Телескоп „Хабл” уловио космичког „пуноглавца”
У ЊЕГОВОЈ „ГЛАВИ” НАЛАЗИ СЕ ПРОТОЗВЕЗДА КОЈА МОЖЕ БИТИ ДЕСЕТ ПУТА ВЕЋА ОД НАШЕГ СУНЦА, АЛИ И НЕСТАТИ
- Тај гигантски облак гаса и космичке прашине дугачак је целу светлосну годину, а добио је име IRAS 20324+4057 и налази се 4,5 хиљаде светлосних година од Земље у сазвежђу Лабуда
СВЕМИРСКИ телескоп „Хабл” снимио је међузвездани гас и прашину чија је дужина једнака једној светлосној години, који личи пуноглавца.
Тај гигантски облак гаса и космичке прашине добио је име IRAS 20324+4057 , а налази се 4,5 хиљаде светлосних година од Земље у сазвежђу Лабуда. Његова издужена форма условљена је моћном ултраљубичастом радијацијом од груписаних врућих звезда које се се налазе – у свемирским релацијама – у комшилуку (око 15 светлосних година).
Унутар главе тог „пуноглавца” – како претпостављају амерички строфизичари - налази звезда која се рађа. Истовремено наглашавају да снажна радијација суседних звезда, може овој протозвезди онемогућити да „нарасте”.
Околна звездана формација позната је под индексом Cygnus OB2 и садржи око 65 звезда спектралне класе 0 (најврућих и најсветлијих у спектралној класификацији) и око 500 звезда класе B (нешто мање светлих).
Њихова укупна маса премашује масу Сунца више од 30 хиљада пута.
Протозвезда у центру „пуноглавца” још увек расте, апсорбујући околни гас и прашину и у будућности може да постане звезда чија ће маса превазилазити масу нашег Сунца за 10 пута.
Међутим, зрачење звездане формације Cygnus OB2 може да „одува” облак гаса и прашине и спречи протозвезду да добије потребну масу.
Г. Шимпрага