Сонда „Јунона“ први пут облетела Јупитер и још ће - 35 пута
СНИМАЛА НАЈВЕЋУ ПЛАНЕТУ СУНЧЕВОГ СИСТЕМА СА ОСАМ РАЗЛИЧИТИХ АПАРАТА
Северни пол Јупитера
- Скот БОЛТОН, Југо-Западни истраживачки институт из Сан-Антонија који прати мисију сонде: „Северни Јупитеров пол је плављи него остали део планете јер је био захваћен мноштвом олуја. На снимцима нема ничега што смо у случају Јупитера навикли да гледамо. По овим снимцима тешко да бисмо препознали Јупитер“
„Јунона“ је девета сонда која је досад успела да се приближи Јупитеру. До његове орбите успела је да стигне само сонда „Галилео“
АУТОМАТСКА међупланетарна сонда „Јунона“ (Juno), која је прошле недеље први пут облетела Јупитер, послала је снимке на Земљу.
Џиновска планета је снимљена из ракурса и са растојања са којег никада досад није снимана.
Скот Болтон, шег групе Југо-Западног истраживачког института из Сан-Антонија - који прати мисију сонде - рекао је:
Први инфрацрвени снимак планете
„Северни Јупитеров пол је плављи него остали део планете јер је био захваћен мноштвом олуја. На снимцима нема ничега што смо у случају Јупитера навикли да гледамо. По овим снимцима тешко да бисмо препознали Јупитер.“
„Јунона“ је планету снимала са осам научних апарата. Један од њих је направио инфрацрвене снимке.
Поводом тих снимака је Алберто Адриани, истраживач из римског Института космичке астрофизике и планетологије, изјавио је:
„Северни и јужни пол Јупитера први пут имамо у инфрацрвеном дијапазону. Снимци су показали топле и вреле мрље које никада раније нисмо регистровали. Знали смо да би ти снимци Јупитеровог јужног пола могли показати поларну светлост, али смо били фасцинирани кад смо је видели“.
Болтон је још додао: „Сатурн на свом северном полу има шестоугаоник, а код Јупитера нема ничег сличног. Највећа планета Сунчевог система заиста је јединствена. „Јунона“ ће је облетети још 35 пута и имаћемо прилику да видимо колико је заиста јединствена“.
Јужни пол планете снимљен са растојања од 38.000 километара
„Јунона“ је лансирана 5 августа 2011-те године са рта Канаверал на Флориди. Има задатак да изучи Јупитерову атмосферу, гравитационо и магнетно поље.
Сонда лети брзином од 208.000 километара на сат, а примакла се Јупитеру на само 4.200 километара.
„Јунона“ је девета сонда која је досад успела да се приближи Јупитеру.
До његове орбите успела је да стигне само сонда „Галилео“.