Сонда Џуно примакла се Јупитеру на 4.200 км, са задатком да утврди – има ли чврсто језгро
ПРЕТХОДНИ РЕКОРД ПРИБЛИЖАВАЊА „КРАЉУ СУНЧЕВОГ СИСТЕМА” БИО ЈЕ – 43.000 КИЛОМЕТАРА
- Мисија Џуна, која је коштала 1,1 милијарду долара, почела је 5. августа 2011. Научници верују да је Јупитер прва планета Сунчевог система која је формирала чврсто језгро али не знају како
СОНДА Џуно америчке свемирске агенције Наса данас је прошла најближе планети Јупитер, највећој планети Сунчевог система, чије мистерије покушава да одгонетне.
Ово је најближе што је сонда прошла поред Јупитера у целој њеној мисији током које треба да остане око двадесет месеци кружећи око планете, навела је Наса на свом вебсајту.
Џуно је ушла у орбиту Јупитера 4. јула после пет година путовања.
Она је данас у 14.51 по централноевропском времену била на 4.200 километара од слоја облака ове гигантске планете.
“Први пут имамо прилику да заиста изблиза гледамо краља нашег Сунчевог система и да видимо како функционише”, рекао је Скот Болтон, главни стручњак за сонду Института у Сан Антонију, у америчкој држави Тексас.
Сонда је тешка 3,6 тона, покреће се на соларну енергију и путује брзином од 208.000 километара на сат.
При данашњем прелетању она је први пут активирала својих осам научних инструмената да проучавају Јупитер.
Прелети сонде Џуно на раздаљини између 4.200 и 10.000 километара изнад облака Јупитера, много су ближи од претходног рекорда од 43.000 километара колико се планети приближила америчка сонда Пајонир 11 (Пионеер) 1974. године.
Мисија Џуна, која је коштала 1,1 милијарду долара, почела је 5. августа 2011, и циљ јој је да сазна да ли Јупитер има чврсто језгро. Научници верују да је Јупитер прва планета Сунчевог система која је формирала чврсто језгро али не знају како.
(Бета)