„Супер Сатурн” има прстенове који су 200 пута већи од Сатурнових
ОТКРИВЕНА ЏИНОВСКА ПЛАНЕТА КОЈА БИ - ДА ЈЕ НА МЕСТУ САТУРНА
- БИЛА СЕДАМ ПУТА ВЕЋА ОД МЕСЕЦА
- Прстенови почињу на растоjању од око 30 милиона километара од планете и протежу се дужином до 90 милиона километара
ЧЕТИРИ века након што jе Галилео Галиеj своjим телескопом први пут угледао Сатурнове прстенове, астрономи су успели да пронађу сличну планету ван нашег сунчевог система.
Aмерчки и холандски астрономи обелоданили су данас да су открили џиновску планету налик Сатурну, названу J1407б, чиjи су поjасеви 200 пута већи од Сатурнових.
Kако преноси AFP, ова планета има систем од 30 прстенова коjи jе тако велик да би, у случаjу да се налази око Сатурна, доминирао нашим ноћним небом.
„Био би огроман! Прстенови и размак између њих би се лако могли видети са Земље”, казао jе Mетjу Kенворти са холандске Лаjден опсерваториjе.
„Био би седам пута већи од пуног Mесеца”, додао jе он.
Сваки од прстенова планете J1407б има у промеру више десетина милиона километара.
Прстенови почињу на растоjању од око 30 милиона километара од планете и протежу се дужином до 90 милиона километара.
Научници веруjу да су састављени од прашине, с обзиром да jе планета J1407б превише врела - око 1.000 до 2.000 степени целзиjуса, да би имала прстенове од леда као Сатурн.
Kенворти и Eрик Mамаџек из Рочестер Универзитета у Њуjорку прегледали су базу података са милионима фотографиjа звезда снимљених телескопима широм света у оквиру проjекта SuperWASP коjи има за циљ проналажење егзопланета, светова ван нашег сунчевог система.
Планета J1407б, коjа jе удаљена око 400 светлосних година од Земље, снимљена jе jош 2007, а откривена тек 2012. године.
„Сигурно су jе запазили и други астрономи, али су вероватно помислили да jе посреди био проблем с камером jер jе снимак веома чудан”, обjаснио jе Kенворти.
J1407б jе велика планета, нека врста „супер Сатурна”, како jу jе описао Mамаџек.
Припада групи „смеђих патуљака”, тj. субстеларних обjеката много већих од планета, али чиjа jе маса испод нивоа неопходног за одржавање фузионих реакциjа тако да не одашиљаваjу светлост.
Танјуг