Телескоп „Хабл“ открио галаксију најудаљенију од Земље

ГАЛАКСИЈУ-РЕКОРДЕРА - Z8_GND_5296 - САДА ВИДИМО ОНАКВУ КАКВА ЈЕ БИЛА САМО 700 МИЛИОНА ГОДИНА НАКОН ВЕЛИКОГ ПРАСКА

  • Најудаљенија галаксија има рекордно високу „продуктивност“ - број звезда које око ње настају једнак је 330 маса Сунца годишње, што је око 100 пута више него у нашој галаксији Млечни пут

        АСТРОНОМИ који раде на космичком телескопу Хабл открили су најудаљенију и најстарију досад познату галаксију до које је растојање поуздано потврђено спектроскопским методама - наглашава се у тексту објављеном у научном часопису Nature.

        Аутори тог текста - Стивен Финкелштајн са универзитета „Тексас“ у Остну и његове колеге - тврде да сада ту галаксију видимо онаквом каква је била 700 милиона година након Велике експлозије

        Они су до својих открића дошли користећи податке инфрацрвеног спектографа на десетометарском телескопу Кека и податке орбиталног телескопа Хабл да би одредили црвени помак и растојање до 43 галаксије које су биле одабране као кандидати за најудаљеније у пројекту CANDELS.

        За галаксију z8_GND_5296, која је била међу њима, испоставило се да је „најдубља“.

        „Линија (у њеном спектру) на таласној дужини 1,0343 микрона вероватно је Лајман алфа линија што овој галаксији даје црвени помак преко вредности фреквенције од z=7,51, што одговара епохи од 700 милиона година после Велике експлозије“ -  каже се у научном чланку.

        Астрономи су већ раније открили галаксију UDFy-38135539 чија је вредност црвеног помака 10,3, што одговара епохи од 600 милиона година после Велике експлозије и галаксију MACS 1149-JD са помаком од 9,6. Али, ти подаци су били добијени индиректним мерењима.

        Да би се добиле прецизније мере морају се пратити Лајман алфа линије њеног спектра које остају после апсорпције светлости у међузвезданом гасу. Линија која је највише заобљена у „црвену“ страну показује црвени помак коме галаксија не може бити „ближа“. У складу са тим критеријумима, најудаљеније галаксије су имале црвени опмак мањи од 7,215, и зато је z8_GND_5296 била проглашена за рекордера.

        Аутори овог научног чланка истичу да најудаљенија галаксија има рекордно високу „продуктивност“ - број звезда које око ње настају једнак је 330 маса Сунца годишње, што је око 100 пута више него у нашој галаксији Млечни пут.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари