситуација у Црној Гори турбулентна, што је резултат односа појединих политичких лидера који мисле да цијели свет зависи од њих.
„Црна Гора се налази у неприлици искључиво због политичких лидера који не желе да сносе одговорност, а не дозвољавају да стручни појединци преузму одговорност", рекао је Кривокапић на конференцији за новинаре.
Поручио је да маске морају да падну до краја и најавио да ће то бити урађено до 1. марта, те да ће Црна Гора "видети ко је ко и какав је".
„Зашто се то дешава сада када је најинтензивнији заједнички рад Владе и Скупштине који се десио крајем децембра када су усвојени буџет и бројни пројекти. Јављају се сада одређене групације које су увек промовисале себе, а најмање ову владу", рекао је Кривокапић.
Он је навео да га интензивно зову чланови СНП и тврде да најмање два њихова посланика неће подржати ову превару, оцењујући да је то потпуно природно.
„То је партија чијег се оснивача сећам, који је јасно профилисао однос према ДПС-у, а данас неко његову муку и борбу преводи у неке политичке поене. Мислим да то чланство СНП-а неће дозволити. Предлог за излазак из ситуације сам давно дао, али није реализован због опструкције истих оних који сада желе неком мањинском владом да преобразе Црну Гору", поручио је Кривокапић.
(Срна)